Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 11°C
Sobota 5. 12. 2020
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Pro funkci starostky jsem měla průpravu i ve školství, říká nová starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková
Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková. Foto: MČ Praha 5

Pro funkci starostky jsem měla průpravu i ve školství, říká nová starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková

Praha 5 má novou koalici, ta stávající se rozpadla. Radu městské části v novém složení vede žena. Dosavadní 1. místostarostka Renáta Zajíčková (ODS) nahradila odvolaného Daniela Mazura (Piráti). Jaké jsou priority starostky? Má pro tuto funkci dostatečné předpoklady? Jak chce dělat z Pětky jedničku? Na tyto a další otázky odpovídala v rozhovoru pro server Pražský patriot.

Téměř po roce od komunálních voleb nastupujete do rozjetého vlaku. Co plánujete změnit a jaký směr chcete Praze 5 dát?
Tak především chci navázat na všechno dobré, co minulé koalice zrealizovaly či započaly. Prahu 5 vnímám jako skvělé místo pro život a bylo by ku škodě obyvatel nepokračovat v projektech, jako je například vybudování základní školy v nově vznikajícím prostoru Smíchov City nebo vznik domu s pečovatelskou službou v Hlubočepích. Asi se shodneme na tom, že území Prahy 5 se musí rozumně rozvíjet a že má být využit potenciál, kterým naše městská část disponuje.

Stále tu jsou však místa, kde se jakoby zastavil čas. Co s tím?
Souhlasím a musím říct, že to je škoda. Většina nábřeží Vltavy se musí zpřístupnit lidem tak, aby se pohodlně dostali k jejím břehům a co víc, aby se zde mohli pohodlně a bezpečně pohybovat. Praha 5 je v podstatě centrální městkou částí, a tak se jí výrazně dotýká neutěšená dopravní situace. Z tohoto důvodu je potřeba usilovně podporovat výstavbu městského okruhu a navazujících radiál a tím řešit průjezdnost naší městskou částí. Velkým problémem je také parkování. I zde musíme činit rychlé a účinné kroky. Samozřejmě budu pokračovat ve všech zahájených aktivitách v oblasti školství, kultury či sportu.

certifikat-praha-5-clanek-nahled Na co dalšího se zaměříte?
Vzhledem k tomu, že jsem doposud vykonávala roli 1. místostarostky, plynule navážu jak na svoji dosavadní práci, tak na práci minulého starosty. Určitě se ve své nové roli zaměřím na zkvalitnění fungování úřadu. Kromě toho, že má být otevřený, musí být i přátelský a vstřícný. Dosavadní fungování úřadu, jak se lidově říká, trošku drhlo, a já bych tento nedostatek chtěla napravit. Lepší organizace, efektivnější procesy a široká komunikace napříč celým úřadem je to, čemu bych ráda v krátké době napomohla.

Myslíte, že jste pro práci starostky dostatečně vybavená?
Téměř 15 let jsem byla ředitelkou školy. Už nyní vím, že tato pozice je pro komunálního politika dobrou průpravou. Ve škole máte příležitost rozvinout své manažerské dovednosti, leadership a také rétoriku. Posílíte si charakter. Naučíte se být odolná, ale na druhou stranu maximálně empatická a všímavá. Musíte mít zvládnutý time-management i duševní hygienu. Tím hlavním předpokladem pro práci ve škole a na radnici, ať už v roli pedagoga, ředitele nebo starosty, je láska k lidem. A té já mám myslím dostatek.

Můžete se ještě krátce vyjádřit k rozpadu koalice s Piráty?
Víte, jedno jsem s nimi měla společné. Oni přišli na radnici jako nováčci stejně jako já. Je vždy těžké se rychle zorientovat v novém prostředí, adaptovat se na nové povinnosti či úkony, a ještě přitom něco tvořit a rozvíjet. Mně se za necelý rok podařilo nastartovat, a dokonce i zrealizovat mnoho prospěšných věcí, například SWOT analýzu základních škol, zpravodaj Páťák nebo materiál mapující vývoj našeho školství. Takovou dynamiku koaliční partneři u Pirátů nevnímali, a to jim také hodně vytýkali. Ovšem hlavním důvod rozpadu koalice spatřuji v rozkolu mezi Piráty a SNOP5, tedy dvojblokem, který šel spolu do voleb a po pěti měsících se rozpadl. Tato skutečnost znemožňovala další fungování koalice, neboť tyto dvě znesvářené strany se nebyly schopné na ničem dohodnout. V takové atmosféře se nedá spolupracovat.

radni-prahy-5-nove-slozeni-20019

Rada Prahy 5 funguje od minulého týdne v novém složení

Jak vnímáte složení nové koalice?
Stejně jako ta předchozí je složená ze zkušených komunálních politiků i nováčků. Velký rozdíl spatřuji v tom, že současnou koalici tvoří konzistentní a předvídatelné strany. Ono je totiž velmi složité spolupracovat s někým, kdo nemá jasno právě v tom, jak spolupracovat.

V kampani před volbami jste říkala, že jako starostka uděláte z Pětky jedničku. Co si pod tím představit?
To je jednoduché. Metaforou jsem chtěla vyjádřit, že mám chuť a předpoklady zvelebovat naši adresu, že se nebojím rozhodovat a že mám plány a vize. Praha 5 má v demokratické historii ve svém čele teprve po druhé ženu. Chci svojí trpělivou, zodpovědnou a smysluplnou prací dokázat, že i nám ženám politika sluší a že umíme s citem a rozumem rozhodovat třeba o rozvoji bydlení nebo dopravy, o obnově zanedbaných míst nebo o účelném využití veřejného prostoru, ale také podporovat dobré sousedské vztahy a přátelskou atmosféru našeho společného domova.  


Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Vedení Prahy 13 uctilo výročí 17. listopadu

16. listopadu 2020 ve 22:50

Věnec k Památníku obětem komunismu ve Stodůlkách dnes položil místostarosta Prahy 13 Petr Zeman.

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží

14. listopadu 2020 v 07:12

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží, a to prostřednictvím zákazu vjezdu nákladních automobilů, a také vymístěním betonárky, která se zde nachází. Tato usnesení přijali zastupitelé městské části, ale rozhodovat o nich bude během následující měsíců...

21. jednání pražského zastupitelstva lze sledovat online

11. listopadu 2020 v 19:37

Pražský magistrát upozorňuje na mimořádná opatření v souvislosti s 21. jednáním Zastupitelstva hlavního města Prahy, které se koná ve čtvrtek 12. listopadu ve Velkém jednacím sále Nové radnice na Mariánském náměstí. Zasedání je veřejné a začíná v 8:30 hodin. Ke sledování jednání pražských...

Další články
Nahoru