Dnes Neděle - skorojasno 0°C
Zítra Pondělí - snih 2°C
Neděle 29. 1. 2023
Svátek má Zdislava
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pro bezdomovce jsou v Praze nachystány stovky lůžek v noclehárnách
Ilustrační foto: archiv

Pro bezdomovce jsou v Praze nachystány stovky lůžek v noclehárnách

Pro lidi bez domova je v Praze nachystáno několik stovek lůžek v noclehárnách, jejich počet se podle potřeby může navyšovat. Připravena jsou také denní a noční centra a projekt takzvané teplé židle, kdy mohou lidé přečkat noc v některých zařízeních. V ulicích se pak budou pohybovat týmy, které bezdomovcům poskytnou materiální pomoc a poradí. Na dotaz ČTK to dnes řekl Filip Pospíšil z městského Centra sociálních služeb Praha (CSSP). V metropoli působí také další organizace, které lidem bez domova pomáhají.

V noclehárnách je nyní připraveno zhruba 360 lůžek. „Kapacita se mění podle aktuální potřeby. Například v loňském roce jsme začínali na zhruba stejném počtu lůžek, ale kvůli zimě jsme je následně navyšovali až jsme jednu noc měli 602 lůžek," řekl Pospíšil. V současné době je podle něj v podstatě naplněna například kapacita lodi Hermes, kde mohou bezdomovci přespat.

Získávat další místa a lůžka je podle Pospíšila v letošním roce oproti předchozím dvěma rokům o něco složitější. Po pandemii covidu-19 se do města jednak vrátili turisté, navíc část ubytovacích zařízení je využita pro ukrajinské uprchlíky.

Kromě nocleháren mohou lidé bez střechy nad hlavou využít denní a noční nízkoprahová centra, která nabízejí okolo 200 míst. Denní centra nabízejí lidem mimo jiné polévku, lidé se zde mohou vysprchovat nebo vyprat prádlo.

Nabízejí rovněž psychologické, sociální či dluhové poradenství. V případě potřeby vybraná centra fungují v režimu zmíněné teplé židle, kdy zde mohou lidé přečkat noc.

„V terénu budou fungovat v noci dva týmy, které budou objíždět svou část města a lidem nabízet materiální pomoc, poradí nebo zprostředkují nocleh," řekl Pospíšil. Další tým pak bude fungovat přes den.

Kolik žije na území hlavního města lidí bez domova, není přesně známo. Odhady a průzkumy hovoří o několika tisícovkách lidí, část z nich ani nemá trvalé bydliště v Praze.


Autor: ČTK

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Další články
Nahoru