Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pro bezdomovce jsou v Praze nachystány stovky lůžek v noclehárnách
Ilustrační foto: archiv

Pro bezdomovce jsou v Praze nachystány stovky lůžek v noclehárnách

Pro lidi bez domova je v Praze nachystáno několik stovek lůžek v noclehárnách, jejich počet se podle potřeby může navyšovat. Připravena jsou také denní a noční centra a projekt takzvané teplé židle, kdy mohou lidé přečkat noc v některých zařízeních. V ulicích se pak budou pohybovat týmy, které bezdomovcům poskytnou materiální pomoc a poradí. Na dotaz ČTK to dnes řekl Filip Pospíšil z městského Centra sociálních služeb Praha (CSSP). V metropoli působí také další organizace, které lidem bez domova pomáhají.

V noclehárnách je nyní připraveno zhruba 360 lůžek. „Kapacita se mění podle aktuální potřeby. Například v loňském roce jsme začínali na zhruba stejném počtu lůžek, ale kvůli zimě jsme je následně navyšovali až jsme jednu noc měli 602 lůžek," řekl Pospíšil. V současné době je podle něj v podstatě naplněna například kapacita lodi Hermes, kde mohou bezdomovci přespat.

Získávat další místa a lůžka je podle Pospíšila v letošním roce oproti předchozím dvěma rokům o něco složitější. Po pandemii covidu-19 se do města jednak vrátili turisté, navíc část ubytovacích zařízení je využita pro ukrajinské uprchlíky.

Kromě nocleháren mohou lidé bez střechy nad hlavou využít denní a noční nízkoprahová centra, která nabízejí okolo 200 míst. Denní centra nabízejí lidem mimo jiné polévku, lidé se zde mohou vysprchovat nebo vyprat prádlo.

Nabízejí rovněž psychologické, sociální či dluhové poradenství. V případě potřeby vybraná centra fungují v režimu zmíněné teplé židle, kdy zde mohou lidé přečkat noc.

„V terénu budou fungovat v noci dva týmy, které budou objíždět svou část města a lidem nabízet materiální pomoc, poradí nebo zprostředkují nocleh," řekl Pospíšil. Další tým pak bude fungovat přes den.

Kolik žije na území hlavního města lidí bez domova, není přesně známo. Odhady a průzkumy hovoří o několika tisícovkách lidí, část z nich ani nemá trvalé bydliště v Praze.


Autor: ČTK

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Další články
Nahoru