Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pro expozici Arktida už získala Zoo Praha stavební povolení
Expozice Arktida nabídne medvědům dostatečný prostor, různorodé prostředí, místa k ochlazení, možnosti rozdělení těchto samotářských šelem i klidovou zónu pro březí samice. Zdroj vizualizace: Zoo Praha

Pro expozici Arktida už získala Zoo Praha stavební povolení

Zoo Praha získala stavební povolení pro expoziční celek Arktida, který bude určen pro chov ledních medvědů, tuleňů a dalších arktických zvířat. Serveru Pražský patriot to dnes sdělil ředitel trojské zahrady Miroslav Bobek. Stavba by v ideálním případě mohla začít na konci letošního roku. Pokud nenastanou zdržení, návštěvníci by se do Arktidy mohli poprvé podívat na jaře 2027.

Současná expozice ledních medvědů je otevřena od roku 1933, podle ředitele je malá a zastaralá. Navíc stojí na jihovýchodně orientovaném svahu, který se v teplých měsících ohřívá do vysokých teplot.

Expozice Arktida podle návrhu společnosti G. L. architekti by měla zaujímat více než 8000 metrů čtverečních na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů. Medvědi budou mít k dispozici dva prostorné výběhy, ve kterých bude i několik bazénů. Počítá se s doplňkovou expozicí pro tuleně a případně i další zvířata.

O výtvarnou podobu s motivy slavného polárníka a dobrodruha Jana Eskymo Welzla se postará výtvarník Petr Sís. Počítá se i s výstavbou menší restaurace. V blízkosti chystaného pavilonu by v souvislosti s vybudováním lanovky či tramvajové trati měl posléze vzniknout také další vstup do zoo.

O potřebě přestěhování ledních medvědů se hovoří už řadu let. Loni ředitel Bobek dokonce uvedl, že pokud se projekt Arktidy nepodaří realizovat , chov ikonických zvířat v Praze skončí.

Dosluhující vedení metropole stavbu nové expozice opakovaně podpořilo, naposledy krátce před zářijovými volbami. „Věřím, že nové vedení Prahy se k Arktidě nepostaví zády,“ podotkl ředitel. Koalici se ani čtyři měsíce po volbách nepodařilo dohodnout, nyní o jejím vzniku jednají zástupci SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), STAN a Pirátů.

Krach projektu nové expozice by podle ředitele zahrady byl velkou prohrou a zklamáním. Kromě stavebního povolení má Zoo Praha vysoutěženou i firmu, která připraví dokumentaci pro výběr zhotovitele.

„Toho začneme soutěžit, až budeme mít souhlas nového vedení hlavního města,“ řekl Miroslav Bobek, který věří, že výběr zhotovitele a předání staveniště se podaří v letošním roce.

„Na jaře 2024 by stavba mohla reálně začít, za tři roky by se mohlo otvírat, pokud tedy nenastanou nečekané průtahy,“ dodal. Odhadované náklady na realizaci expozičního celku Arktida jsou 800 milionů korun.


Autor: Jan Puci

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru