Dnes Neděle - skorojasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pro ochranu Karlova mostu při povodních by se i nyní využíval bagr
Jeřáb na Karlově mostě během povodní v roce 2013. Foto: archiv

Pro ochranu Karlova mostu při povodních by se i nyní využíval bagr

Hasiči by i dnes pro ochranu Karlova mostu v případě povodní využívali bagr s dlouhým ramenem. Pro rozbití objemných předmětů ve Vltavě a jejich bezpečné proplutí mezi mostními pilíři stroj používali při záplavách v metropoli v roce 2002. Postup se osvědčil i při povodních v roce 2013 a nadále jde o nejlepší způsob, jak zabránit poničení mostu. V rozhovoru s ČTK to řekl velitel čety pražských hasičů Václav Kratochvíl. Při povodních v Praze před 20 lety jako velitel čety řídil zásah a zodpovídal za stav nejstaršího pražského mostu. .

„Využití bagru s dlouhým ramenem, který jezdí po mostě, je jediný možný způsob jak postupovat. Při takto rychle proudící vodě a kvůli vírům, které se vytváří, není možné u Karlova mostu operovat třeba s lodí a zasahovat z hladiny," řekl Kratochvíl.

Při povodních před 20 lety hasiči s pomocí bagru zajišťovali, aby předměty, které s sebou nesla voda, propluly pod mostem, aniž ho poškodí nebo se v mostním oblouku vzpříčí. Mnohé objekty tak bagr lžící potápěl nebo je rozbíjel. Pod mostem díky tomu tehdy propluly objemné klády a trámy, ale i chaty, návěsy kamionů nebo zásobník s propan-butanem, popsal zásah jeho tehdejší velitel.

Povodně v Praze v roce 2002 označil Kratochvíl, který u pražského hasičského sboru působí přes 30 let, za mimořádné. Město a záchranné složky tehdy podle něj nebyly na rychlost a rozsah potopy adekvátně připravené.

Podle kritiků k tomu tehdy přispěly mimo jiné nepřesné předpovědi rychlosti stoupání vody. Naopak dnes jsou varování před povodněmi včasná, uvedl Kratochvíl.

Lepší ochranu metropole před velkou vodou oproti době na začátku století nyní zajišťují i protipovodňové zábrany, které město začalo budovat zvláště v období po ničivých záplavách v roce 2002.

Podle Kratochvíla jsou díky tomu citlivá místa metropole chráněna. Ukázalo se to i při povodních před devíti lety, kdy nebyla zaplavena Malá Strana či Staré Město.

Pražský magistrát vložil od povodní v roce 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun, uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Vybudováno bylo asi 20 kilometrů zábran, vrata uzavírající Čertovku a na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové uzávěry přítoků této říčky.

Připravenost ochrany města před případnou povodní se prověřuje pravidelnými cvičeními. Zkouší se mimo jiné vyskladnění a stavba protipovodňových zábran. Mobilní zábrany jsou nyní umístěny ve skladech v areálu Správy služeb hlavního města v Dubči.

V roce 2002 zatopila voda desítku pražských čtvrtí, desítky tisíc lidí byly evakuovány. Pod vodou skončily stanice metra, část zoologické zahrady a voda poškodila řadu staveb a památek. Záplavy ve městě napáchaly škody zhruba za 27 miliard korun.

Další velká povodeň přišla v roce 2013, kdy se z břehů vylily i menší vodní toky jako Botič či Rokytka. Škody tehdy dosáhly 2,2 miliardy korun.


Autor: ČTK

Velká výstava bezobratlých

Včera v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Festival Praha žije hudbou společně s buskery rozehraje Prahu

26. května 2023 v 07:10

Ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství v centru Prahy i přilehlých městských částech ovládne opět po roce kvalitní pouliční umění. Osmý ročník akce Praha žije hudbou nabídne 23. a 24. června stovky vystoupení pouličních umělců – buskerů, ale také domácích hvězd rapu, jazzu, folku,...

Žižkovské pivobraní se představí 33 minipivovarů

26. května 2023 v 06:25

Velkou pivní slavnost zažije 2. a 3. června park Parukářka. Uskuteční se zde desátý ročník Žižkovského pivobraní, na němž návštěvníci budou moci ochutnat produkci celkem 33 minipivovarů. Vedle toho na akci vystoupí řada kapel a součástí programu bude i mistrovství Žižkova v otáčení...

Žižkovská ulice patřila na jeden den jen dětem

25. května 2023 v 18:17

Praha 3 společně s dalšími čtyřmi organizacemi uspořádala první ročník sousedské akce UŽIJ SI ULICI! Konala se ve středu 24. května odpoledne zejména přímo na ulici U Zásobní zahrady, jako i v přilehlých zahradách organizací IC Zahrada, MŠ U Zásobní zahrady, MŠ Paleček a Základní škola...

Festival kreativní byrokracie 2023

25. května 2023 v 10:20

Festival kreativní byrokracie propojuje úředníky s politiky, akademiemi, byznysem a neziskovým sektorem, aby společně pracovali na řešeních pro lepší fungování našich institucí a veřejné správy. Na programu jsou inspirativní přednášky, workshopy a debaty – ale také filmy, živá hudba i temná...

Další články
Nahoru