Dnes Pátek - jasno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 13°C
Pátek 23. 4. 2021
Svátek má Vojtěch
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pro řadu dětí jsou testy výtěrem z nosu nepříjemné, ukázal průzkum. Praha 6 se proto obrátí na vládu
Pilotní testování žáků základních škol na onemocnění covid-19 se uskutečnilo na konci února. Foto: MČ Praha 6

Pro řadu dětí jsou testy výtěrem z nosu nepříjemné, ukázal průzkum. Praha 6 se proto obrátí na vládu

Antigenní testy výtěrem z nosu nejsou příliš vhodné pro plošné testování žáků na covid-19, vyplývá to z pilotního testování ve školách v Praze 6. Podle dotazníkového šetření je pro téměř čtyři desítky procent dětí tato metoda nepříjemná. Rodiče a pedagogové místo toho upřednostňují PCR test ze vzorku získaného kloktáním z dutiny ústní, kdy lze odběr provést doma. Výstupy z projektu šestá městská část poskytne vládě a dalším institucím. 

Do pilotního testování se 24. února v Praze 6 zapojily první a druhé třídy tří základních škol a také jedna třída dětí z mateřské školy. Celkem 380 dětí zde bylo otestováno jednak antigenním testem výtěrem z nosu, jednak PCR testem ze vzorku získaného kloktáním z dutiny ústní samoodběrovou soupravou GARGTEST. 

Testování odhalilo jen jednoho pozitivního žáka. „Považuji to za skvělý výsledek, který dokládá, že v našich školách jsme v době testování neměli skrytá ohniska viru,“ řekla radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS). 

Projekt ukázal výhody a úskalí jednotlivých metod, pakliže by byly použity při plošném testování všech žáků docházejících do škol. K antigennímu testování byly použity testy LEPU MEDICAL, které jsou identické s testy vybranými vládou pro plánované použití ve školách.

„Na základě zpětné vazby od rodičů ale musíme konstatovat, že se tyto testy nejeví jako příliš vhodné pro děti. Celkem 39 procent dětí, kterých jsme se ptali s pomocí jejich rodičů, uvedlo, že test výtěrem z nosu pro ně byl nepříjemný, pro některé dokonce bolestivý. Taková skutečnost výrazně snižuje ochotu rodičů a dětí k pravidelnému testování,“ sdělila Ludmila Bezdíčková, která pilotní testování ve školách v Praze 6 zajišťovala po odborné stránce. 

Pro antigenní testování s odběrem vzorku výtěrem z nosu se při zpětném dotazování vyslovilo pouze 18 procent rodičů. Naopak PCR testy ze vzorků odebraných kloktáním z dutiny ústní, které jsou nákladnější, díky jejich vyšší citlivosti je však lze provádět méně často, preferovalo v rámci průzkumu téměř 58 procent dotazovaných rodičů. Zbývající část respondentů mezi rodiči si výběrem metody není jistá nebo již nechce testování u dětí opakovat. 

Na zpětnou vazbu od rodičů Praha 6 již reaguje. „Oslovím dopisem pana premiéra a členy vlády, zda by plánované užití antigenních LEPU testů pro plošné testování žáků bylo možné přehodnotit. Ráda k této debatě poskytnu veškeré závěry z našeho projektu,“ přiblížila Marie Kubíková. 

„Náš kritický postoj k použití antigenních testů s odběrem biologického materiálu ve škole a naopak preferenci méně invazivního testování při odběru vzorku doma jsme již prezentovali na on-line setkání pražských radních pro školství, stejně jako na setkání se zástupci Hygienické stanice hlavního města Prahy a vědců z Iniciativy Sníh. Závěr testování také pošleme Svazu měst a obcí ČR a dále bude zapracován do konsolidovaného návrhu hlavního města Prahy, který projedná Asociace krajů ČR,“ dodala.

Z průzkumu po testování dále vyplývá, že 90 procent rodičů považuje preventivní testování žáků za smysluplné, pokud by napomohlo bezpečnému znovuotevření škol. Přibližně 73 procent  dotazovaných rodičů se dokonce přiklání k tomu, aby preventivní testování bylo pro žáky s prezenční výukou zavedeno povinně. 

Podobně se k těmto otázkám staví i pedagogové škol zapojených do projektu. Rodiče i pedagogové zároveň preferují testování žáků doma. Pro rodiče je důležité, aby měli kontrolu nad provedením testu. Učitelé pak jako důvod nejčastěji uvedli, že provedení testu nepatří do jejich standardní pracovní náplně. Testování v domácím prostředí podle nich zároveň neomezí výuku. 

Dotazníkové šetření se uskutečnilo on-line formou a od rodičů se v něm sešlo celkem 191 vyplněných dotazníků. Vzorek mezi pedagogy činil dle odevzdaných on-line dotazníků celkem 43 respondentů.


Autor: Karel Netolický

Na Mariánském náměstí je nové odběrové místo. Testovat se bude i ze slin

20. dubna 2021 v 09:38

Pražský magistrát ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha a Českým červeným křížem otevřel nové odběrové místo na Mariánském náměstí v Praze 1. Testovat se zde mohou lidé jak pomocí antigenní metody, tak i formou PCR testu neinvazivní metodou odběrem vzorku...

Seniory s omezenou pohyblivostí na očkování odvezou mikrobusy na zavolání

20. dubna 2021 v 09:34

Praha schválila rozšíření nabídky služeb tzv. mikrobusů na zavolání, které vozí osoby s těžkým zdravotním postižením. Díky částečnému uvolnění kapacit v souvislosti s celkovým snížením mobility obyvatel v rámci pandemických opatření bude možné využít tyto mikrobusy i pro odvoz seniorů nad 70 let...

V Praze přibylo 85 nakažených covidem, opět méně než před týdnem

19. dubna 2021 v 09:20

Laboratoře odhalily v Praze v neděli 85 nových případů nemoci covid-19, o 63 méně než před týdnem, uvedla ČTK.

Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

17. dubna 2021 v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

Praha 2 pomůže seniorům 65+

14. dubna 2021 v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Další články
Nahoru