dnes
Čtvrtek - zatazeno
8°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - zatazeno
12°C
Pro obyvatele Prahy 9 funguje preventivní testování před poliklinikou na Proseku
Odběrové místo před proseckou poliklinikou. Foto: P9

Pro obyvatele Prahy 9 funguje preventivní testování před poliklinikou na Proseku

Od čvrtka 16. dubna funguje před poliklinikou na Proseku v Praze 9 zkušebně ve spolupráci s laboratoří GHC Genetics testování na covid-19 pomocí metody PCR. Testování využívají především obyvatelé Prahy 9, kteří tak nemusí nikam daleko cestovat.

Odběry se provádí v pondělí od 8 do 12 a ve čtvrtek od 12.30 do 16.30 hodin. V odběrovém stanu před Poliklinikou Prosek, který splňuje veškeré hygienické podmínky pro zajištění ochrany zdraví občanů, odebírají vzorky od jednotlivých zájemců připravení specialisté. Zájemcům s lékařským doporučením (poukaz typu „K“ vystavený praktickým lékařem) je testování hrazeno ze zdravotního pojištění. Zájemci bez doporučení od lékaře si mohou tento test zaplatit. Jeho cena je 2900 korun na osobu. A tuto službu mohou využít i obyvatelé jiných městských částí.

Před zahájením odběrů bylo potřeba obyvatelům hodně vysvětlovat, jak probíhají, aby neměli obavy z návštěvy polikliniky. Ale organizace odběrů brání vytváření front. Pracovníci laboratoře GHC disponují dostatečným množství roušek, aby jimi byli vybaveni všichni zájemci o testování, kteří by ji měli třeba poškozenou. Personál je vybavený ochrannými pomůckami. Již je také možné nechat se testovat na přítomnost koronaviru i na protilátky v organismu, tedy zda již byl virus v organismu přítomen. Tento test stojí 750 korun.

„Cena testů se v současné době jeví jako vysoká, ale máme zájem, aby testování na přítomnost koronaviru absolvovalo co nejvíce obyvatel naší městské části, a proto jim na něj přispíváme 300 korun. Ostatně soudím, že tento test se stane součástí požadavků ze strany všech zaměstnavatelů a bude dobré jej mít. Dá se předpokládat, že se takové testy možná stanou součástí cestovních dokladů," uvedl 1. místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Plošné testování před poliklinikou v Praze 9 má podle něj i další cíl. Začínají už fungovat praktičtí lékaři a venkovní stanoviště je tak využíváno k tomu, aby případně nakažení nemuseli do budovy. „Naším cílem je, aby se nepotkávali pacienti s virem a ti, kteří mají jiné diagnózy, a tak se zabránilo zbytečným komplikacím,“ sdělil Portlík.

Mobilní jednotka, kterou dodala laboratoř GHC, umožňuje co nejrychlejší spojení s diagnostickým centrem. Díky tomu je výsledek testu znám rychleji. „Zjistíme tak i kolik občanů a v jakých částech Prahy 9 prošlo, či prochází, nákazou, popřípadě můžeme mnohem pružněji reagovat na případné problémy. V další fázi se soustředíme na testování v zařízeních pro seniory a pro děti. Prevence je vždy levnější než léčba. Vlastní stanoviště nám otevírá nové možnosti. Například při otevírání mateřských školek nebo nastavování opatření v provozu našich sociálních služeb,“ dodal místostarosta Portlík.


Praha 5 využije prvky městského mobiliáře

Včera ve 12:39

Rada městské části Praha 5 schválila možnost využívat prvky pražského mobiliáře. Od dohody s Magistrátem hl. m. Prahy si slibuje především úsporu finančních prostředků, kterou jednotný systém uličního vybavení nabízí. Dále také nový design, který má do budoucna za cíl nahradit různorodou směs...

Botanická zahrada Na Slupi uzavřena

Včera v 10:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zavřela i venkovní expozice.

Praha 11: Roušky a dezinfekce

Včera v 08:05

Pokud sháníte roušky nebo dezinfekci a je pro vás obtížné si je zajistit, kontaktujte Občanskou linku Prahy 11.

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

28. října 2020 v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

28. října 2020 v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

28. října 2020 v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Další články
Nahoru