dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Pro rekonstrukci největšího náměstí v Česku vznikne komise
Karlovo náměstí pohledem z ochozu Novoměstské radnice. Foto: archiv PCT

Pro rekonstrukci největšího náměstí v Česku vznikne komise

Pro budoucí podobu pražského Karlova náměstí vznikne speciální komise a pracovní skupina. Budou v ní zástupci magistrátu, Prahy 2 a památkáři. Institut plánování a rozvoje (IPR) připravuje projekt pro stavební povolení úprav silnic, přechodů a zastávek MHD na náměstí a připravuje výběr návrh rekonstrukce parku, řekl ČTK mluvčí IPR Adam Švejda.

Komise odborníků má za úkol usnadnit obnovu parku. Prověří vypracovanou koncepční studii úprav náměstí a pomůže vytvořit zadání pro další úpravy a plánovaný soutěžní workshop. Zapojit se mohou i další instituce, které na náměstí sídlí, třeba Všeobecná fakultní nemocnice a ČVUT.

„Vzhledem ke složitosti projektu a protichůdným názorům zúčastněných stran navrhl IPR výběr projektanta formou soutěžního workshopu," uvedl Švejda. Tento způsob zadání veřejné zakázky počítá s tím, že se několik vybraných uchazečů bude opakovaně scházet s porotou, při setkáních budou zároveň zpřesňovat zadání zakázky. Tento způsob zadání zatím není v Praze příliš častý, podobně vybírá Praha 12 budoucí podobu radnice.

Úpravy náměstí po stránce pěší, automobilové i tramvajové dopravy, jejichž projekt IPR připravuje, by podle dřívějších informací měly vyjít na 30 milionů korun. Na náměstí by měly přibýt nové přechody a semafory, naopak ubudou jízdní pruhy pro automobily.

Pak přijde na řadu úprava parkových ploch. Původní plán počítal s náklady zhruba půl miliardy, současná koncepce počítá přibližně s polovinou. Mimo jiné budou upraveny cestičky uvnitř parku, rozšíří se nároží parku a bude upraven prostor před kostelem svatého Ignáce.

Dosud jedinkrát se park upravoval v roce 1998, a to u Novoměstské radnice. Proti rozsáhlému kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2. V roce 2008 uspořádala radnice architektonickou soutěž, v níž vybralo vítězný návrh, proti kterému se ale postavili památkáři.

Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh, měří na délku 510 metrů a na šířku 130 metrů. Celková plocha je přes 80 550 metrů čtverečních. Je to největší náměstí v zemi.


Další články
Nahoru