Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

V minulosti se socha maršála Josefa Václava Radeckého z Radče nacházela na dolním Malostranském náměstí v místech, kde je dnes tramvajový pás a nástupní ostrůvek. Podle architektonické studie umístění pomníku, kterou vypracoval Atelier Hájek, by se obnovený pomník měl nacházet v místech bývalého parkoviště na dolním Malostranském náměstí. A tam se také minulou sobotu uskutečnilo zmíněné setkání příznivců Radeckého a návratu jeho pomníku. 

Původní socha, která byla odlita z kovu z ukořistěných italských děl, byla odhalena po Radeckého smrti v roce 1858 a zdobila Malostranské náměstí až do roku 1918. Vlna odplaty, následující bezprostředně po rozpadu Rakouska–Uherska, s sebou ale vzala i Radeckého pomník, který tehdy naštěstí nebyl poškozen, ale byl zakryt plátnem a následně do roku 1921 postupně demontován, odstraněn a uložen.

 „Je to pomník velice umělecky zdařilý, dokonce šedesát let byl bezesporu umělecky nejzdařilejším pražským pomníkem, než jej z této pozice vytlačil pomník sv. Václava,“ ohodnotil umělecké kvality památky historik Vít Vlnas. 

Pomník nacházející se v Lapidáriu Národního muzea na výstavišti v Holešovicích skutečně vytvářely nejvýznamnější osobnosti tehdejší umělecké scény – malíř Christian Ruben, architekt Bernhard Grueber či sochaři bratři Maxové.

„Maršál Radecký patřil mezi naše nejvýznamnější vojenské osobnosti a já neskrývám, že patřím mezi zastánce reinstalace tohoto krásného sochařského díla. Právě v současné době je důležité prokázat odvahu a nebát se vrátit zpět něco takto krásného a důstojného,“ prohlásil k návratu pomníku starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).   

Podpořit obnovu pomníku přišel také senátor Zdeněk Hraba, podle kterého je znovuumístění pomníku důležité také pro uvědomění si toho, co maršál Radecký znamenal pro český národ. 

„Radecký byl vojevůdce, který šel od vítězství k vítězství. Pomník byl uctěním nejen jeho vojevůdcovských schopností, ale i památky těch padlých hochů, které vedl do bitev i za České království,“ ocenil senátor Hraba historické zásluhy Radeckého. 

Maršál Radecký začal svou vojenskou dráhu jako kadet v roce 1784. Díky svým schopnostem a statečnosti v kariéře rychle postupoval. Bojoval pod Laudonem proti Turkům. Na počátku 19. století měl, tehdy ještě v hodnosti generála, rozhodující podíl na Napoleonově porážce v Bitvě národů u Lipska. 

Tuto bitvu v říjnu 1813 jako náčelník generálního štábu vrchního velitele koaličních armád naplánoval. Již jako polní maršál, povýšený do této hodnosti císařem Ferdinandem I. v den jeho korunovace, vedl v letech 1848 a 1849 úspěšnou kampaň za zachování územní celistvosti říše v severní Itálii. 

Ještě v roce 1850 svojí pouhou přítomností v Olomouci odradil Prusy od plánovaného útoku. Poté se stal guvernérem v Miláně, kde později odešel na odpočinek. Během své aktivní vojenské služby loajálně a věrně sloužil pěti císařům.

Malostranské náměstí brzy čeká magistrátem plánovaná rekonstrukce a zastánci návratu Radeckého pomníku už delší dobu žádají, aby se návrat stal součástí tohoto magistrátního projektu. 

„Apeloval jsem, aby do revitalizace tohoto krásného prostoru byla zakomponována podzemní konstrukce, která by měla umožnit obnovu celého pomníku,“ uvedl europoslanec a zastupitel hlavního města Prahy Jiří Pospíšil (TOP 09). 

Petici za obnovu pomníku již podepsalo přes 1 700 signatářů. Spolek Radecký Praha rovněž vyhlásil veřejnou sbírku ke spolufinancování obnovy. Příznivci tak mohou přispívat na účet 1025482119/6100.


Autor: TZ, red

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Další články
Nahoru