Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pro parkování Ukrajinců v Praze se neplánují změny pravidel, ta jsou obdobná jako u rezidentů
V modře vyznačených rezidentních zónách mohou dlouhodobě parkovat jen řidiči se získaným oprávněním. Foto: Jan Puci

Pro parkování Ukrajinců v Praze se neplánují změny pravidel, ta jsou obdobná jako u rezidentů

Na umožnění parkování aut Ukrajinců v pražských rezidentních zónách po únorovém začátku války si postupně stěžovaly některé radnice, které zaznamenaly negativní ohlasy řidičů. Ve veřejném prostoru opakovaně zazněla kritika benevolentnosti k parkování vozidel s ukrajinskou SPZ, ale zároveň byly zaznamenány i opačné hlasy, které naopak vyčítaly a vyčítají kritikům nedostatek pochopení pro uprchlíky z válkou zmítané země. Změny stávajících pravidel metropole neplánuje, uvedl na dotaz serveru Pražský patriot náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Najít volné místo v zónách placeného stání je v některých oblastech Prahy pro rezidenty dlouhodobě složité. V souvislosti s válečným konfliktem a uprchlickou vlnou se někde s příjezdem mnoha aut z Ukrajiny situace dál zhoršila, na což si rezidenti postupem času stěžovali na radnicích.

„Vyčleníme volné kapacity parkovišť, aby tam mohli lidé z Ukrajiny parkovat. Zaměřujeme se na okrajové části Prahy, kde bude snadný přestup na MHD, které mají lidé prchající před válkou zadarmo. Cílem je nezabírat rezidentní parkování,“ sdělil zhruba týden po začátku války náměstek Scheinherr.

Magistrát nakonec vyčlenil na novém P+R parkovišti na Černém Mostě parkování zdarma až pro 130 aut s ukrajinskou SPZ. Opatření platí dodnes. Zároveň bylo v reakci na válku Ukrajincům umožněno parkovat v rezidentních zónách. Pro to se jim vydává parkovací oprávnění, stejné jako mají rezidenti. Cena je zpravidla 1200 korun na rok. 

Anketa

Jsou podle vás dobře nastavena pravidla pro parkování aut Ukrajinců v Praze?

1.9%
(1.9%)
98.1%
(98.1%)

Aby ukrajinský řidič oprávnění získal, musí splnit určitá pravidla. Být držitelem víza, mít trvalý nebo přechodný pobyt v oblasti, pro kterou žádá povolení a být vlastníkem nebo oprávněným uživatelem vozidla. „Mají v zásadě stejná pravidla jako rezidenti,“ potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle náměstka Scheinherra se změny stávajících pravidel pro parkování aut Ukrajinců neplánují.

Ať už se pražským řidičům parkování Ukrajinců v zónách líbí, či ne, nelze postupovat jako muž, kterého v uplynulých dnech zadrželi kriminalisté z odboru extrémismu a terorismu pražské policie.

Podle jejich zjištění od poloviny dubna do začátku září tohoto roku vrtákem zničil 35 pneumatik u zaparkovaných aut, čímž způsobil škodu přes 100 tisíc korun. Všechna vozidla měla ukrajinské „espézetky“. O případu informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.


Autor: Jan Puci

Začíná rekonstrukce části Prosecké

Včera ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Praha 9: Rušení staré tramvajové zastávky Kbelská omezí dopravu

14. března 2023 v 08:50

V termínu od 17. března do 31. března bude v Praze 9 v Poděbradské ulici ve směru do centra zúžena vozovka o levý odbočovací pruh do Průmyslové ulice a ve směru z centra zúžena pouze na jeden jízdní pruh. Důvodem je rušení staré tramvajové zastávky MHD Kbelská. Městská část o tom informovala na...

Po zimní pauze se do ulic vrátily sdílené elektroskútry BeRider

11. března 2023 ve 12:18

Platforma BeRider od Škoda Auto DigiLab po zimní pauze zahajuje novou sezónu. Od pondělí 6. března je v pražském provozu bezmála 200 strojů a další budou přibývat. Novinkou pro začátek sezóny je možnost delší rezervace skútru.

Další články
Nahoru