Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pro cyklisty a chodce vznikla pod Mánesovým mostem stezka
Na nové stezce pod Mánesovým mostem byly v uplynulých dnech prováděny poslední úpravy. Zdroj foto: TSK Praha

Pro cyklisty a chodce vznikla pod Mánesovým mostem stezka

Pro cyklisty a pěší vznikl v centru Prahy na levém břehu Vltavy nový podjezd pod prvním obloukem Mánesova mostu. V úseku mezi parkem u Cihelné ulice a Kosárkovým nábřežím se tak vyhnou frekventované křižovatce na Klárově. Nová stezka je dlouhá 77 metrů a v nejširší části má 6,5 metru. Náklady byly asi 36 milionů korun. Prostor pod mostním obloukem byl dosud zanedbaný, byl zarostlý a přebývali tu bezdomovci.

Technická správa komunikací (TSK) zprovoznila další část pěší a cyklistické infrastruktury v historickém centru města. Jedná se o nový podjezd pod Mánesovým mostem na Klárově. Tato stavba přináší zásadní zlepšení pro cyklisty, kteří jedou po levém břehu řeky Vltavy a představuje novou část cyklostezky A1. Spojuje také park u ulice Cihelná s Kosárkovým nábřežím a umožňuje tak pěším i cyklistům vyhnout se rozlehlé, velmi frekventované a z hlediska průjezdu složité křižovatce na Klárově. Podjezd vznikl v dosud nevyužívaném zarostlém prostoru, který zde byl jako rezerva pro podobný účel uvažován již při stavbě mostu.

„Pod Mánesovým mostem otevíráme důležitou stezku pro pěší a cyklisty, která propojuje přerušenou povltavskou promenádu. Rodiny s dětmi, senioři nebo cyklisté dříve museli překonávat komplikovanou křižovatku na Klárově, nyní se dostanou z Kosárkova nábřeží do parku Cihelná rychle, bezpečně a komfortně podchodem podél Vltavy,“ řekl dosluhující náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Stavba, která se nachází v ochranném pásmu národní kulturní památky a leží v památkové rezervaci, byla zahájena letos v květnu tohoto roku. Záměr přitom vznikl už před sedmnácti lety.

Jedná se o společnou stezku pro pěší a cyklisty v délce 77 metrů a základní šířce 5 metrů. Na začátku úseku je společná komunikace rozšířena až na zhruba 6,5 metru, což je dáno stávající konstrukcí Mánesova mostu.

Šířka prostoru pro cyklisty je po celé délce 2,5 metru. Z důvodu vedení nové cyklostezky bylo nutné provést terénní úpravy, které spočívaly ve vytvoření jedné nové opěrné zdi a vedly k sanaci dvou stávajících opěrných zdí.

Úpravou prošla i přístupová rampa k plovoucímu molu na hladině řeky, která je opatřena zábradlím a nerezovými rošty s protiskluzovou úpravou. „Ocelová rampa je kotvena přímo do opěrné zdi a sloupy jsou zapuštěny v betonových základech. Pochozí plochy roštů jsou demontovatelné, aby je bylo možné v případě potřeby, příkladně při povodních dočasně odstranit,“ doplnil Milan Pavlič, generální ředitel společnosti Čermák a Hrachovec, která stavbu realizovala.

V rámci stavby opěrné zdi byla instalována také ocelová konstrukce přístupového schodiště v šířce 1,5 metru.


Autor: Jan Puci

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Den s Policií ČR Praha

Včera v 15:47

V sobotu 10. června proběhne na Letenské pláni již třináctý ročník Dne s Policií České republiky. Návštěvníci se mohou od 10 do 16 hodin těšit na množství vystavené policejní techniky a ukázky činností policistů.

Sobota: Na Kulaťák na trhy

Včera v 15:39

Sobotní trhy na Kulaťáku se konají od 8 do 14 hodin. Kromě tradiční nabídky se můžete těšit i na osvěžující ledové nápoje od The Tea Republic, Česko.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 23. týden

Včera ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Den dětí v Praze 10

Včera v 08:08

Divadélko, zábavné dílny, workshopy, provazochodectví, žonglování nebo chůdy. V sobotu 3. června bude Park Malinová – Chrpová patřit dětem.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Historická procházka Prahou 6

1. června 2023 ve 13:34

Procházka do minulosti, věnovanou zajímavým místům v Břevnově spojeným s koncerty a dalšími aktivitami československé undergroundové komunity a speciálně skupiny The Plastic People of the Universe se koná v úterý 6. června. Průvodcem bude pamětník i dokumentátor těchto událostí, badatel František...

Další články
Nahoru