dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Pro Prahu i PRO PRAHU. Do boje o Prahu chtějí jít dvě uskupení se stejným názvem
Holky, dejte si vodu a volte nás. Kampaň běží na plné obrátky. Foto: Facebook Pro Prahu

Pro Prahu i PRO PRAHU. Do boje o Prahu chtějí jít dvě uskupení se stejným názvem

Do voleb do zastupitelstva hlavního města se přihlásily dva politické subjekty se shodným názvem Pro Prahu. Jedno chce do voleb vést starosta Koloděj Zbyněk Passer, druhé vzniklo koalicí hnutí Pro a České suverenity. Vyplývá to z přihlášek stran, které se chtějí ucházet v říjnových volbách o hlasy voličů. Jak bude situace vyřešena, není jasné.

Do zastupitelstva hlavního města chce letos kandidovat rekordní množství politických stran, hnutí a koalic, vyplývá z informací magistrátu. Obě uskupení, která použila značku Pro Prahu, si za svým postupem stojí.

„Víme o tom a intenzivně to řešíme, snažíme se zjistit všechny informace a vedeme jednání směřující k narovnání tohoto stavu," sdělil ČTK Passer. Dodal, že magistrátu hnutí poskytlo své právní stanovisko. „Rozhodnutí je v tuto chvíli na něm. Předpokládáme, že celá záležitost bude pro nás uspokojivě vyřešena v řádu dnů," poznamenal lídr hnutí, které značku v posledních týdnech masivně inzeruje na reklamních plochách především v pražské MHD.

Podobně ale záležitost vidí i Jana Volfová, předsedkyně České suverenity. „Postupujeme přesně podle zákona. Myslím, že volební zákon hovoří v náš prospěch," řekla s tím, že koalice používá v názvu na rozdíl od konkurenta všechna písmena velká.

Název hnutí podle ní koalice avizovala loni na konci roku, tedy v době, kdy se konkurenční hnutí ještě jmenovalo Starostové pro Prahu. Dodala, že „je člověk kompromisů" a k jednání je připravena. Dohoda ale prý bude velmi složitá.

Do letošních komunálních voleb se přihlásilo 31 uskupení, tedy rekordní množství. Kromě tradičních stran i řada zcela nových subjektů. V roce 2010 bylo k volbám připuštěno 23 volebních stran, hnutí či koalic a v roce 2006 jich bylo 24.

Pětina lidí se k volbám vůbec nechystá

Politologové očekávají, že volby povedou k roztříštěnosti pražské politické scény, koalici bude pravděpodobně muset sestavit více subjektů, což v Praze nebývalo zvykem. Nasvědčuje tomu i průzkum společnosti Herzmann s.r.o., podle kterého každý desátý Pražan uvažuje, že v nadcházejících volbách podpoří místní sdružení a nezávislé kandidáty.

Třetina chce dát hlas stejné straně, jakou volili při předčasných parlamentních volbách minulý rok, a téměř 20 procent se k volbám vůbec nechystá. Nerozhodnuto je podle výzkumu skoro 31 procent oslovených lidí.

Z voličů, kteří již mají ujasněné své preference, a tedy podle firmy pravděpodobně k volbám přijdou, chce místní sdružení a nezávislé volit téměř čtvrtina z nich a necelých 68 procent oslovených by dalo hlas stejnému uskupení jako loni. „To by teoreticky mohlo do zastupitelstva hlavního města Prahy přivést až čtyři subjekty, které nejsou zakotvené v celostátní politice," uvedla společnost v tiskové zprávě.


Další články
Nahoru