Dnes Neděle - jasno 29°C
Zítra Pondělí - polojasno 33°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pro řadu dětí jsou testy výtěrem z nosu nepříjemné, ukázal průzkum. Praha 6 se proto obrátí na vládu
Pilotní testování žáků základních škol na onemocnění covid-19 se uskutečnilo na konci února. Foto: MČ Praha 6

Pro řadu dětí jsou testy výtěrem z nosu nepříjemné, ukázal průzkum. Praha 6 se proto obrátí na vládu

Antigenní testy výtěrem z nosu nejsou příliš vhodné pro plošné testování žáků na covid-19, vyplývá to z pilotního testování ve školách v Praze 6. Podle dotazníkového šetření je pro téměř čtyři desítky procent dětí tato metoda nepříjemná. Rodiče a pedagogové místo toho upřednostňují PCR test ze vzorku získaného kloktáním z dutiny ústní, kdy lze odběr provést doma. Výstupy z projektu šestá městská část poskytne vládě a dalším institucím. 

Do pilotního testování se 24. února v Praze 6 zapojily první a druhé třídy tří základních škol a také jedna třída dětí z mateřské školy. Celkem 380 dětí zde bylo otestováno jednak antigenním testem výtěrem z nosu, jednak PCR testem ze vzorku získaného kloktáním z dutiny ústní samoodběrovou soupravou GARGTEST. 

Testování odhalilo jen jednoho pozitivního žáka. „Považuji to za skvělý výsledek, který dokládá, že v našich školách jsme v době testování neměli skrytá ohniska viru,“ řekla radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS). 

Projekt ukázal výhody a úskalí jednotlivých metod, pakliže by byly použity při plošném testování všech žáků docházejících do škol. K antigennímu testování byly použity testy LEPU MEDICAL, které jsou identické s testy vybranými vládou pro plánované použití ve školách.

„Na základě zpětné vazby od rodičů ale musíme konstatovat, že se tyto testy nejeví jako příliš vhodné pro děti. Celkem 39 procent dětí, kterých jsme se ptali s pomocí jejich rodičů, uvedlo, že test výtěrem z nosu pro ně byl nepříjemný, pro některé dokonce bolestivý. Taková skutečnost výrazně snižuje ochotu rodičů a dětí k pravidelnému testování,“ sdělila Ludmila Bezdíčková, která pilotní testování ve školách v Praze 6 zajišťovala po odborné stránce. 

Pro antigenní testování s odběrem vzorku výtěrem z nosu se při zpětném dotazování vyslovilo pouze 18 procent rodičů. Naopak PCR testy ze vzorků odebraných kloktáním z dutiny ústní, které jsou nákladnější, díky jejich vyšší citlivosti je však lze provádět méně často, preferovalo v rámci průzkumu téměř 58 procent dotazovaných rodičů. Zbývající část respondentů mezi rodiči si výběrem metody není jistá nebo již nechce testování u dětí opakovat. 

Na zpětnou vazbu od rodičů Praha 6 již reaguje. „Oslovím dopisem pana premiéra a členy vlády, zda by plánované užití antigenních LEPU testů pro plošné testování žáků bylo možné přehodnotit. Ráda k této debatě poskytnu veškeré závěry z našeho projektu,“ přiblížila Marie Kubíková. 

„Náš kritický postoj k použití antigenních testů s odběrem biologického materiálu ve škole a naopak preferenci méně invazivního testování při odběru vzorku doma jsme již prezentovali na on-line setkání pražských radních pro školství, stejně jako na setkání se zástupci Hygienické stanice hlavního města Prahy a vědců z Iniciativy Sníh. Závěr testování také pošleme Svazu měst a obcí ČR a dále bude zapracován do konsolidovaného návrhu hlavního města Prahy, který projedná Asociace krajů ČR,“ dodala.

Z průzkumu po testování dále vyplývá, že 90 procent rodičů považuje preventivní testování žáků za smysluplné, pokud by napomohlo bezpečnému znovuotevření škol. Přibližně 73 procent  dotazovaných rodičů se dokonce přiklání k tomu, aby preventivní testování bylo pro žáky s prezenční výukou zavedeno povinně. 

Podobně se k těmto otázkám staví i pedagogové škol zapojených do projektu. Rodiče i pedagogové zároveň preferují testování žáků doma. Pro rodiče je důležité, aby měli kontrolu nad provedením testu. Učitelé pak jako důvod nejčastěji uvedli, že provedení testu nepatří do jejich standardní pracovní náplně. Testování v domácím prostředí podle nich zároveň neomezí výuku. 

Dotazníkové šetření se uskutečnilo on-line formou a od rodičů se v něm sešlo celkem 191 vyplněných dotazníků. Vzorek mezi pedagogy činil dle odevzdaných on-line dotazníků celkem 43 respondentů.


Autor: Karel Netolický

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru