Dnes Čtvrtek - jasno 1°C
Zítra Pátek - skorojasno 3°C
Čtvrtek 9. 2. 2023
Svátek má Apolena
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Advent v PrazePrávo

Pro bezpečné nákupy online dává 24 tipů speciální adventní kalendář

Spotřebitelé mohou využít každodenní tipy na bezpečné online nakupování a informace o právech při cestování v EU. Stačí do 24. prosince sledovat účty Evropského spotřebitelského centra ČR (ESC ČR) na twitteru a facebooku a každý den pomyslně otevřít okénko speciálního adventního kalendáře s právy nakupujících pro případ, že prodejce nepošle zboží, nebo neposkytne dobrou službu. Síť Evropských spotřebitelských center pomáhá bezplatně řešit spory s podnikateli z jiných zemí EU, Norska a Islandu.  

„Při honbě za dárky pro své blízké a za nízkou cenou se lidé zapomínají podívat, zda e-shop nebo prodejce na sociální síti uvádí informace o sobě, o vrácení zboží, způsobu reklamace nebo jen relevantní kontakty. A my budeme každý den připomínat, na co je dobré pamatovat,“ vysvětluje Ondřej Tichota z ESC ČR. 

První tip dostali spotřebitelé 1. prosince, poslední bude na Štědrý den. Jde již o několikátý adventní kalendář připravený sítí 30 center, která vedle spolupráce na řešení konkrétních sporů také poskytuje informace o právech spotřebitelů na jednotném trhu. 

„Každoročně se zhruba 3 % nakupujících stanou obětí internetových podvodníků, pro které jsou vánoční nákupy velkou příležitostí,“ upozorňuje Tichota a podotýká, že u dosud neznámého prodejce například platba kartou přes internet je bezpečnější než bankovním převodem z účtu na účet. U karty je totiž šance získat díky bance své peníze zpět, pokud zboží nebude doručeno, ale u bankovního převodu to zpravidla nejde. 

Řada lidí vyráží na předvánoční nákupy do jiných zemí EU, nebo také na silvestrovskou dovolenou. I na jejich práva myslí síť 30 Evropských spotřebitelských center, financovaná Evropskou komisí a zúčastněnými státy. Upozorňuje na jejich práva v různých druzích dopravy i při pronájmu vozů. 

Adventní kalendář obsahuje také tipy na udržitelnou spotřebu, zmiňuje oficiální ekologickou známku EU (Ecolabel) a také práva na reklamaci zboží po dobu dvou let napříč Evropou. 

Více každý den adventu na twitteru a facebooku ESC ČR.


Autor: red

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Můžete ve sbírce listin zveřejnit účetní závěrky s anonymizovanými údaji?

10. ledna 2023 v 11:27

Povinnost založit účetní závěrku do sbírky listin patří k jedné z nejméně oblíbených povinností společností a také k často porušované povinnosti. Určitě jste si již při zasílání účetní závěrky rejstříkovému soudu kladli otázku, zda můžete účetní závěrku do sbírky listin založit s anonymizovaným...

Bydlení, podpory, dávky a úspory. Poradenská služba v Praze 6

10. ledna 2023 ve 03:31

Poradci vám budou k dispozici ve středu 11. ledna od 13 do 15 hodin.

Bezplatná právní poradna Prahy 4

9. ledna 2023 v 07:05

Stejně jako v loňském roce bude i letos poskytovat své služby bezplatná právní poradna radnice Prahy 4. Je určena výhradně pro občany s trvalým bydlištěm na území Prahy 4.

Poradna při finanční tísni v Praze 4

8. ledna 2023 v 08:50

Radnice Prahy 4 dlouhodobě podporuje bezplatnou Poradnu při finanční tísni, jejíž pomoc je v současné době růstu cen pro stále větší počet obyvatel významnější. Jedná se o dluhovou a insolvenční poradnu, která nenabízí služby právního zastoupení a právní porady, má však zkušenosti také z práce se...

Přednáška pro seniory Prahy 1: Novinky v právech spotřebitelů

23. prosince 2022 v 18:27

Středisko sociálních služeb Prahy 1 zve seniory na přednášku o novinkách v právech spotřebitelů od roku 2023, která se koná v pondělí 16. ledna 2023 od 14:30 hodin v klubu seniorů Haštalka.

Štědrá bohoslužba na Veronském náměstí

23. prosince 2022 v 07:14

Bohoslužba se bude se konat venku na Veronském náměstí s následným rozdáváním dárečků a vánočního punče kolemjdoucím.

Betlémské světlo v kostele sv. Václava

22. prosince 2022 ve 21:12

Dnes převzala Monika Shaw Salajová – místostarostka Prahy 5 od skautů na Okrouhlíku Betlémské světlo a společně s farářem rozsvítila v kostele sv. Václava.

Další články
Nahoru