Dnes Neděle - zatazeno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 12°C
Neděle 18. 4. 2021
Svátek má Valérie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pro obyvatele Prahy 9 funguje preventivní testování před poliklinikou na Proseku
Odběrové místo před proseckou poliklinikou. Foto: P9

Pro obyvatele Prahy 9 funguje preventivní testování před poliklinikou na Proseku

Od čvrtka 16. dubna funguje před poliklinikou na Proseku v Praze 9 zkušebně ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics testování na covid-19 pomocí metody PCR. Testování využívají především obyvatelé Prahy 9, kteří tak nemusí nikam daleko cestovat.

Odběry se provádí v pondělí od 8 do 12 a ve čtvrtek od 12.30 do 16.30 hodin. V odběrovém stanu před Poliklinikou Prosek, který splňuje veškeré hygienické podmínky pro zajištění ochrany zdraví občanů, odebírají vzorky od jednotlivých zájemců připravení specialisté. Zájemcům s lékařským doporučením (poukaz typu „K“ vystavený praktickým lékařem) je testování hrazeno ze zdravotního pojištění. Zájemci bez doporučení od lékaře si mohou tento test zaplatit. Jeho cena je 2900 korun na osobu. A tuto službu mohou využít i obyvatelé jiných městských částí.

Před zahájením odběrů bylo potřeba obyvatelům hodně vysvětlovat, jak probíhají, aby neměli obavy z návštěvy polikliniky. Ale organizace odběrů brání vytváření front. Pracovníci laboratoře GHC disponují dostatečným množství roušek, aby jimi byli vybaveni všichni zájemci o testování, kteří by ji měli třeba poškozenou. Personál je vybavený ochrannými pomůckami. Již je také možné nechat se testovat na přítomnost koronaviru i na protilátky v organismu, tedy zda již byl virus v organismu přítomen. Tento test stojí 750 korun.

„Cena testů se v současné době jeví jako vysoká, ale máme zájem, aby testování na přítomnost koronaviru absolvovalo co nejvíce obyvatel naší městské části, a proto jim na něj přispíváme 300 korun. Ostatně soudím, že tento test se stane součástí požadavků ze strany všech zaměstnavatelů a bude dobré jej mít. Dá se předpokládat, že se takové testy možná stanou součástí cestovních dokladů," uvedl 1. místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Plošné testování před poliklinikou v Praze 9 má podle něj i další cíl. Začínají už fungovat praktičtí lékaři a venkovní stanoviště je tak využíváno k tomu, aby případně nakažení nemuseli do budovy. „Naším cílem je, aby se nepotkávali pacienti s virem a ti, kteří mají jiné diagnózy, a tak se zabránilo zbytečným komplikacím,“ sdělil Portlík.

Mobilní jednotka, kterou dodala laboratoř GHC, umožňuje co nejrychlejší spojení s diagnostickým centrem. Díky tomu je výsledek testu znám rychleji. „Zjistíme tak i kolik občanů a v jakých částech Prahy 9 prošlo, či prochází, nákazou, popřípadě můžeme mnohem pružněji reagovat na případné problémy. V další fázi se soustředíme na testování v zařízeních pro seniory a pro děti. Prevence je vždy levnější než léčba. Vlastní stanoviště nám otevírá nové možnosti. Například při otevírání mateřských školek nebo nastavování opatření v provozu našich sociálních služeb,“ dodal místostarosta Portlík.


Pilotní projekt PCR testování ze slin v mateřských školách Prahy 3

Včera v 11:33

Praha 3 spouští pilotní projekt PCR testování ze slin v několika vybraných mateřských školách zřízených městskou částí, v období od 1. 5. do 30. 6. Cílem je zajistit dětem Prahy 3 nejlepší možnou variantu testování a prokázat, že je realizovatelné. 

Do soutěže Adapterra Awards je přihlášeno 101 projektů zlepšujících klimatickou situaci

Včera v 11:25

Do třetího ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů klimatické změny, jako jsou zhoršující se sucho, horko nebo přívalové deště, je přihlášeno celkem 101 projektů. Mezi nimi je 19 řešení z hlavního města. Přihlášky posoudí odborná porota, ty nejlepší...

Veřejnost může ovlivnit budoucí podobu Jarovské třídy

Včera v 10:36

Jarovská třída má propojit území Žižkova směrem na východ k Českobrodské ulici a budoucímu Městskému okruhu a odlehčit dopravu stávajících přetížených komunikací. Praha 3 chce získat podněty a požadavky zejména místních obyvatel, na jejichž základě vznikne finální podoba studie...

Farmářské trhy na náplavce v sobotu nakonec nebudou

16. dubna 2021 ve 21:29

Farmářské trhy, které na podskalské náplavce v Praze pořádá spolek Archetyp, se zítra konat nebudou, i když to bylo po skončení nouzového stavu v plánu.

Praha 1 rozdělila dotace na podporu kulturních, sportovních a volnočasových projektů

16. dubna 2021 ve 21:04

Více než pět milionů korun, přesně 5,34 milionu. Takovou částkou Praha 1 podpoří divadelní projekty, vizuální umění, hudbu, literaturu, projekty, které přispějí k ochraně jejího kulturního dědictví, kroužky, volnočasové organizace pro děti a mládež anebo třeba specializované sportovní...

Praha 3 rozdává respirátory lidem v nouzi

16. dubna 2021 v 10:22

Respirátory pro lidi v nouzi jsou přichystány v Infocentru Prahy 3.

Praha 4 znovu poskytne slevy na nájmech

16. dubna 2021 v 09:45

Praha 4 poskytne další slevy podnikatelům za měsíce březen a duben. Návrh ve středu 14. dubna schválila Rada městské části Praha 4. Jde již o čtvrtou vlnu odpouštění části nájmů od začátku pandemie.

Farmářské trhy se otevírají za přísných opatření

16. dubna 2021 v 09:25

Na náplavce u Rašínova nábřeží bude v sobotu spuštěn provoz tržitě s farmářskými produkty. Vstup je však možný při dodržování všech vládních nařízení pouze pro nákup potravin, nikoliv pro procházení a konzumaci občerstvení.

V Praze 11 zasedne Komise pro životní prostředí

16. dubna 2021 v 09:05

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 19. dubna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova.

Další články
Nahoru