Dnes Sobota - jasno 20°C
Zítra Neděle - jasno 23°C
Neděle 4. 6. 2023
Svátek má Dalibor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pro řidiče obávaná fáze opravy Barrandovského mostu je už před svým startem součástí předvolebního boje
Barrandovský most pohledem z cyklostezky na pravém břehu Vltavy. Zdroj foto: TSK Praha

Pro řidiče obávaná fáze opravy Barrandovského mostu je už před svým startem součástí předvolebního boje

Po loňském ukončení sanace spodní části Barrandovského mostu by letos měla začít rekonstrukce vrchní části důležité dopravní stavby. Má trvat několik let při částečných uzavírkách mostu, což pravděpodobně zhorší průjezdnost Prahou, protože most je součástí Městského okruhu, důležité dopravní tepny. ODS obviňuje vedení města, že nemá připravené objízdné trasy nebo opatření v MHD, což podle opoziční strany negativní dopady uzavírek ještě prohloubí. Občanským demokratům je naopak politickými soupeři vyčítáno, že nezbytnou opravu zneužívají k politické agitaci.

„Pražský magistrát s městskými částmi dosud nedohodl objízdné trasy, ani jaká opatření budou zavedena v městské hromadné dopravě, aby se dopady rekonstrukce mostu na obyvatele hlavního města co nejvíce zmírnily,“ uvedl Zdeněk Zajíček, předseda klubu zastupitelů ODS v pražském zastupitelstvu.

Na nedostatečnou koordinaci příprav si podle něj dlouhodobě stěžují a upozorňují volení zástupci sedmi městských částí, a to: Prahy 4, Prahy 5, Prahy 12, Prahy 13, Prahy 2, Prahy 6 a Prahy 16. Rekonstrukce Barrandovského mostu zbytečně způsobí Pražanům mnohem větší problémy, než by bylo nezbytně nutné, varoval Zajíček.

 „Opravit tento most je nutné a nijak to nezpochybňujeme. Je ale nezbytné, aby přípravy byly koordinované s městskými částmi. Opakovaně jsme žádali o koordinátora dopravních staveb a ani v tomto případě s městskými částmi nikdo nespolupracuje. Vedení města tak způsobí opět zbytečný chaos v dopravě,“ uvedl pražský zastupitel a starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

Kritiku občanských demokratů odmítl předseda zastupitelského klubu Prahy Sobě Jan Čižinský. Podle něj, náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr, Čižinského stranický kolega, pracuje se svým týmem na přípravě opravy mostu tři roky.

„ODS kalí vodu, jak může. A snaží se opravu Barrandovského mostu sabotovat. Bez ohledu na to, že ohrožuje životy lidí z Prahy i z celé České republiky. Na most se desítky let nesáhlo a podle statiků doslova hrozí jeho zřícení podobně jako mostu v Janově. Politici před námi to ignorovali, protože se báli, že by jim oprava ,prohrála volby´,“ napsal Čižinský na svůj facebookový profil. 

Opoziční kritiku okolností, které provází opravu mostu, odsoudil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Na Barrandovský most se nesáhlo už skoro 40 let. Most se nachází na stupni 5 ze 7, přičemž čím vyšší číslo, tím horší. Naši předchůdci, respektive současná magistrátní opozice, nechali most dál chátrat. Když ho chceme opravit, kritizují. Nechápu,“ uvedl.

Na dnešním jednání pražského zastupitelstva se zástupci opozice dohodli s náměstkem Scheinherrem závazek, že na jednání 24. února předloží zastupitelům ucelenou informaci o rekonstrukci Barrandovského mostu a přijatých opatřeních pro zmírnění dopadů rekonstrukce na život Pražanů.

„Jedná se o klíčovou dopravní infrastrukturu a její rekonstrukci je potřeba velmi pečlivě koordinovat, abychom v Praze nezažívali dopravní peklo jako na jaře minulého roku,“ dodal Zdeněk Zajíček.


Autor: Jan Puci

Nový přístřešek na zastávce Lipnická

31. května 2023 v 16:54

Zastávka MHD Lipnická na začátku června získá přístřešek. Vzhledem k okolní rodinné zástavbě není v blízkosti jediné místo, kde se schovat před deštěm.

Řidiči by měli zbystřit, v Letňanech se chystá blokové čištění ulic

31. května 2023 v 00:23

Od 9. do 16. června, pouze v pracovní dny, bude v Letňanech probíhat úklid komunikací – blokové čištění. Čisticí technika vyjede do ulic v pracovních dnech vždy od 8 do 15 hodin.

Na Rock for People vlakem a se slevou

29. května 2023 v 11:33

Od 8. do 11. června se bude v Hradci Králové konat hudební festival Rock for People. Návštěvníci, kteří se na něj vypraví vlakem Českých drah, mohou využít cenově zvýhodněné nabídky Vlak+ Rock for People.

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

Další články
Nahoru