Dnes Úterý - mlha 9°C
Zítra Středa - zatazeno 7°C
Úterý 27. 2. 2024
Svátek má Alexandr
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Advent v PrazePrávo

Pro bezpečné nákupy online dává 24 tipů speciální adventní kalendář

Spotřebitelé mohou využít každodenní tipy na bezpečné online nakupování a informace o právech při cestování v EU. Stačí do 24. prosince sledovat účty Evropského spotřebitelského centra ČR (ESC ČR) na twitteru a facebooku a každý den pomyslně otevřít okénko speciálního adventního kalendáře s právy nakupujících pro případ, že prodejce nepošle zboží, nebo neposkytne dobrou službu. Síť Evropských spotřebitelských center pomáhá bezplatně řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu.  

„Při honbě za dárky pro své blízké a za nízkou cenou se lidé zapomínají podívat, zda e-shop nebo prodejce na sociální síti uvádí informace o sobě, o vrácení zboží, způsobu reklamace nebo jen relevantní kontakty. A my budeme každý den připomínat, na co je dobré pamatovat,“ vysvětluje Ondřej Tichota z ESC ČR. 

První tip dostali spotřebitelé 1. prosince, poslední bude na Štědrý den. Jde již o několikátý adventní kalendář připravený sítí 30 center, která vedle spolupráce na řešení konkrétních sporů také poskytuje informace o právech spotřebitelů na jednotném trhu. 

„Každoročně se zhruba 3 % nakupujících stanou obětí internetových podvodníků, pro které jsou vánoční nákupy velkou příležitostí,“ upozorňuje Tichota a podotýká, že u dosud neznámého prodejce například platba kartou přes internet je bezpečnější než bankovním převodem z účtu na účet. U karty je totiž šance získat díky bance své peníze zpět, pokud zboží nebude doručeno, ale u bankovního převodu to zpravidla nejde. 

Řada lidí vyráží na předvánoční nákupy do jiných zemí EU, nebo také na silvestrovskou dovolenou. I na jejich práva myslí síť 30 Evropských spotřebitelských center, financovaná Evropskou komisí a zúčastněnými státy. Upozorňuje na jejich práva v různých druzích dopravy i při pronájmu vozů. 

Adventní kalendář obsahuje také tipy na udržitelnou spotřebu, zmiňuje oficiální ekologickou známku EU (Ecolabel) a také práva na reklamaci zboží po dobu dvou let napříč Evropou. 

Více každý den adventu na twitteru a facebooku ESC ČR.


Autor: red

Praha 14 opět otevře bezplatnou právní poradnu

31. ledna 2024 v 06:59

Provoz bezplatné právní poradny na radnici Prahy 14 bude od 31. ledna obnoven. Právní konzultace budou opět poskytovány každou středu v čase od 7:30 do 12:30 hodin.

Přednáška v Praze 1: Co dělat když

22. ledna 2024 v 07:43

Středisko sociálních služeb Praha 1 připravilo na únor zejména pro věkově zralé sousedy aktivity nejen z kultury. V programu najdou také podporu pohybu a právní rady. V úterý 6. února budou zájemcům k dispozici zástupci občanské poradny, kteří vysvětlí jaká máte práva...

Bezplatné dluhové poradenství na radnici Prahy 14

11. ledna 2024 v 09:58

Praha 14 od ledna zavádí novou službu – bezplatné dluhové poradenství poskytované certifikovanou poradkyní Lucií Vlčkovou.

Bezplatná Právní poradna Prahy 4 i letos

8. ledna 2024 v 10:37

Bezplatná Právní poradna je určena výhradně pro občany Prahy 4 s trvalým bydlištěm na území městské části Praha 4. K dispozici bude každou čtvrtou středu v měsíci od 15 do 17 hodin na Nuselské radnici, Táborská 500, Praha 4.

Nejkrásnější vánoční destinace světa? Podle amerického žebříku Praha

3. ledna 2024 ve 20:07

Česká metropole opět získala prvenství v americkém žebříčku nejkrásnějších vánočních míst na světě podle zpravodajského serveru U.S. News. Praha v něm předběhla evropské metropole Vídeň, Řím i Salcburk, lyžařský ráj Aspen nebo exotické Maledivy, které se umístily na...

Pojišťovny nově zaplatí očkování proti HPV dalším „náctiletým“

1. ledna 2024 v 07:33

Dětský očkovací kalendář se mění. Od 1. ledna 2024 je očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku už je ale uhradí všem dívkám a chlapcům...

Jakub Jan Ryba: Česká mše vánoční na Smíchově

24. prosince 2023 v 10:52

Koncert se koná v kostele sv. Václava na Smíchově, na Náměstí 14. října.

Kostel Pražského Jezulátka: Česká mše vánoční

24. prosince 2023 v 09:03

V kostele Panny Marie Vítězné a Pražského Jezulátka uslyšíte 25. prosince Českou mši vánoční. Karmelitská 15, Praha 1.

Hlavním nádražím v Praze zněla Rybova mše, uctila oběti střelby

24. prosince 2023 ve 04:43

Hlavním nádražím v Praze v sobotu opět zněla Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. S ohledem na čtvrteční tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy hudebníci letos mimořádně zařadili také skladby Lacrimosa z Requiem Wolfganga Amadea Mozarta a Modlitba pro Martu, vypustili...

Další články
Nahoru