Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pro expozici Arktida už získala Zoo Praha stavební povolení
Expozice Arktida nabídne medvědům dostatečný prostor, různorodé prostředí, místa k ochlazení, možnosti rozdělení těchto samotářských šelem i klidovou zónu pro březí samice. Zdroj vizualizace: Zoo Praha

Pro expozici Arktida už získala Zoo Praha stavební povolení

Zoo Praha získala stavební povolení pro expoziční celek Arktida, který bude určen pro chov ledních medvědů, tuleňů a dalších arktických zvířat. Serveru Pražský patriot to dnes sdělil ředitel trojské zahrady Miroslav Bobek. Stavba by v ideálním případě mohla začít na konci letošního roku. Pokud nenastanou zdržení, návštěvníci by se do Arktidy mohli poprvé podívat na jaře 2027.

Současná expozice ledních medvědů je otevřena od roku 1933, podle ředitele je malá a zastaralá. Navíc stojí na jihovýchodně orientovaném svahu, který se v teplých měsících ohřívá do vysokých teplot.

Expozice Arktida podle návrhu společnosti G. L. architekti by měla zaujímat více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů. Medvědi budou mít k dispozici dva prostorné výběhy, ve kterých bude i několik bazénů. Počítá se s doplňkovou expozicí pro tuleně a případně i další zvířata.

O výtvarnou podobu s motivy slavného polárníka a dobrodruha Jana Eskymo Welzla se postará výtvarník Petr Sís. Počítá se i s výstavbou menší restaurace. V blízkosti chystaného pavilonu by v souvislosti s vybudováním lanovky či tramvajové trati měl posléze vzniknout také další vstup do zoo.

O potřebě přestěhování ledních medvědů se hovoří už řadu let. Loni ředitel Bobek dokonce uvedl, že pokud se projekt Arktidy nepodaří realizovat , chov ikonických zvířat v Praze skončí.

Dosluhující vedení metropole stavbu nové expozice opakovaně podpořilo, naposledy krátce před zářijovými volbami. „Věřím, že nové vedení Prahy se k Arktidě nepostaví zády,“ podotkl ředitel. Koalici se ani čtyři měsíce po volbách nepodařilo dohodnout, nyní o jejím vzniku jednají zástupci SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), STAN a Pirátů.

Krach projektu nové expozice by podle ředitele zahrady byl velkou prohrou a zklamáním. Kromě stavebního povolení má Zoo Praha vysoutěženou i firmu, která připraví dokumentaci pro výběr zhotovitele.

„Toho začneme soutěžit, až budeme mít souhlas nového vedení hlavního města,“ řekl Miroslav Bobek, který věří, že výběr zhotovitele a předání staveniště se podaří v letošním roce.

„Na jaře 2024 by stavba mohla reálně začít, za tři roky by se mohlo otvírat, pokud tedy nenastanou nečekané průtahy,“ dodal. Odhadované náklady na realizaci expozičního celku Arktida jsou 800 milionů korun.


Autor: Jan Puci

Praha 1 pokračuje v dopravně-bezpečnostních akcích

Včera ve 23:11

Minulý týden ve čtvrtek se uskutečnila v pořadí již čtvrtá dopravně-bezpečnostní akce a tentokrát se městští strážníci a představitelé radnice Vojtěch Ryvola(ANO) a Giancarlo Lamberti (TOP 09) zaměřili na neukázněné řidiče v ulicích Perlová a Rytířská, do kterých platí zákaz vjezdu s výjimkou...

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Včera ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Včera v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru