dnes
Úterý - jasno
4°C
zítra
Středa - jasno
7°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
10°C
Pro funkci starostky jsem měla průpravu i ve školství, říká nová starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková
Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková. Foto: MČ Praha 5

Pro funkci starostky jsem měla průpravu i ve školství, říká nová starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková

Praha 5 má novou koalici, ta stávající se rozpadla. Radu městské části v novém složení vede žena. Dosavadní 1. místostarostka Renáta Zajíčková (ODS) nahradila odvolaného Daniela Mazura (Piráti). Jaké jsou priority starostky? Má pro tuto funkci dostatečné předpoklady? Jak chce dělat z Pětky jedničku? Na tyto a další otázky odpovídala v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Téměř po roce od komunálních voleb nastupujete do rozjetého vlaku. Co plánujete změnit a jaký směr chcete Praze 5 dát?
Tak především chci navázat na všechno dobré, co minulé koalice zrealizovaly či započaly. Prahu 5 vnímám jako skvělé místo pro život a bylo by ku škodě obyvatel nepokračovat v projektech, jako je například vybudování základní školy v nově vznikajícím prostoru Smíchov City nebo vznik domu s pečovatelskou službou v Hlubočepích. Asi se shodneme na tom, že území Prahy 5 se musí rozumně rozvíjet a že má být využit potenciál, kterým naše městská část disponuje.

Stále tu jsou však místa, kde se jakoby zastavil čas. Co s tím?
Souhlasím a musím říct, že to je škoda. Většina nábřeží Vltavy se musí zpřístupnit lidem tak, aby se pohodlně dostali k jejím břehům a co víc, aby se zde mohli pohodlně a bezpečně pohybovat. Praha 5 je v podstatě centrální městkou částí, a tak se jí výrazně dotýká neutěšená dopravní situace. Z tohoto důvodu je potřeba usilovně podporovat výstavbu městského okruhu a navazujících radiál a tím řešit průjezdnost naší městskou částí. Velkým problémem je také parkování. I zde musíme činit rychlé a účinné kroky. Samozřejmě budu pokračovat ve všech zahájených aktivitách v oblasti školství, kultury či sportu.

certifikat-praha-5-clanek-nahled Na co dalšího se zaměříte?
Vzhledem k tomu, že jsem doposud vykonávala roli 1. místostarostky, plynule navážu jak na svoji dosavadní práci, tak na práci minulého starosty. Určitě se ve své nové roli zaměřím na zkvalitnění fungování úřadu. Kromě toho, že má být otevřený, musí být i přátelský a vstřícný. Dosavadní fungování úřadu, jak se lidově říká, trošku drhlo, a já bych tento nedostatek chtěla napravit. Lepší organizace, efektivnější procesy a široká komunikace napříč celým úřadem je to, čemu bych ráda v krátké době napomohla.

Myslíte, že jste pro práci starostky dostatečně vybavená?
Téměř 15 let jsem byla ředitelkou školy. Už nyní vím, že tato pozice je pro komunálního politika dobrou průpravou. Ve škole máte příležitost rozvinout své manažerské dovednosti, leadership a také rétoriku. Posílíte si charakter. Naučíte se být odolná, ale na druhou stranu maximálně empatická a všímavá. Musíte mít zvládnutý time-management i duševní hygienu. Tím hlavním předpokladem pro práci ve škole a na radnici, ať už v roli pedagoga, ředitele nebo starosty, je láska k lidem. A té já mám myslím dostatek.

Můžete se ještě krátce vyjádřit k rozpadu koalice s Piráty?
Víte, jedno jsem s nimi měla společné. Oni přišli na radnici jako nováčci stejně jako já. Je vždy těžké se rychle zorientovat v novém prostředí, adaptovat se na nové povinnosti či úkony, a ještě přitom něco tvořit a rozvíjet. Mně se za necelý rok podařilo nastartovat, a dokonce i zrealizovat mnoho prospěšných věcí, například SWOT analýzu základních škol, zpravodaj Páťák nebo materiál mapující vývoj našeho školství. Takovou dynamiku koaliční partneři u Pirátů nevnímali, a to jim také hodně vytýkali. Ovšem hlavním důvod rozpadu koalice spatřuji v rozkolu mezi Piráty a SNOP5, tedy dvojblokem, který šel spolu do voleb a po pěti měsících se rozpadl. Tato skutečnost znemožňovala další fungování koalice, neboť tyto dvě znesvářené strany se nebyly schopné na ničem dohodnout. V takové atmosféře se nedá spolupracovat.

radni-prahy-5-nove-slozeni-20019

Rada Prahy 5 funguje od minulého týdne v novém složení

Jak vnímáte složení nové koalice?
Stejně jako ta předchozí je složená ze zkušených komunálních politiků i nováčků. Velký rozdíl spatřuji v tom, že současnou koalici tvoří konzistentní a předvídatelné strany. Ono je totiž velmi složité spolupracovat s někým, kdo nemá jasno právě v tom, jak spolupracovat.

V kampani před volbami jste říkala, že jako starostka uděláte z Pětky jedničku. Co si pod tím představit?
To je jednoduché. Metaforou jsem chtěla vyjádřit, že mám chuť a předpoklady zvelebovat naši adresu, že se nebojím rozhodovat a že mám plány a vize. Praha 5 má v demokratické historii ve svém čele teprve po druhé ženu. Chci svojí trpělivou, zodpovědnou a smysluplnou prací dokázat, že i nám ženám politika sluší a že umíme s citem a rozumem rozhodovat třeba o rozvoji bydlení nebo dopravy, o obnově zanedbaných míst nebo o účelném využití veřejného prostoru, ale také podporovat dobré sousedské vztahy a přátelskou atmosféru našeho společného domova.  


Vedení Prahy 2 schválilo odklad splátek nájemného za nebytové prostory

Včera ve 22:27

Radní Prahy 2 dnes na svém jednání schválili svůj záměr pomoci živnostníkům a podnikatelům, na které dopadají krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. 

Radní Prahy 8 odsunuli platby nájemného za městské prostory do konce května

26. března 2020 ve 14:07

Na včerejším jednání radních Prahy 8 bylo schváleno opatření, které má za cíl nájemcům, jenž jsou vládními nařízeními postiženi, nabídnout první pomoc ve velmi složité situaci. Radní proto schválili odsunutí plateb nájemného za městské prostory do konce května 2020. Zároveň za tyto opožděné platby...

Praha 5: Zasedání zastupitelstva se v dubnu nekoná

25. března 2020 v 07:57

Z důvodu mimořádných opatření vlády souvisejících s nákazou koronavirem rozhodla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková o nesvolání 10. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5, které se mělo konat v úterý 7. dubna 2020.

Praha 12 dočasně snižuje nájemné z komerčních prostor

24. března 2020 ve 21:36

Vedené Prahy 12 na svém dnešním jednání dne 24. března rozhodlo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a karanténních opatření, týkajících se pandemie koronaviru, o dočasném snížení nájemného o 50 procent u nájemců komerčních prostor ve vlastnictví městské části. Zároveň nebude penalizovat ty...

Vedení Prahy 10 bude jednat online, počet zaměstnanců na radnici se sníží na minimum

18. března 2020 v 07:50

Praha 10 dále zvyšuje bezpečnostní opatření na úřadu a prevenci onemocnění COVID-19. Rada MČ dnes schválila úpravu jednacího řádu, podle níž bude moci v době trvání nouzového stavu v ČR jednat prostřednictvím videokonferencí. V souladu s Usnesením Vlády ČR se počínaje zítřkem sníží počet...

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4 zrušeno

18. března 2020 v 06:57

Osmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se mělo konat dnes, 18. března 2020, je zrušeno.

Radní změnili jednací řád, schůzí se mohou účastnit pomocí videokonference

17. března 2020 v 09:10

Pražští radní dnes změnili jednací řád Rady a komisí Rady hl. m. Prahy, aby bylo možné se schůzí těchto orgánů účastnit pomocí videokonference. Radní a členové komisí budou mít samozřejmě možnost účastnit se tímto způsobem i hlasování.

Starosta Prahy 8 ruší nejbližší jednání na radnici

17. března 2020 v 06:18

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros ruší nejbližší jednání zastupitelstva i zasedání všech výborů a komisí do odvolání.

Další články
Nahoru