Dnes Úterý - oblacno 14°C
Zítra Středa - oblacno 17°C
Úterý 21. 3. 2023
Svátek má Radek
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pro dům na Kamýku potřebuje developer i pozemky města. Neprodejte je, žádá Praha 12 magistrát
Pohled na nízkopodlažní objekt, kde ještě do letošního února fungoval supermarket Billa. Vlastník ho chce brzy zbourat a postavit zde vysoký bytový dům. Foto(3x): Jan Puci

Pro dům na Kamýku potřebuje developer i pozemky města. Neprodejte je, žádá Praha 12 magistrát

Ve vyhroceném sporu mezi Prahou 12 a Trigemou ohledně plánovaného bytového domu ve Vosátkově ulici nastaly uplynulý měsíc nové okolnosti. Až budoucnost ukáže, jaký vliv budou mít na rozuzlení případu, kdy proti sobě s rozdílnými představami na řešení stojí městská část a developer. Trigema zkraje měsíce podala žalobu na radní Prahy 12, kteří odmítli i přepracovaný projekt k plánovanému domu se dvěma věžemi. V polovině října pak pražské zastupitelstvo projednávalo petici občanů proti projektu a přijalo usnesení, které sice otevřelo prostor pro další jednání s Trigemou, ale nebylo zcela podle představ „dvanáctky“ ani občanů, kteří petici podali. 

vosatkova-zarubova-clanek-1 Na existenci nízkopodlažního obchodního centra v sousedství lesa Kamýk byli lidé zvyklí desítky let, nicméně v roce 2018 objekt koupila Trigema s cílem jej zbourat a na místě postavit bytový dům s obchodním parterem. 

Stavba měla mít dvě věže o osmnácti a čtrnácti nadzemních patrech. Investiční skupině Trigema se však nepodařilo dostat od úřadů potřebná povolení, projekt proto doznal změn. Z osmnácti je patnáct a ze čtrnácti devět nadzemních pater.

Počítá se s třípodlažními podzemními garážemi. Celkem má mít dům 157 bytů. 

Podle vedení Prahy 12, které tuto stavbu vytrvale odmítá, je projekt i po úpravách nadále předimenzovaný, v okolí by se zhoršila dopravní situace i kvalita života. Podle Trigemy jsou ale navržené domy v souladu s územním plánem a argumenty radních jsou nerelevantní. 

Trigema na začátku října vůči radním Prahy 12, kteří aktivně hlasovali proti projektu Bytového domu Kamýk, podala žalobu. Požaduje zrušení zamítavého usnesení rady a omluvu.

Praha 12 pokládá po konzultaci s právníky žalobu za ohrožení základních principů zastupitelské demokracie a za nepřijatelný zásah do práv městské části na samosprávu a ochranu veřejného zájmu vlastních obyvatel.

Ve stínu avizovaného soudního sporu trochu zapadla událost, ke které došlo v polovině října a která může mít v konečném důsledku na další vývoj zásadní význam. 

Pražské zastupitelstvo se na svém jednání 14. října zabývalo „Peticí proti plánované naddimenzované výstavbě a zahuštění ve stabilizovaném území sídliště Kamýk a Lhotka v ulici Vosátkova“. Dokument podepsalo 1552 lidí. Ještě před tím petici proti developerskému projektu podpořili radní Prahy 12 a většinově i zastupitelé městské části. 

Na zmíněném jednání pražského zastupitelstva v polovině října vystoupili na podporu petice zástupci petičního výboru a za Prahu 12 místostarostka Eva Tylová a radní Jiří Brůžek (oba Piráti s podporou Zelených). 

Požadovali zmenšení projektu a také apelovali na magistrát, aby nepronajal pozemky na staveniště a kotvení objektu. Trigema sice má kde stavět, nicméně pro to potřebuje i okolní pozemky, které patří hlavnímu městu. 

Po dohodě s místostarostkou Evou Tylovou předseda výboru pro správu majetku pražského zastupitelstva a zároveň předseda klubu Pirátů Viktor Mahrik navrhl, aby se přijalo usnesení, že hlavní město nepronajme ani neprodá pozemky potřebné pro aktualizovaný projekt bytového domu. 

Návrh podpořil místopředseda výboru pro územní rozvoj pražského zastupitelstva Tomáš Murňák (Piráti), nicméně zastupitelé zákaz prodeje či pronájmu nechválili. 

vosatkova-zarubova-clanek-2 Pro zákaz byli všichni přítomní zastupitelé za Piráty. Naopak zastupitelé za ANO a ODS návrh nepodpořili. Zastupitelé Prahy Sobě, STAN a TOP 09 ho podpořili jen částečně. 

Tím však hlasování v rámci bodu týkajícího se petice neskončilo. Zastupitelé na návrh 1. náměstka primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petra Hlaváčka (za TOP 09) přijali usnesení jednat s Trigemou „především pak o plnění ze strany investora a jeho formě jakožto příspěvku na rozvoj vybavenosti v lokalitě, dle pravidel městské části a připravovaných hlavním městem Prahou“. 

Jednáním byli pověřeni náměstek Petr Hlaváček a náměstek Pavel Chabr (TOP 09), v jehož kompetenci jsou pronájmy.

Starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti s podporou Zelených) pár dní po konání zastupitelstva odeslal radnímu Chabrovi (a v kopii náměstkovi Hlaváčkovi a dalším dotčeným zastupitelům) dopis s apelem, aby hlavní město pozemky nepronajalo do doby dohody nad podobou záměru. 

„Pro úspěšné jednání s developerem je podle našeho názoru důležité, aby si hlavní město Prah ponechalo účinný nástroj, kterým je pronájem či prodej okolních pozemků, či vydání věcného břemene. Domníváme se tedy, že je strategické s veškerými majetkoprávními vyjádřeními vyčkat až po ukončení jednání s investorem, ve kterých dojde k dohodě nad podobou a objemem stavebního záměru,“ napsal za vedení dvanácté městské části Adamec.

„Opačným postupem by Praha významně oslabovala svou vyjednávací pozici, zejména v situaci, kdy na využití pozemků hlavního města nemá při výstavbě investor právní nárok,“ pokračoval.

Místostarostka Prahy 12 Evy Tylová trvá na tom, že současné snížení projektu je nedostatečné.  „Městská část nadále požaduje, aby se stavba snížila a v tomto smyslu jednáme se zástupci pražského magistrátu. Příspěvek od developera na infrastrukturu považujeme za potřebný, ale nemůže kompenzovat předimenzovanost stavby,“ sdělila.


Autor: Jan Puci

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Další články
Nahoru