Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pro expozici Arktida už získala Zoo Praha stavební povolení
Expozice Arktida nabídne medvědům dostatečný prostor, různorodé prostředí, místa k ochlazení, možnosti rozdělení těchto samotářských šelem i klidovou zónu pro březí samice. Zdroj vizualizace: Zoo Praha

Pro expozici Arktida už získala Zoo Praha stavební povolení

Zoo Praha získala stavební povolení pro expoziční celek Arktida, který bude určen pro chov ledních medvědů, tuleňů a dalších arktických zvířat. Serveru Pražský patriot to dnes sdělil ředitel trojské zahrady Miroslav Bobek. Stavba by v ideálním případě mohla začít na konci letošního roku. Pokud nenastanou zdržení, návštěvníci by se do Arktidy mohli poprvé podívat na jaře 2027.

Současná expozice ledních medvědů je otevřena od roku 1933, podle ředitele je malá a zastaralá. Navíc stojí na jihovýchodně orientovaném svahu, který se v teplých měsících ohřívá do vysokých teplot.

Expozice Arktida podle návrhu společnosti G. L. architekti by měla zaujímat více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů. Medvědi budou mít k dispozici dva prostorné výběhy, ve kterých bude i několik bazénů. Počítá se s doplňkovou expozicí pro tuleně a případně i další zvířata.

O výtvarnou podobu s motivy slavného polárníka a dobrodruha Jana Eskymo Welzla se postará výtvarník Petr Sís. Počítá se i s výstavbou menší restaurace. V blízkosti chystaného pavilonu by v souvislosti s vybudováním lanovky či tramvajové trati měl posléze vzniknout také další vstup do zoo.

O potřebě přestěhování ledních medvědů se hovoří už řadu let. Loni ředitel Bobek dokonce uvedl, že pokud se projekt Arktidy nepodaří realizovat , chov ikonických zvířat v Praze skončí.

Dosluhující vedení metropole stavbu nové expozice opakovaně podpořilo, naposledy krátce před zářijovými volbami. „Věřím, že nové vedení Prahy se k Arktidě nepostaví zády,“ podotkl ředitel. Koalici se ani čtyři měsíce po volbách nepodařilo dohodnout, nyní o jejím vzniku jednají zástupci SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), STAN a Pirátů.

Krach projektu nové expozice by podle ředitele zahrady byl velkou prohrou a zklamáním. Kromě stavebního povolení má Zoo Praha vysoutěženou i firmu, která připraví dokumentaci pro výběr zhotovitele.

„Toho začneme soutěžit, až budeme mít souhlas nového vedení hlavního města,“ řekl Miroslav Bobek, který věří, že výběr zhotovitele a předání staveniště se podaří v letošním roce.

„Na jaře 2024 by stavba mohla reálně začít, za tři roky by se mohlo otvírat, pokud tedy nenastanou nečekané průtahy,“ dodal. Odhadované náklady na realizaci expozičního celku Arktida jsou 800 milionů korun.


Autor: Jan Puci

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru