Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - obcasny-dest 15°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pro pálení čarodějnic v Praze platí zákaz rozdělávání ohňů, mohou být výjimky
Dřívější pálení čarodějnic v areálu Žlutých lázní. Ilustrační foto: www.zlutelazne.cz

Pro pálení čarodějnic v Praze platí zákaz rozdělávání ohňů, mohou být výjimky

V Praze začne v úterý kvůli výstraze meteorologů na nebezpečí požárů platit zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech, jako jsou parky, lesní porosty, zahrady či lesoparky. Potrvá do čtvrteční půlnoci. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Zákaz omezí i tradiční pálení čarodějnic, které letos připadá právě na úterý.

Pořadatelé velkých nahlášených akcí se zajištěnou požární bezpečností a pod dohledem hasičů ale mohou využít výjimku v městské vyhlášce a vatry v omezené míře zapálit. Hasiči varují hlavně před neorganizovanými ohni, které mohou přerůst v požár.

Podmínky pro zapálení ohně i v době zákazu splnila například Praha 6, která řadu let pořádá Čarodějnice na Ladronce. „To znamená na místě budou přítomni hasiči ze záchranného sboru Lysolaje a akci jsme zaregistrovali na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru. Hranice tedy bude zapálena ve standardním režimu se zvýšenou ochranou ze strany sboru dobrovolných hasičů, avšak v souvislosti s aktuální situací bude dříve – v řádu desítek minut – uhašena,“ uvedla dnes šestá městská část na facebooku.

Pro hasiče je nejdůležitější, aby se oheň nezměnil v požár, řekl ČTK mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. U organizovaných ohňů mají jistotu, že dobrovolní hasiči dohlédnou nejen na pálení, ale budou kontrolovat ohniště i po skončení akce. Takovou záruku ale u různých domácích či sousedských ohňů na zahradách, v parcích či na opuštěných místech nemají. Požáry totiž často vznikají až poté, co lidi odejdou a nechají ohniště plné žhavého popela bez dozoru. „Doporučujeme proto lidem účast na organizovaných akcích, kde je zajištěna požární bezpečnost,“ dodal Kavka.

Praha zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech vydává automaticky v případě výstrah meteorologů. Zákaz rozdělávání ohně bude platit od úterý také v sousedním Středočeském kraji. Každý kraj řeší situaci jinak, upozornil Kavka.

Ode pondělí platí výstraha meteorologů na zvýšené riziko požáru na jihozápadě Moravy, v úterý se kvůli vysokým teplotám i zesilujícímu větru rozšíří na velkou část republiky. Výjimkou je Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a krajní jihozápad a západ Čech. „Riziko vzniku požárů poklesne v důsledku místních přeháněk pravděpodobně v pátek 3. května," uvedli meteorologové.


Autor: ČTK

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

Včera ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

Včera v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru