Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - zatazeno 3°C
Pátek 2. 12. 2022
Svátek má Blanka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Pro řidiče obávaná fáze opravy Barrandovského mostu je už před svým startem součástí předvolebního boje
Barrandovský most pohledem z cyklostezky na pravém břehu Vltavy. Zdroj foto: TSK Praha

Pro řidiče obávaná fáze opravy Barrandovského mostu je už před svým startem součástí předvolebního boje

Po loňském ukončení sanace spodní části Barrandovského mostu by letos měla začít rekonstrukce vrchní části důležité dopravní stavby. Má trvat několik let při částečných uzavírkách mostu, což pravděpodobně zhorší průjezdnost Prahou, protože most je součástí Městského okruhu, důležité dopravní tepny. ODS obviňuje vedení města, že nemá připravené objízdné trasy nebo opatření v MHD, což podle opoziční strany negativní dopady uzavírek ještě prohloubí. Občanským demokratům je naopak politickými soupeři vyčítáno, že nezbytnou opravu zneužívají k politické agitaci.

„Pražský magistrát s městskými částmi dosud nedohodl objízdné trasy, ani jaká opatření budou zavedena v městské hromadné dopravě, aby se dopady rekonstrukce mostu na obyvatele hlavního města co nejvíce zmírnily,“ uvedl Zdeněk Zajíček, předseda klubu zastupitelů ODS v pražském zastupitelstvu.

Na nedostatečnou koordinaci příprav si podle něj dlouhodobě stěžují a upozorňují volení zástupci sedmi městských částí, a to: Prahy 4, Prahy 5, Prahy 12, Prahy 13, Prahy 2, Prahy 6 a Prahy 16. Rekonstrukce Barrandovského mostu zbytečně způsobí Pražanům mnohem větší problémy, než by bylo nezbytně nutné, varoval Zajíček.

 „Opravit tento most je nutné a nijak to nezpochybňujeme. Je ale nezbytné, aby přípravy byly koordinované s městskými částmi. Opakovaně jsme žádali o koordinátora dopravních staveb a ani v tomto případě s městskými částmi nikdo nespolupracuje. Vedení města tak způsobí opět zbytečný chaos v dopravě,“ uvedl pražský zastupitel a starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

Kritiku občanských demokratů odmítl předseda zastupitelského klubu Prahy Sobě Jan Čižinský. Podle něj, náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr, Čižinského stranický kolega, pracuje se svým týmem na přípravě opravy mostu tři roky.

„ODS kalí vodu, jak může. A snaží se opravu Barrandovského mostu sabotovat. Bez ohledu na to, že ohrožuje životy lidí z Prahy i z celé České republiky. Na most se desítky let nesáhlo a podle statiků doslova hrozí jeho zřícení podobně jako mostu v Janově. Politici před námi to ignorovali, protože se báli, že by jim oprava ,prohrála volby´,“ napsal Čižinský na svůj facebookový profil. 

Opoziční kritiku okolností, které provází opravu mostu, odsoudil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Na Barrandovský most se nesáhlo už skoro 40 let. Most se nachází na stupni 5 ze 7, přičemž čím vyšší číslo, tím horší. Naši předchůdci, respektive současná magistrátní opozice, nechali most dál chátrat. Když ho chceme opravit, kritizují. Nechápu,“ uvedl.

Na dnešním jednání pražského zastupitelstva se zástupci opozice dohodli s náměstkem Scheinherrem závazek, že na jednání 24. února předloží zastupitelům ucelenou informaci o rekonstrukci Barrandovského mostu a přijatých opatřeních pro zmírnění dopadů rekonstrukce na život Pražanů.

„Jedná se o klíčovou dopravní infrastrukturu a její rekonstrukci je potřeba velmi pečlivě koordinovat, abychom v Praze nezažívali dopravní peklo jako na jaře minulého roku,“ dodal Zdeněk Zajíček.


Autor: Jan Puci

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Piráti: Odmítáme odsun klientů sociálních služeb daleko od jejich rodin v Praze

24. listopadu 2022 v 11:48

Piráti na pražském magistrátu plně podporují modernizaci péče o Pražany se zdravotním postižením a odmítají politické snahy, které jdou přesně opačným směrem. Zároveň považují za důležité pokračovat v transformaci sociálních služeb, která začala v uplynulém volebním období. V tiskové zprávy to...

Další články
Nahoru