Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pro expozici Arktida už získala Zoo Praha stavební povolení
Expozice Arktida nabídne medvědům dostatečný prostor, různorodé prostředí, místa k ochlazení, možnosti rozdělení těchto samotářských šelem i klidovou zónu pro březí samice. Zdroj vizualizace: Zoo Praha

Pro expozici Arktida už získala Zoo Praha stavební povolení

Zoo Praha získala stavební povolení pro expoziční celek Arktida, který bude určen pro chov ledních medvědů, tuleňů a dalších arktických zvířat. Serveru Pražský patriot to dnes sdělil ředitel trojské zahrady Miroslav Bobek. Stavba by v ideálním případě mohla začít na konci letošního roku. Pokud nenastanou zdržení, návštěvníci by se do Arktidy mohli poprvé podívat na jaře 2027.

Současná expozice ledních medvědů je otevřena od roku 1933, podle ředitele je malá a zastaralá. Navíc stojí na jihovýchodně orientovaném svahu, který se v teplých měsících ohřívá do vysokých teplot.

Expozice Arktida podle návrhu společnosti G. L. architekti by měla zaujímat více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů. Medvědi budou mít k dispozici dva prostorné výběhy, ve kterých bude i několik bazénů. Počítá se s doplňkovou expozicí pro tuleně a případně i další zvířata.

O výtvarnou podobu s motivy slavného polárníka a dobrodruha Jana Eskymo Welzla se postará výtvarník Petr Sís. Počítá se i s výstavbou menší restaurace. V blízkosti chystaného pavilonu by v souvislosti s vybudováním lanovky či tramvajové trati měl posléze vzniknout také další vstup do zoo.

O potřebě přestěhování ledních medvědů se hovoří už řadu let. Loni ředitel Bobek dokonce uvedl, že pokud se projekt Arktidy nepodaří realizovat , chov ikonických zvířat v Praze skončí.

Dosluhující vedení metropole stavbu nové expozice opakovaně podpořilo, naposledy krátce před zářijovými volbami. „Věřím, že nové vedení Prahy se k Arktidě nepostaví zády,“ podotkl ředitel. Koalici se ani čtyři měsíce po volbách nepodařilo dohodnout, nyní o jejím vzniku jednají zástupci SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), STAN a Pirátů.

Krach projektu nové expozice by podle ředitele zahrady byl velkou prohrou a zklamáním. Kromě stavebního povolení má Zoo Praha vysoutěženou i firmu, která připraví dokumentaci pro výběr zhotovitele.

„Toho začneme soutěžit, až budeme mít souhlas nového vedení hlavního města,“ řekl Miroslav Bobek, který věří, že výběr zhotovitele a předání staveniště se podaří v letošním roce.

„Na jaře 2024 by stavba mohla reálně začít, za tři roky by se mohlo otvírat, pokud tedy nenastanou nečekané průtahy,“ dodal. Odhadované náklady na realizaci expozičního celku Arktida jsou 800 milionů korun.


Autor: Jan Puci

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru