Dnes Neděle - jasno 10°C
Zítra Pondělí - skorojasno 11°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pro bezdomovce jsou v Praze nachystány stovky lůžek v noclehárnách
Ilustrační foto: archiv

Pro bezdomovce jsou v Praze nachystány stovky lůžek v noclehárnách

Pro lidi bez domova je v Praze nachystáno několik stovek lůžek v noclehárnách, jejich počet se podle potřeby může navyšovat. Připravena jsou také denní a noční centra a projekt takzvané teplé židle, kdy mohou lidé přečkat noc v některých zařízeních. V ulicích se pak budou pohybovat týmy, které bezdomovcům poskytnou materiální pomoc a poradí. Na dotaz ČTK to dnes řekl Filip Pospíšil z městského Centra sociálních služeb Praha (CSSP). V metropoli působí také další organizace, které lidem bez domova pomáhají.

V noclehárnách je nyní připraveno zhruba 360 lůžek. „Kapacita se mění podle aktuální potřeby. Například v loňském roce jsme začínali na zhruba stejném počtu lůžek, ale kvůli zimě jsme je následně navyšovali až jsme jednu noc měli 602 lůžek," řekl Pospíšil. V současné době je podle něj v podstatě naplněna například kapacita lodi Hermes, kde mohou bezdomovci přespat.

Získávat další místa a lůžka je podle Pospíšila v letošním roce oproti předchozím dvěma rokům o něco složitější. Po pandemii covidu-19 se do města jednak vrátili turisté, navíc část ubytovacích zařízení je využita pro ukrajinské uprchlíky.

Kromě nocleháren mohou lidé bez střechy nad hlavou využít denní a noční nízkoprahová centra, která nabízejí okolo 200 míst. Denní centra nabízejí lidem mimo jiné polévku, lidé se zde mohou vysprchovat nebo vyprat prádlo.

Nabízejí rovněž psychologické, sociální či dluhové poradenství. V případě potřeby vybraná centra fungují v režimu zmíněné teplé židle, kdy zde mohou lidé přečkat noc.

„V terénu budou fungovat v noci dva týmy, které budou objíždět svou část města a lidem nabízet materiální pomoc, poradí nebo zprostředkují nocleh," řekl Pospíšil. Další tým pak bude fungovat přes den.

Kolik žije na území hlavního města lidí bez domova, není přesně známo. Odhady a průzkumy hovoří o několika tisícovkách lidí, část z nich ani nemá trvalé bydliště v Praze.


Autor: ČTK

Velká výstava bezobratlých

Včera v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Další články
Nahoru