Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - zatazeno 23°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zpravodajství

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

V minulosti se socha maršála Josefa Václava Radeckého z Radče nacházela na dolním Malostranském náměstí v místech, kde je dnes tramvajový pás a nástupní ostrůvek. Podle architektonické studie umístění pomníku, kterou vypracoval Atelier Hájek, by se obnovený pomník měl nacházet v místech bývalého parkoviště na dolním Malostranském náměstí. A tam se také minulou sobotu uskutečnilo zmíněné setkání příznivců Radeckého a návratu jeho pomníku. 

Původní socha, která byla odlita z kovu z ukořistěných italských děl, byla odhalena po Radeckého smrti v roce 1858 a zdobila Malostranské náměstí až do roku 1918. Vlna odplaty, následující bezprostředně po rozpadu Rakouska–Uherska, s sebou ale vzala i Radeckého pomník, který tehdy naštěstí nebyl poškozen, ale byl zakryt plátnem a následně do roku 1921 postupně demontován, odstraněn a uložen.

 „Je to pomník velice umělecky zdařilý, dokonce šedesát let byl bezesporu umělecky nejzdařilejším pražským pomníkem, než jej z této pozice vytlačil pomník sv. Václava,“ ohodnotil umělecké kvality památky historik Vít Vlnas. 

Pomník nacházející se v Lapidáriu Národního muzea na výstavišti v Holešovicích skutečně vytvářely nejvýznamnější osobnosti tehdejší umělecké scény – malíř Christian Ruben, architekt Bernhard Grueber či sochaři bratři Maxové.

„Maršál Radecký patřil mezi naše nejvýznamnější vojenské osobnosti a já neskrývám, že patřím mezi zastánce reinstalace tohoto krásného sochařského díla. Právě v současné době je důležité prokázat odvahu a nebát se vrátit zpět něco takto krásného a důstojného,“ prohlásil k návratu pomníku starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).   

Podpořit obnovu pomníku přišel také senátor Zdeněk Hraba, podle kterého je znovuumístění pomníku důležité také pro uvědomění si toho, co maršál Radecký znamenal pro český národ. 

„Radecký byl vojevůdce, který šel od vítězství k vítězství. Pomník byl uctěním nejen jeho vojevůdcovských schopností, ale i památky těch padlých hochů, které vedl do bitev i za České království,“ ocenil senátor Hraba historické zásluhy Radeckého. 

Maršál Radecký začal svou vojenskou dráhu jako kadet v roce 1784. Díky svým schopnostem a statečnosti v kariéře rychle postupoval. Bojoval pod Laudonem proti Turkům. Na počátku 19. století měl, tehdy ještě v hodnosti generála, rozhodující podíl na Napoleonově porážce v Bitvě národů u Lipska. 

Tuto bitvu v říjnu 1813 jako náčelník generálního štábu vrchního velitele koaličních armád naplánoval. Již jako polní maršál, povýšený do této hodnosti císařem Ferdinandem I. v den jeho korunovace, vedl v letech 1848 a 1849 úspěšnou kampaň za zachování územní celistvosti říše v severní Itálii. 

Ještě v roce 1850 svojí pouhou přítomností v Olomouci odradil Prusy od plánovaného útoku. Poté se stal guvernérem v Miláně, kde později odešel na odpočinek. Během své aktivní vojenské služby loajálně a věrně sloužil pěti císařům.

Malostranské náměstí brzy čeká magistrátem plánovaná rekonstrukce a zastánci návratu Radeckého pomníku už delší dobu žádají, aby se návrat stal součástí tohoto magistrátního projektu. 

„Apeloval jsem, aby do revitalizace tohoto krásného prostoru byla zakomponována podzemní konstrukce, která by měla umožnit obnovu celého pomníku,“ uvedl europoslanec a zastupitel hlavního města Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09). 

Petici za obnovu pomníku již podepsalo přes 1 700 signatářů. Spolek Radecký Praha rovněž vyhlásil veřejnou sbírku ke spolufinancování obnovy. Příznivci tak mohou přispívat na účet 1025482119/6100.


Autor: TZ, red

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru