Pro pálení čarodějnic v Praze platí zákaz rozdělávání ohňů, mohou být výjimky
29. dubna 2024 21:29
Pořadatelé velkých nahlášených akcí se zajištěnou požární bezpečností a pod dohledem hasičů ale mohou využít výjimku v městské vyhlášce a vatry v omezené míře zapálit. Hasiči varují hlavně před neorganizovanými ohni, které mohou přerůst v požár.
Podmínky pro zapálení ohně i v době zákazu splnila například Praha 6, která řadu let pořádá Čarodějnice na Ladronce. „To znamená na místě budou přítomni hasiči ze záchranného sboru Lysolaje a akci jsme zaregistrovali na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru. Hranice tedy bude zapálena ve standardním režimu se zvýšenou ochranou ze strany sboru dobrovolných hasičů, avšak v souvislosti s aktuální situací bude dříve – v řádu desítek minut – uhašena,“ uvedla dnes šestá městská část na facebooku.
Pro hasiče je nejdůležitější, aby se oheň nezměnil v požár, řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. U organizovaných ohňů mají jistotu, že dobrovolní hasiči dohlédnou nejen na pálení, ale budou kontrolovat ohniště i po skončení akce. Takovou záruku ale u různých domácích či sousedských ohňů na zahradách, v parcích či na opuštěných místech nemají. Požáry totiž často vznikají až poté, co lidi odejdou a nechají ohniště plné žhavého popela bez dozoru. „Doporučujeme proto lidem účast na organizovaných akcích, kde je zajištěna požární bezpečnost,“ dodal Kavka.
Praha zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech vydává automaticky v případě výstrah meteorologů. Zákaz rozdělávání ohně bude platit od úterý také v sousedním Středočeském kraji. Každý kraj řeší situaci jinak, upozornil Kavka.
Ode pondělí platí výstraha meteorologů na zvýšené riziko požáru na jihozápadě Moravy, v úterý se kvůli vysokým teplotám i zesilujícímu větru rozšíří na velkou část republiky. Výjimkou je Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a krajní jihozápad a západ Čech. „Riziko vzniku požárů poklesne v důsledku místních přeháněk pravděpodobně v pátek 3. května," uvedli meteorologové.