Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pro parkování Ukrajinců v Praze se neplánují změny pravidel, ta jsou obdobná jako u rezidentů
V modře vyznačených rezidentních zónách mohou dlouhodobě parkovat jen řidiči se získaným oprávněním. Foto: Jan Puci

Pro parkování Ukrajinců v Praze se neplánují změny pravidel, ta jsou obdobná jako u rezidentů

Na umožnění parkování aut Ukrajinců v pražských rezidentních zónách po únorovém začátku války si postupně stěžovaly některé radnice, které zaznamenaly negativní ohlasy řidičů. Ve veřejném prostoru opakovaně zazněla kritika benevolentnosti k parkování vozidel s ukrajinskou SPZ, ale zároveň byly zaznamenány i opačné hlasy, které naopak vyčítaly a vyčítají kritikům nedostatek pochopení pro uprchlíky z válkou zmítané země. Změny stávajících pravidel metropole neplánuje, uvedl na dotaz serveru Pražský patriot náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Najít volné místo v zónách placeného stání je v některých oblastech Prahy pro rezidenty dlouhodobě složité. V souvislosti s válečným konfliktem a uprchlickou vlnou se někde s příjezdem mnoha aut z Ukrajiny situace dál zhoršila, na což si rezidenti postupem času stěžovali na radnicích.

„Vyčleníme volné kapacity parkovišť, aby tam mohli lidé z Ukrajiny parkovat. Zaměřujeme se na okrajové části Prahy, kde bude snadný přestup na MHD, které mají lidé prchající před válkou zadarmo. Cílem je nezabírat rezidentní parkování,“ sdělil zhruba týden po začátku války náměstek Scheinherr.

Magistrát nakonec vyčlenil na novém P+R parkovišti na Černém Mostě parkování zdarma až pro 130 aut s ukrajinskou SPZ. Opatření platí dodnes. Zároveň bylo v reakci na válku Ukrajincům umožněno parkovat v rezidentních zónách. Pro to se jim vydává parkovací oprávnění, stejné jako mají rezidenti. Cena je zpravidla 1200 korun na rok. 

Anketa

Jsou podle vás dobře nastavena pravidla pro parkování aut Ukrajinců v Praze?

1.9%
(1.9%)
98.1%
(98.1%)

Aby ukrajinský řidič oprávnění získal, musí splnit určitá pravidla. Být držitelem víza, mít trvalý nebo přechodný pobyt v oblasti, pro kterou žádá povolení a být vlastníkem nebo oprávněným uživatelem vozidla. „Mají v zásadě stejná pravidla jako rezidenti,“ potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle náměstka Scheinherra se změny stávajících pravidel pro parkování aut Ukrajinců neplánují.

Ať už se pražským řidičům parkování Ukrajinců v zónách líbí, či ne, nelze postupovat jako muž, kterého v uplynulých dnech zadrželi kriminalisté z odboru extrémismu a terorismu pražské policie.

Podle jejich zjištění od poloviny dubna do začátku září tohoto roku vrtákem zničil 35 pneumatik u zaparkovaných aut, čímž způsobil škodu přes 100 tisíc korun. Všechna vozidla měla ukrajinské „espézetky“. O případu informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.


Autor: Jan Puci

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru