Dnes Čtvrtek - polojasno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pro cyklisty a chodce vznikla pod Mánesovým mostem stezka
Na nové stezce pod Mánesovým mostem byly v uplynulých dnech prováděny poslední úpravy. Zdroj foto: TSK Praha

Pro cyklisty a chodce vznikla pod Mánesovým mostem stezka

Pro cyklisty a pěší vznikl v centru Prahy na levém břehu Vltavy nový podjezd pod prvním obloukem Mánesova mostu. V úseku mezi parkem u Cihelné ulice a Kosárkovým nábřežím se tak vyhnou frekventované křižovatce na Klárově. Nová stezka je dlouhá 77 metrů a v nejširší části má 6,5 metru. Náklady byly asi 36 milionů korun. Prostor pod mostním obloukem byl dosud zanedbaný, byl zarostlý a přebývali tu bezdomovci.

Technická správa komunikací (TSK) zprovoznila další část pěší a cyklistické infrastruktury v historickém centru města. Jedná se o nový podjezd pod Mánesovým mostem na Klárově. Tato stavba přináší zásadní zlepšení pro cyklisty, kteří jedou po levém břehu řeky Vltavy a představuje novou část cyklostezky A1. Spojuje také park u ulice Cihelná s Kosárkovým nábřežím a umožňuje tak pěším i cyklistům vyhnout se rozlehlé, velmi frekventované a z hlediska průjezdu složité křižovatce na Klárově. Podjezd vznikl v dosud nevyužívaném zarostlém prostoru, který zde byl jako rezerva pro podobný účel uvažován již při stavbě mostu.

„Pod Mánesovým mostem otevíráme důležitou stezku pro pěší a cyklisty, která propojuje přerušenou povltavskou promenádu. Rodiny s dětmi, senioři nebo cyklisté dříve museli překonávat komplikovanou křižovatku na Klárově, nyní se dostanou z Kosárkova nábřeží do parku Cihelná rychle, bezpečně a komfortně podchodem podél Vltavy,“ řekl dosluhující náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Stavba, která se nachází v ochranném pásmu národní kulturní památky a leží v památkové rezervaci, byla zahájena letos v květnu tohoto roku. Záměr přitom vznikl už před sedmnácti lety.

Jedná se o společnou stezku pro pěší a cyklisty v délce 77 metrů a základní šířce 5 metrů. Na začátku úseku je společná komunikace rozšířena až na zhruba 6,5 metru, což je dáno stávající konstrukcí Mánesova mostu.

Šířka prostoru pro cyklisty je po celé délce 2,5 metru. Z důvodu vedení nové cyklostezky bylo nutné provést terénní úpravy, které spočívaly ve vytvoření jedné nové opěrné zdi a vedly k sanaci dvou stávajících opěrných zdí.

Úpravou prošla i přístupová rampa k plovoucímu molu na hladině řeky, která je opatřena zábradlím a nerezovými rošty s protiskluzovou úpravou. „Ocelová rampa je kotvena přímo do opěrné zdi a sloupy jsou zapuštěny v betonových základech. Pochozí plochy roštů jsou demontovatelné, aby je bylo možné v případě potřeby, příkladně při povodních dočasně odstranit,“ doplnil Milan Pavlič, generální ředitel společnosti Čermák a Hrachovec, která stavbu realizovala.

V rámci stavby opěrné zdi byla instalována také ocelová konstrukce přístupového schodiště v šířce 1,5 metru.


Autor: Jan Puci

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

Dnes ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

Tragická nehoda na železnici

Dnes ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

Dnes ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 17. týden

Dnes ve 12:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Garážový výprodej v Praze 6

Dnes v 09:59

V ulicích Polní, Na rovni, Štolbova a Na Okraji v Praze 6 se koná garážový výprodej. Přijďte si nakoupit, popovídat se sousedy a ochutnat domácí koláče, domácí limonádu, čaj nebo kávu.

Pálení Čarodějnic a stavění májky

Dnes v 09:33

Spolek za veselejší Střížkov a Praha 9 zvou na tradiční Pálení Čarodějnic a stavění májky v Parku Václavka. Masky čarodějnic a čarodějů vítány.

První městská část udělí pět Čestných občanství a dvě Ceny Prahy 1

Včera ve 23:33

Zastupitelstvo městské části Praha 1 schválilo udělení dvou Čestných občanství Prahy 1, a to starostovi jihofrancouzského města Nîmes Jeanu-Paulu Fournierovi a in memoriam muzikoložce Lence Hlávkové. Už dříve zastupitelé souhlasili s udělením Ceny Prahy 1 lékaři Jaroslavu Eliášovi a tanečnici,...

Další články
Nahoru