dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Pro děti cizinců se v Praze pořádá mnoho akcí. Jazykové kursy, výlety, dílny i třeba taneční
Vietnamská komunita pořádá pro své děti řadu akcí. Foto: www.sapa-praha.cz

Pro děti cizinců se v Praze pořádá mnoho akcí. Jazykové kursy, výlety, dílny i třeba taneční

V Praze se v loňském ročně uskutečnilo několik zajímavých projektů pro cizince, hlavně děti, žijící v metropoli. Pořádány byly především kursy češtiny, uskutečnilo se i mnoho společenských akcí. V Praze 3 kupříkladu Poznejme se sousedé, v Praze 12 poznávací výlety, v Praze 13 Nejsme si cizí…, v Praze 14 dílny, v Praze-Libuši taneční.

Na podzim by se poslanci měli zabývat Zprávou o situaci v oblasti migrace na území ČR v roce 2014. Vypracovalo ji ministerstvo vnitra, podílely se na ní i další resorty. Zpráva zahrnuje i údaje o Praze. Ke konci loňského roku bylo v metropoli celkem 167 281 cizinců s povoleným pobytem, z toho 84 028 s trvalým. Celkově v ČR bylo 451 923 cizinců s povoleným pobytem, z toho 251 342 s trvalým.

Vybíráme z pražských aktivit, které zpráva zmiňuje. V Praze 3 se loni uskutečnily kursy češtiny i českých reálií, doučování češtiny na třech základních a mateřských školách či kulturně-společenská akce Poznejme se sousedé, která byla zaměřena k odstranění třecích ploch mezi cizinci a majoritou. Podílely se na ní Klub Hanoi, Ukrajinská iniciativa a další.

Struny řeči i putování za českými zvyky

V Praze 12 bylo založeno Centrum jazykové přípravy ve vzdělávání na základních a mateřských školách Angel, uskutečnil se festival Struny řeči pro mateřské i základní školy, který byl zaměřený zejména na dětská práva a pomoc druhým, konaly se tam i poznávací výlety, divadelní představení nebo besedy v knihovně.

Činila se i Praha 13, kde doučovali češtinu v pěti mateřských školách, došlo i ke vzdělávání pedagogů mateřinek, aby byli na práci s dětmi-cizinci připraveni. Na území třinácté městské části také například putovali za českými zvyky nebo hráli loutkové divadlo. Realizován byl projekt Nejsme si cizí…

Job poradna v Praze 14 pomohla 35 cizincům

Také v Praze 14 doučovali děti-cizince češtinu, pořádali dílny, uskutečnil se tam akreditovaný seminář o práci s cizinci pro devět učitelek mateřských škol, děti tam byly připravovány ke studiu na středních školách, jazykové kursy byly i pro dospělé, místní Job poradna pomohla 35 cizincům.  

V městské části Praha-Libuš, kde je komplex tržnice Sapa a žije tam početná vietnamská komunita, se konaly multikulturní streetové akce, byl tam podporován komunitní život, konaly se tam taneční, prázdninový kurs pro předškoláky, přípravný kurs pro vstup do mateřské školy, nezapomínali ani na logopedickou péči.

Projekty jsou opakovatelné a inspirativní

„Významným přínosem těchto projektů obcí byla skutečnost, že odpovědnost za integraci v místě dokázala převzít místní samospráva, dále pak přímá spolupráce všech aktérů integrace v místě. Tento typ projektů umožnil obcím rozvinout vlastní aktivity a podpořit opatření, která flexibilně reagují na zjištěné problémy a odpovídají potřebám obyvatel obce,“ píše se ve zprávě.

Uvedené (nejen pražské) projekty jsou podle zprávy opakovatelné a inspirativní, je možno je aplikovat i v dalších obcích. Městské části se projektům věnují i letos, důležité je vždy zajištění financí. V metropoli působí také Integrační centrum Praha o.p.s., na jehož činnosti se městské části podílejí.

Nejvíce víz loni získali Rusové

Z vládní zprávy mimo jiné vyplývá, že loni bylo na zastupitelských úřadech ČR podáno celkem 542 240 žádostí o udělení víza, přičemž uděleno jich bylo 525 419. Nejvíce žádostí o krátkodobé vízum podali Rusové (žádostí 326 010, udělených víz 325 805), dále Ukrajinci, Číňané, Bělorusové a Turci.

Také nejvíce žádostí o dlouhodobé vízum podali Rusové (žádostí 3 145, udělených víz 2 253), dále Američané a Ukrajinci. O udělení povolení k dlouhodobému pobytu požádalo celkem 5 317 cizinců ze třetích zemí, nejčastěji Ukrajinci, Rusové a Vietnamci.


Další články
Nahoru