Dnes Úterý - bourky 17°C
Zítra Středa - oblacno 22°C
Úterý 28. 5. 2024
Svátek má Vilém
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pro ochranu Karlova mostu při povodních by se i nyní využíval bagr
Jeřáb na Karlově mostě během povodní v roce 2013. Foto: archiv

Pro ochranu Karlova mostu při povodních by se i nyní využíval bagr

Hasiči by i dnes pro ochranu Karlova mostu v případě povodní využívali bagr s dlouhým ramenem. Pro rozbití objemných předmětů ve Vltavě a jejich bezpečné proplutí mezi mostními pilíři stroj používali při záplavách v metropoli v roce 2002. Postup se osvědčil i při povodních v roce 2013 a nadále jde o nejlepší způsob, jak zabránit poničení mostu. V rozhovoru s ČTK to řekl velitel čety pražských hasičů Václav Kratochvíl. Při povodních v Praze před 20 lety jako velitel čety řídil zásah a zodpovídal za stav nejstaršího pražského mostu. .

„Využití bagru s dlouhým ramenem, který jezdí po mostě, je jediný možný způsob jak postupovat. Při takto rychle proudící vodě a kvůli vírům, které se vytváří, není možné u Karlova mostu operovat třeba s lodí a zasahovat z hladiny," řekl Kratochvíl.

Při povodních před 20 lety hasiči s pomocí bagru zajišťovali, aby předměty, které s sebou nesla voda, propluly pod mostem, aniž ho poškodí nebo se v mostním oblouku vzpříčí. Mnohé objekty tak bagr lžící potápěl nebo je rozbíjel. Pod mostem díky tomu tehdy propluly objemné klády a trámy, ale i chaty, návěsy kamionů nebo zásobník s propan-butanem, popsal zásah jeho tehdejší velitel.

Povodně v Praze v roce 2002 označil Kratochvíl, který u pražského hasičského sboru působí přes 30 let, za mimořádné. Město a záchranné složky tehdy podle něj nebyly na rychlost a rozsah potopy adekvátně připravené.

Podle kritiků k tomu tehdy přispěly mimo jiné nepřesné předpovědi rychlosti stoupání vody. Naopak dnes jsou varování před povodněmi včasná, uvedl Kratochvíl.

Lepší ochranu metropole před velkou vodou oproti době na začátku století nyní zajišťují i protipovodňové zábrany, které město začalo budovat zvláště v období po ničivých záplavách v roce 2002.

Podle Kratochvíla jsou díky tomu citlivá místa metropole chráněna. Ukázalo se to i při povodních před devíti lety, kdy nebyla zaplavena Malá Strana či Staré Město.

Pražský magistrát vložil od povodní v roce 2002 do protipovodňové ochrany města na čtyři miliardy korun, uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Vybudováno bylo asi 20 kilometrů zábran, vrata uzavírající Čertovku a na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové uzávěry přítoků této říčky.

Připravenost ochrany města před případnou povodní se prověřuje pravidelnými cvičeními. Zkouší se mimo jiné vyskladnění a stavba protipovodňových zábran. Mobilní zábrany jsou nyní umístěny ve skladech v areálu Správy služeb hlavního města v Dubči.

V roce 2002 zatopila voda desítku pražských čtvrtí, desítky tisíc lidí byly evakuovány. Pod vodou skončily stanice metra, část zoologické zahrady a voda poškodila řadu staveb a památek. Záplavy ve městě napáchaly škody zhruba za 27 miliard korun.

Další velká povodeň přišla v roce 2013, kdy se z břehů vylily i menší vodní toky jako Botič či Rokytka. Škody tehdy dosáhly 2,2 miliardy korun.


Autor: ČTK

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

Dnes v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

Dnes v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

Včera v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

Včera v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Praha 13 chce na úřadu obsadit několik pracovních pozic

25. května 2024 ve 20:17

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Malostranský hřbitov: Tanec smrti

25. května 2024 v 09:28

Divadelní průvod, pohřeb smutku, připomínka radostí života ve stylu site-specific, která herce společně s diváky podněcuje k oslavě života, ale nezapomíná ani na lidskou smrtelnost ve čtvrtek 30. května ve 20:30.

Reuse neděle v Praze 6

25. května 2024 v 07:52

Dát věcem druhou šanci můžete v neděli 2. června od 11 do 18 hodin na Vítězném náměstí.

Praha 6: Setkání v parku Malý Břevnov

25. května 2024 v 07:25

Další ze série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se uskuteční v parku na Malém Břevnově. Tématem setkání ve středu 29. května v 17 hodin bude doprava, bytová výstavba nebo kulturní akce.

Žižkovské mezidvorky 2024

25. května 2024 v 06:31

Třináctý ročník multižánrového sousedského festivalu v sobotu 25. května od 13 hodin. Těšit se můžete na staronové, ale i zbrusu nové účastníky, nové dvorky k prozkoumání, bohatý program, setkání s místními umělci a výtvarníky a dalšími zajímavými lidmi...

Další články
Nahoru