Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Pro dům na Kamýku potřebuje developer i pozemky města. Neprodejte je, žádá Praha 12 magistrát
Pohled na nízkopodlažní objekt, kde ještě do letošního února fungoval supermarket Billa. Vlastník ho chce brzy zbourat a postavit zde vysoký bytový dům. Foto(3x): Jan Puci

Pro dům na Kamýku potřebuje developer i pozemky města. Neprodejte je, žádá Praha 12 magistrát

Ve vyhroceném sporu mezi Prahou 12 a Trigemou ohledně plánovaného bytového domu ve Vosátkově ulici nastaly uplynulý měsíc nové okolnosti. Až budoucnost ukáže, jaký vliv budou mít na rozuzlení případu, kdy proti sobě s rozdílnými představami na řešení stojí městská část a developer. Trigema zkraje měsíce podala žalobu na radní Prahy 12, kteří odmítli i přepracovaný projekt k plánovanému domu se dvěma věžemi. V polovině října pak pražské zastupitelstvo projednávalo petici občanů proti projektu a přijalo usnesení, které sice otevřelo prostor pro další jednání s Trigemou, ale nebylo zcela podle představ „dvanáctky“ ani občanů, kteří petici podali. 

vosatkova-zarubova-clanek-1 Na existenci nízkopodlažního obchodního centra v sousedství lesa Kamýk byli lidé zvyklí desítky let, nicméně v roce 2018 objekt koupila Trigema s cílem jej zbourat a na místě postavit bytový dům s obchodním parterem. 

Stavba měla mít dvě věže o osmnácti a čtrnácti nadzemních patrech. Investiční skupině Trigema se však nepodařilo dostat od úřadů potřebná povolení, projekt proto doznal změn. Z osmnácti je patnáct a ze čtrnácti devět nadzemních pater.

Počítá se s třípodlažními podzemními garážemi. Celkem má mít dům 157 bytů. 

Podle vedení Prahy 12, které tuto stavbu vytrvale odmítá, je projekt i po úpravách nadále předimenzovaný, v okolí by se zhoršila dopravní situace i kvalita života. Podle Trigemy jsou ale navržené domy v souladu s územním plánem a argumenty radních jsou nerelevantní. 

Trigema na začátku října vůči radním Prahy 12, kteří aktivně hlasovali proti projektu Bytového domu Kamýk, podala žalobu. Požaduje zrušení zamítavého usnesení rady a omluvu.

Praha 12 pokládá po konzultaci s právníky žalobu za ohrožení základních principů zastupitelské demokracie a za nepřijatelný zásah do práv městské části na samosprávu a ochranu veřejného zájmu vlastních obyvatel.

Ve stínu avizovaného soudního sporu trochu zapadla událost, ke které došlo v polovině října a která může mít v konečném důsledku na další vývoj zásadní význam. 

Pražské zastupitelstvo se na svém jednání 14. října zabývalo „Peticí proti plánované naddimenzované výstavbě a zahuštění ve stabilizovaném území sídliště Kamýk a Lhotka v ulici Vosátkova“. Dokument podepsalo 1552 lidí. Ještě před tím petici proti developerskému projektu podpořili radní Prahy 12 a většinově i zastupitelé městské části. 

Na zmíněném jednání pražského zastupitelstva v polovině října vystoupili na podporu petice zástupci petičního výboru a za Prahu 12 místostarostka Eva Tylová a radní Jiří Brůžek (oba Piráti s podporou Zelených). 

Požadovali zmenšení projektu a také apelovali na magistrát, aby nepronajal pozemky na staveniště a kotvení objektu. Trigema sice má kde stavět, nicméně pro to potřebuje i okolní pozemky, které patří hlavnímu městu. 

Po dohodě s místostarostkou Evou Tylovou předseda výboru pro správu majetku pražského zastupitelstva a zároveň předseda klubu Pirátů Viktor Mahrik navrhl, aby se přijalo usnesení, že hlavní město nepronajme ani neprodá pozemky potřebné pro aktualizovaný projekt bytového domu. 

Návrh podpořil místopředseda výboru pro územní rozvoj pražského zastupitelstva Tomáš Murňák (Piráti), nicméně zastupitelé zákaz prodeje či pronájmu nechválili. 

vosatkova-zarubova-clanek-2 Pro zákaz byli všichni přítomní zastupitelé za Piráty. Naopak zastupitelé za ANO a ODS návrh nepodpořili. Zastupitelé Prahy Sobě, STAN a TOP 09 ho podpořili jen částečně. 

Tím však hlasování v rámci bodu týkajícího se petice neskončilo. Zastupitelé na návrh 1. náměstka primátora pro oblast územního rozvoje a územního plánu Petra Hlaváčka (za TOP 09) přijali usnesení jednat s Trigemou „především pak o plnění ze strany investora a jeho formě jakožto příspěvku na rozvoj vybavenosti v lokalitě, dle pravidel městské části a připravovaných hlavním městem Prahou“. 

Jednáním byli pověřeni náměstek Petr Hlaváček a náměstek Pavel Chabr (TOP 09), v jehož kompetenci jsou pronájmy.

Starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti s podporou Zelených) pár dní po konání zastupitelstva odeslal radnímu Chabrovi (a v kopii náměstkovi Hlaváčkovi a dalším dotčeným zastupitelům) dopis s apelem, aby hlavní město pozemky nepronajalo do doby dohody nad podobou záměru. 

„Pro úspěšné jednání s developerem je podle našeho názoru důležité, aby si hlavní město Prah ponechalo účinný nástroj, kterým je pronájem či prodej okolních pozemků, či vydání věcného břemene. Domníváme se tedy, že je strategické s veškerými majetkoprávními vyjádřeními vyčkat až po ukončení jednání s investorem, ve kterých dojde k dohodě nad podobou a objemem stavebního záměru,“ napsal za vedení dvanácté městské části Adamec.

„Opačným postupem by Praha významně oslabovala svou vyjednávací pozici, zejména v situaci, kdy na využití pozemků hlavního města nemá při výstavbě investor právní nárok,“ pokračoval.

Místostarostka Prahy 12 Evy Tylová trvá na tom, že současné snížení projektu je nedostatečné.  „Městská část nadále požaduje, aby se stavba snížila a v tomto smyslu jednáme se zástupci pražského magistrátu. Příspěvek od developera na infrastrukturu považujeme za potřebný, ale nemůže kompenzovat předimenzovanost stavby,“ sdělila.


Autor: Jan Puci

Milostivé léto v Praze 2

Dnes v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

Dnes v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Dnes v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

Včera v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Praha 13 ruší vítání občánků i farmářské trhy

Včera v 08:31

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci se ruší Vítání občánků, které mělo proběhnout ve čtvrtek 2. prosince v obřadní síni radnice Prahy 13.

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

Včera v 08:08

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim...

Praha podpoří inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

Včera v 07:14

Radní Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách...

Hlasování třetího ročníku participativního rozpočtu Prahy 15 skončilo, radnice rozdělí 400 tisíc korun

Včera v 07:09

Do závěrečného hlasování obyvatel Prahy 15 se probojovalo 11 návrhů, které splnily podmínky vyhlášené radou městské části. Hlasování probíhalo na webových stránkách Občane, zapoj se! v období od 25. října do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 505 lidí, jejichž hlasy se započítaly do celkového pořadí...

Další články
Nahoru