dnes
Úterý - polojasno
0°C
zítra
Středa - snih
1°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
2°C
Příznaky nadměrného padání vlasů a možnosti moderní léčby
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Pocitům nadměrného svědění hlavy je potřeba věnovat pozornost. Ilustrační foto: Shutterstock

Příznaky nadměrného padání vlasů a možnosti moderní léčby

Ne nadarmo se říká, ve zdravém těle zdravý duch. Podílejí se na tom také vlasy, které jsou v podstatě obrazem našeho zdravotního stavu. Pokud máme problémy s tím, že nám vypadávají, může to znamenat různé fyzické, ale také psychické problémy. Řadu z těchto problémů si přitom nemusíme vůbec uvědomovat. Je proto potřeba spolehlivě určit skutečné příčiny našich potíží s vlasy.

První příznaky nadměrného vypadávání vlasů

Ze všeho nejdříve je potřeba si uvědomit, že vlasy průběžně ztrácíme celý život. Jeden vlas totiž roste zhruba 3 roky, poté vypadává a uvolňuje prostor vlasu dalšímu. Průběžné vypadávání vlasů v rozumné míře je tedy naprosto běžné. Zatímco zdravý vlas je velmi obtížné vytrhnout, tak jakmile vlas dokončí svůj životní cyklus, může vypadnout zcela běžně při mytí nebo česání. Na konci svého životního cyklu se může nacházet až 10 procent našich vlasů, proto si z průběžného vypadávání určitě nedělejte zbytečně starosti.

Pokud však máte pocit, že s vašimi vlasy není něco v pořádku, je dobré se zaměřit na první příznaky neobvyklého vypadávání vlasů. Mezi ty nejobvyklejší, jednoznačně patří několik charakteristických znaků:

  • Řídká pěšinka
  • Prosvity na temeni
  • Zvýšené vypadávání při mytí nebo česání

Řídká pěšinka je typický znak vypadávání vlasů zejména u žen. Kromě toho je to spojeno s řídnoucími oblastmi přední a střední části hlavy. U mužů se zase vypadávání zpravidla projevuje prořídlými vlasy vepředu a navrchu hlavy. Jak u žen, tak u mužů, je vše spojeno také s častějším padáním vlasů při mytí nebo česání.

To jsou chvíle, kdy se často sami sebe ptáme, jak zastavit vypadávání vlasů. Jak jsme zmínili v úvodu, je dobré navštívit lékaře a nechat si udělat komplexní vyšetření, abychom odhalili případné důvodné problémy. Pokud však nic nenasvědčuje tomu, že nám vlasy padají z důvodu jiných zdravotních potíží, nabízí se několik možností, jak problém řešit.

Co s nadměrným vypadáváním vlasů?

Problém s padáním vlasů je potřeba řešit včas, jinak nás do budoucna čekají paruky, příčesky nebo transplantace vlasů, která je již chirurgickým zákrokem a určitým zásahem do organismu. Existují různé přípravky, které pomáhají při padání vlasů. Před používáním jakéhokoliv z těchto přípravků je však samozřejmě dobré poradit se se svým lékařem.

Zpravidla se používají dvě účinné látky dostupné na trhu. Jedna z nich je DHT inhibitor finasterid, potlačující hormon ukončující růstovou fázi vlasu, a druhá minoxidil prodlužující růstovou fázi vlasu. Na trhu se objevil také Nanogen, který přináší rovněž příslib při řešení vypadávání vlasů. Obsahuje VEGF růstový faktor na vodní bázi. Výhodou posledně jmenovaného přípravku je mimo jiné jeho přírodní složení, díky kterému je prostý nežádoucích účinků.


Víte, jak správně užívat předepsané léky? Na Karlově náměstí poradí zdarma

Včera ve 12:26

Máte obavy z jejich nežádoucích účinků nebo si nejste jisti, zda je správně kombinujete? Navštivte oddělení klinické farmakologie a farmacie pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Novinkou letošního roku je totiž bezplatné lékové poradenství. Stačí se jen dopředu...

Brabon Chief Brabon-Hames Emilie: 8 týdnů k novému já

19. ledna 2020 v 10:52

V knize vám Emilie a Chief, trenéři elitních sportovců, představí stravovací a fitness režim, který pomůže každému odhalit za 8 týdnů své nové já. Chcete být jedním z nich? Pak vám stačí obrovská dávka odhodlání a tato kniha. Najdete v ní vše, co budete v příštích 8 týdnech potřebovat – fitness...

Chřipka si ve Středočeském kraji vyžádala první oběť

18. ledna 2020 ve 20:36

Ve třetím kalendářním týdnu byl ve Středočeském kraji zaznamenán vzestup celkové nemocnosti (akutních respiračních infekcí), a to o 15,3 %. Celková nemocnost činila 1083 onemocnění na 100 000 obyvatel. Nejvyšší nemocnost (ARI) byla hlášena v okrese Mělník, nejnižší v okrese Kladno. Nejvyšší...

Seminářem na téma Buď nejlepší verzí sebe sama provedou biohackeři Pavlína a David

13. ledna 2020 v 10:00

Přijďte si nejen poslechnout, ale také diskutovat o různých metodách biohackingu, které pomáhají nahodit maximální výkon a cítit se nad věcí. Seminářem vás provedou certifikovaní koučové, biohackeři Pavlína a David, kteří mají jednotlivé metody vyzkoušené na...

Další články
Nahoru