Dnes Neděle - oblacno 3°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 1°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pro obyvatele Prahy 9 funguje preventivní testování před poliklinikou na Proseku
Odběrové místo před proseckou poliklinikou. Foto: P9

Pro obyvatele Prahy 9 funguje preventivní testování před poliklinikou na Proseku

Od čvrtka 16. dubna funguje před poliklinikou na Proseku v Praze 9 zkušebně ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics testování na covid-19 pomocí metody PCR. Testování využívají především obyvatelé Prahy 9, kteří tak nemusí nikam daleko cestovat.

Odběry se provádí v pondělí od 8 do 12 a ve čtvrtek od 12.30 do 16.30 hodin. V odběrovém stanu před Poliklinikou Prosek, který splňuje veškeré hygienické podmínky pro zajištění ochrany zdraví občanů, odebírají vzorky od jednotlivých zájemců připravení specialisté. Zájemcům s lékařským doporučením (poukaz typu „K“ vystavený praktickým lékařem) je testování hrazeno ze zdravotního pojištění. Zájemci bez doporučení od lékaře si mohou tento test zaplatit. Jeho cena je 2900 korun na osobu. A tuto službu mohou využít i obyvatelé jiných městských částí.

Před zahájením odběrů bylo potřeba obyvatelům hodně vysvětlovat, jak probíhají, aby neměli obavy z návštěvy polikliniky. Ale organizace odběrů brání vytváření front. Pracovníci laboratoře GHC disponují dostatečným množství roušek, aby jimi byli vybaveni všichni zájemci o testování, kteří by ji měli třeba poškozenou. Personál je vybavený ochrannými pomůckami. Již je také možné nechat se testovat na přítomnost koronaviru i na protilátky v organismu, tedy zda již byl virus v organismu přítomen. Tento test stojí 750 korun.

„Cena testů se v současné době jeví jako vysoká, ale máme zájem, aby testování na přítomnost koronaviru absolvovalo co nejvíce obyvatel naší městské části, a proto jim na něj přispíváme 300 korun. Ostatně soudím, že tento test se stane součástí požadavků ze strany všech zaměstnavatelů a bude dobré jej mít. Dá se předpokládat, že se takové testy možná stanou součástí cestovních dokladů," uvedl 1. místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Plošné testování před poliklinikou v Praze 9 má podle něj i další cíl. Začínají už fungovat praktičtí lékaři a venkovní stanoviště je tak využíváno k tomu, aby případně nakažení nemuseli do budovy. „Naším cílem je, aby se nepotkávali pacienti s virem a ti, kteří mají jiné diagnózy, a tak se zabránilo zbytečným komplikacím,“ sdělil Portlík.

Mobilní jednotka, kterou dodala laboratoř GHC, umožňuje co nejrychlejší spojení s diagnostickým centrem. Díky tomu je výsledek testu znám rychleji. „Zjistíme tak i kolik občanů a v jakých částech Prahy 9 prošlo, či prochází, nákazou, popřípadě můžeme mnohem pružněji reagovat na případné problémy. V další fázi se soustředíme na testování v zařízeních pro seniory a pro děti. Prevence je vždy levnější než léčba. Vlastní stanoviště nám otevírá nové možnosti. Například při otevírání mateřských školek nebo nastavování opatření v provozu našich sociálních služeb,“ dodal místostarosta Portlík.


Linka pro sluchově postižené pomůže s registrací k očkování

Včera v 09:40

Na bezplatnou informační linku 800 160 166 mohou volat osoby se sluchovým postižením. Operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému.

Praha 2 má naočkovaných dalších 240 seniorů

22. ledna 2021 ve 20:25

Radnice Prahy 2 pokračuje v úspěšné pomoci s očkováním seniorů 80+, kteří se radnici ozývají na infolinku. Během týdne se podařilo naočkovat ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze – VFN téměř 400 z nich, tedy téměř pětinu všech seniorů v Praze 2.

Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Metropole chce jednat s ministrem zdravotnictví Blatným o postupu při očkování

22. ledna 2021 ve 13:56

Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19.

Nově odhalených případů covidu v Praze je opět méně

22. ledna 2021 ve 13:46

V Praze ve čtvrtek laboratoře potvrdily 651 pozitivních testů na onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 80 případů méně a proti středě je denní nárůst nižší asi o 140.

Praha 3 může očkovat v Nemocnici Sv. Kříže

21. ledna 2021 v 07:03

Radnice Prahy 3 zajistila ve spolupráci Nemocnicí Sv. Kříže očkovací místo, kde lze naočkovat až 100 až 400 osob denně. 

Další články
Nahoru