dnes
Sobota - polojasno
10°C
zítra
Neděle - oblacno
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
12°C
Příznaky nadměrného padání vlasů a možnosti moderní léčby
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Pocitům nadměrného svědění hlavy je potřeba věnovat pozornost. Ilustrační foto: Shutterstock

Příznaky nadměrného padání vlasů a možnosti moderní léčby

Ne nadarmo se říká, ve zdravém těle zdravý duch. Podílejí se na tom také vlasy, které jsou v podstatě obrazem našeho zdravotního stavu. Pokud máme problémy s tím, že nám vypadávají, může to znamenat různé fyzické, ale také psychické problémy. Řadu z těchto problémů si přitom nemusíme vůbec uvědomovat. Je proto potřeba spolehlivě určit skutečné příčiny našich potíží s vlasy.

První příznaky nadměrného vypadávání vlasů

Ze všeho nejdříve je potřeba si uvědomit, že vlasy průběžně ztrácíme celý život. Jeden vlas totiž roste zhruba 3 roky, poté vypadává a uvolňuje prostor vlasu dalšímu. Průběžné vypadávání vlasů v rozumné míře je tedy naprosto běžné. Zatímco zdravý vlas je velmi obtížné vytrhnout, tak jakmile vlas dokončí svůj životní cyklus, může vypadnout zcela běžně při mytí nebo česání. Na konci svého životního cyklu se může nacházet až 10 procent našich vlasů, proto si z průběžného vypadávání určitě nedělejte zbytečně starosti.

Pokud však máte pocit, že s vašimi vlasy není něco v pořádku, je dobré se zaměřit na první příznaky neobvyklého vypadávání vlasů. Mezi ty nejobvyklejší, jednoznačně patří několik charakteristických znaků:

  • Řídká pěšinka
  • Prosvity na temeni
  • Zvýšené vypadávání při mytí nebo česání

Řídká pěšinka je typický znak vypadávání vlasů zejména u žen. Kromě toho je to spojeno s řídnoucími oblastmi přední a střední části hlavy. U mužů se zase vypadávání zpravidla projevuje prořídlými vlasy vepředu a navrchu hlavy. Jak u žen, tak u mužů, je vše spojeno také s častějším padáním vlasů při mytí nebo česání.

To jsou chvíle, kdy se často sami sebe ptáme, jak zastavit vypadávání vlasů. Jak jsme zmínili v úvodu, je dobré navštívit lékaře a nechat si udělat komplexní vyšetření, abychom odhalili případné důvodné problémy. Pokud však nic nenasvědčuje tomu, že nám vlasy padají z důvodu jiných zdravotních potíží, nabízí se několik možností, jak problém řešit.

Co s nadměrným vypadáváním vlasů?

Problém s padáním vlasů je potřeba řešit včas, jinak nás do budoucna čekají paruky, příčesky nebo transplantace vlasů, která je již chirurgickým zákrokem a určitým zásahem do organismu. Existují různé přípravky, které pomáhají při padání vlasů. Před používáním jakéhokoliv z těchto přípravků je však samozřejmě dobré poradit se se svým lékařem.

Zpravidla se používají dvě účinné látky dostupné na trhu. Jedna z nich je DHT inhibitor finasterid, potlačující hormon ukončující růstovou fázi vlasu, a druhá minoxidil prodlužující růstovou fázi vlasu. Na trhu se objevil také Nanogen, který přináší rovněž příslib při řešení vypadávání vlasů. Obsahuje VEGF růstový faktor na vodní bázi. Výhodou posledně jmenovaného přípravku je mimo jiné jeho přírodní složení, díky kterému je prostý nežádoucích účinků.


Kurz: Silní rodiče - silné děti

24. září 2020 v 08:25

Jak zvládnout emoce dítěte i svoje vlastní poradí kurz, který se koná od 19. října.

Bulovka otevírá specializované Očkovací centrum

23. září 2020 v 08:58

Nové Očkovací centrum v pražské Nemocnici Na Bulovce vzniklo při Klinice infekčních, tropických a parazitárních nemocí. Svoji činnosti zahájilo 22. září a nabízí individuální přístup k očkování standardních i rizikových pacientů, včetně poradenství a odborných...

Den zdraví 2020: Víš, jak vidíš?

21. září 2020 ve 12:01

Osvětovou akci Den zdraví se Praha 13, vzhledem k opatřením spojeným s onemocněním covid-19, rozhodla realizovat v alternativním formátu rozdělenou do samostatných programů.

Ve sbírce k charitativnímu běhu se podařilo vybrat pro nemocného Richarda 50 000 korun

17. září 2020 ve 14:04

Z pražského Výstaviště Praha včera v rámci Epi©Runu odstartovalo více než 60 závodníků a ve sbírce se podařilo vybrat přibližně 50 000 korun.

Při akci Prahy 4 Den zdraví byl zájem o prevenci

17. září 2020 ve 13:35

Věnujte „10 minut svému zdraví“, to bylo heslo veřejné akce pod názvem Den zdraví, kterou pořádala Městská část Praha 4 ve spolupráci s Thomayerovou nemocnicí (TN). Událost se konala v úterý 15. září u OC Arkády a pro účastníky byl připraven pestrý program plný prevence, vyšetření, osvěty a...

Praha 13: Víte, jak vidíte?

16. září 2020 ve 12:49

Jak jste na tom se zrakem si můžete zkontrolovat zdarma na speciálním přístroji. Testovat se bude 23. září mezi 13. a 17. hodinou před radnicí třinácté městské části na Slunečním náměstí.

Další články
Nahoru