Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 16°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pro parkování Ukrajinců v Praze se neplánují změny pravidel, ta jsou obdobná jako u rezidentů
V modře vyznačených rezidentních zónách mohou dlouhodobě parkovat jen řidiči se získaným oprávněním. Foto: Jan Puci

Pro parkování Ukrajinců v Praze se neplánují změny pravidel, ta jsou obdobná jako u rezidentů

Na umožnění parkování aut Ukrajinců v pražských rezidentních zónách po únorovém začátku války si postupně stěžovaly některé radnice, které zaznamenaly negativní ohlasy řidičů. Ve veřejném prostoru opakovaně zazněla kritika benevolentnosti k parkování vozidel s ukrajinskou SPZ, ale zároveň byly zaznamenány i opačné hlasy, které naopak vyčítaly a vyčítají kritikům nedostatek pochopení pro uprchlíky z válkou zmítané země. Změny stávajících pravidel metropole neplánuje, uvedl na dotaz serveru Pražský patriot náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Najít volné místo v zónách placeného stání je v některých oblastech Prahy pro rezidenty dlouhodobě složité. V souvislosti s válečným konfliktem a uprchlickou vlnou se někde s příjezdem mnoha aut z Ukrajiny situace dál zhoršila, na což si rezidenti postupem času stěžovali na radnicích.

„Vyčleníme volné kapacity parkovišť, aby tam mohli lidé z Ukrajiny parkovat. Zaměřujeme se na okrajové části Prahy, kde bude snadný přestup na MHD, které mají lidé prchající před válkou zadarmo. Cílem je nezabírat rezidentní parkování,“ sdělil zhruba týden po začátku války náměstek Scheinherr.

Magistrát nakonec vyčlenil na novém P+R parkovišti na Černém Mostě parkování zdarma až pro 130 aut s ukrajinskou SPZ. Opatření platí dodnes. Zároveň bylo v reakci na válku Ukrajincům umožněno parkovat v rezidentních zónách. Pro to se jim vydává parkovací oprávnění, stejné jako mají rezidenti. Cena je zpravidla 1200 korun na rok. 

Anketa

Jsou podle vás dobře nastavena pravidla pro parkování aut Ukrajinců v Praze?

1.8%
(1.8%)
98.2%
(98.2%)

Aby ukrajinský řidič oprávnění získal, musí splnit určitá pravidla. Být držitelem víza, mít trvalý nebo přechodný pobyt v oblasti, pro kterou žádá povolení a být vlastníkem nebo oprávněným uživatelem vozidla. „Mají v zásadě stejná pravidla jako rezidenti,“ potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle náměstka Scheinherra se změny stávajících pravidel pro parkování aut Ukrajinců neplánují.

Ať už se pražským řidičům parkování Ukrajinců v zónách líbí, či ne, nelze postupovat jako muž, kterého v uplynulých dnech zadrželi kriminalisté z odboru extrémismu a terorismu pražské policie.

Podle jejich zjištění od poloviny dubna do začátku září tohoto roku vrtákem zničil 35 pneumatik u zaparkovaných aut, čímž způsobil škodu přes 100 tisíc korun. Všechna vozidla měla ukrajinské „espézetky“. O případu informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.


Autor: Jan Puci

Omezení provozu na náplavce Rašínova nábřeží

13. září 2022 ve 20:56

Ve dnech 19.–25. září bude omezen provoz na náplavce Rašínova nábřeží v úseku před restaurací Vltava, mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Na tomto místě bude náplavka zcela uzavřena z důvodu výkopových prací a stavebních úprav v rámci zasíťování Rašínova nábřeží/ realizace nových inženýrských sítí...

Další články
Nahoru