dnes
Pondělí - zatazeno
18°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
16°C
pozítří
Středa - skorojasno
22°C
Pro obyvatele Prahy 9 funguje preventivní testování před poliklinikou na Proseku
Odběrové místo před proseckou poliklinikou. Foto: P9

Pro obyvatele Prahy 9 funguje preventivní testování před poliklinikou na Proseku

Od čvrtka 16. dubna funguje před poliklinikou na Proseku v Praze 9 zkušebně ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics testování na covid-19 pomocí metody PCR. Testování využívají především obyvatelé Prahy 9, kteří tak nemusí nikam daleko cestovat.

Odběry se provádí v pondělí od 8 do 12 a ve čtvrtek od 12.30 do 16.30 hodin. V odběrovém stanu před Poliklinikou Prosek, který splňuje veškeré hygienické podmínky pro zajištění ochrany zdraví občanů, odebírají vzorky od jednotlivých zájemců připravení specialisté. Zájemcům s lékařským doporučením (poukaz typu „K“ vystavený praktickým lékařem) je testování hrazeno ze zdravotního pojištění. Zájemci bez doporučení od lékaře si mohou tento test zaplatit. Jeho cena je 2900 korun na osobu. A tuto službu mohou využít i obyvatelé jiných městských částí.

Před zahájením odběrů bylo potřeba obyvatelům hodně vysvětlovat, jak probíhají, aby neměli obavy z návštěvy polikliniky. Ale organizace odběrů brání vytváření front. Pracovníci laboratoře GHC disponují dostatečným množství roušek, aby jimi byli vybaveni všichni zájemci o testování, kteří by ji měli třeba poškozenou. Personál je vybavený ochrannými pomůckami. Již je také možné nechat se testovat na přítomnost koronaviru i na protilátky v organismu, tedy zda již byl virus v organismu přítomen. Tento test stojí 750 korun.

„Cena testů se v současné době jeví jako vysoká, ale máme zájem, aby testování na přítomnost koronaviru absolvovalo co nejvíce obyvatel naší městské části, a proto jim na něj přispíváme 300 korun. Ostatně soudím, že tento test se stane součástí požadavků ze strany všech zaměstnavatelů a bude dobré jej mít. Dá se předpokládat, že se takové testy možná stanou součástí cestovních dokladů," uvedl 1. místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Plošné testování před poliklinikou v Praze 9 má podle něj i další cíl. Začínají už fungovat praktičtí lékaři a venkovní stanoviště je tak využíváno k tomu, aby případně nakažení nemuseli do budovy. „Naším cílem je, aby se nepotkávali pacienti s virem a ti, kteří mají jiné diagnózy, a tak se zabránilo zbytečným komplikacím,“ sdělil Portlík.

Mobilní jednotka, kterou dodala laboratoř GHC, umožňuje co nejrychlejší spojení s diagnostickým centrem. Díky tomu je výsledek testu znám rychleji. „Zjistíme tak i kolik občanů a v jakých částech Prahy 9 prošlo, či prochází, nákazou, popřípadě můžeme mnohem pružněji reagovat na případné problémy. V další fázi se soustředíme na testování v zařízeních pro seniory a pro děti. Prevence je vždy levnější než léčba. Vlastní stanoviště nám otevírá nové možnosti. Například při otevírání mateřských školek nebo nastavování opatření v provozu našich sociálních služeb,“ dodal místostarosta Portlík.


Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

Včera ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

Včera ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Na radnici Prahy 10 bude vyvěšena romská vlajka k uctění obětí holokaustu

31. července 2020 ve 12:48

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla systematickou likvidaci tohoto etnika během druhé...

Na Prokopově náměstí bude působit ScioŠkola, rozhodli radní Prahy 3

30. července 2020 v 16:36

Společnost Scio se dohodla s Prahou 3 na pronájmu prostor pro svou střední školu. Pronájem budovy na Prokopově náměstí na pět let s možností prodloužení dnes schválili radní městské části. 

Další články
Nahoru