dnes
Pondělí - skorojasno
22°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
21°C
pozítří
Středa - oblacno
24°C
Pro obyvatele Prahy 9 funguje preventivní testování před poliklinikou na Proseku
Odběrové místo před proseckou poliklinikou. Foto: P9

Pro obyvatele Prahy 9 funguje preventivní testování před poliklinikou na Proseku

Od čvrtka 16. dubna funguje před poliklinikou na Proseku v Praze 9 zkušebně ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics testování na covid-19 pomocí metody PCR. Testování využívají především obyvatelé Prahy 9, kteří tak nemusí nikam daleko cestovat.

Odběry se provádí v pondělí od 8 do 12 a ve čtvrtek od 12.30 do 16.30 hodin. V odběrovém stanu před Poliklinikou Prosek, který splňuje veškeré hygienické podmínky pro zajištění ochrany zdraví občanů, odebírají vzorky od jednotlivých zájemců připravení specialisté. Zájemcům s lékařským doporučením (poukaz typu „K“ vystavený praktickým lékařem) je testování hrazeno ze zdravotního pojištění. Zájemci bez doporučení od lékaře si mohou tento test zaplatit. Jeho cena je 2900 korun na osobu. A tuto službu mohou využít i obyvatelé jiných městských částí.

Před zahájením odběrů bylo potřeba obyvatelům hodně vysvětlovat, jak probíhají, aby neměli obavy z návštěvy polikliniky. Ale organizace odběrů brání vytváření front. Pracovníci laboratoře GHC disponují dostatečným množství roušek, aby jimi byli vybaveni všichni zájemci o testování, kteří by ji měli třeba poškozenou. Personál je vybavený ochrannými pomůckami. Již je také možné nechat se testovat na přítomnost koronaviru i na protilátky v organismu, tedy zda již byl virus v organismu přítomen. Tento test stojí 750 korun.

„Cena testů se v současné době jeví jako vysoká, ale máme zájem, aby testování na přítomnost koronaviru absolvovalo co nejvíce obyvatel naší městské části, a proto jim na něj přispíváme 300 korun. Ostatně soudím, že tento test se stane součástí požadavků ze strany všech zaměstnavatelů a bude dobré jej mít. Dá se předpokládat, že se takové testy možná stanou součástí cestovních dokladů," uvedl 1. místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Plošné testování před poliklinikou v Praze 9 má podle něj i další cíl. Začínají už fungovat praktičtí lékaři a venkovní stanoviště je tak využíváno k tomu, aby případně nakažení nemuseli do budovy. „Naším cílem je, aby se nepotkávali pacienti s virem a ti, kteří mají jiné diagnózy, a tak se zabránilo zbytečným komplikacím,“ sdělil Portlík.

Mobilní jednotka, kterou dodala laboratoř GHC, umožňuje co nejrychlejší spojení s diagnostickým centrem. Díky tomu je výsledek testu znám rychleji. „Zjistíme tak i kolik občanů a v jakých částech Prahy 9 prošlo, či prochází, nákazou, popřípadě můžeme mnohem pružněji reagovat na případné problémy. V další fázi se soustředíme na testování v zařízeních pro seniory a pro děti. Prevence je vždy levnější než léčba. Vlastní stanoviště nám otevírá nové možnosti. Například při otevírání mateřských školek nebo nastavování opatření v provozu našich sociálních služeb,“ dodal místostarosta Portlík.


Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

Dnes v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

Včera v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

Včera ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

28. května 2020 v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Další články
Nahoru