dnes
Pátek - zatazeno
27°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
18°C
pozítří
Neděle - polojasno
22°C
Příznaky nadměrného padání vlasů a možnosti moderní léčby
Lifestyle / ZdravíKomerční sdělení
Pocitům nadměrného svědění hlavy je potřeba věnovat pozornost. Ilustrační foto: Shutterstock

Příznaky nadměrného padání vlasů a možnosti moderní léčby

Ne nadarmo se říká, ve zdravém těle zdravý duch. Podílejí se na tom také vlasy, které jsou v podstatě obrazem našeho zdravotního stavu. Pokud máme problémy s tím, že nám vypadávají, může to znamenat různé fyzické, ale také psychické problémy. Řadu z těchto problémů si přitom nemusíme vůbec uvědomovat. Je proto potřeba spolehlivě určit skutečné příčiny našich potíží s vlasy.

První příznaky nadměrného vypadávání vlasů

Ze všeho nejdříve je potřeba si uvědomit, že vlasy průběžně ztrácíme celý život. Jeden vlas totiž roste zhruba 3 roky, poté vypadává a uvolňuje prostor vlasu dalšímu. Průběžné vypadávání vlasů v rozumné míře je tedy naprosto běžné. Zatímco zdravý vlas je velmi obtížné vytrhnout, tak jakmile vlas dokončí svůj životní cyklus, může vypadnout zcela běžně při mytí nebo česání. Na konci svého životního cyklu se může nacházet až 10 procent našich vlasů, proto si z průběžného vypadávání určitě nedělejte zbytečně starosti.

Pokud však máte pocit, že s vašimi vlasy není něco v pořádku, je dobré se zaměřit na první příznaky neobvyklého vypadávání vlasů. Mezi ty nejobvyklejší, jednoznačně patří několik charakteristických znaků:

  • Řídká pěšinka
  • Prosvity na temeni
  • Zvýšené vypadávání při mytí nebo česání

Řídká pěšinka je typický znak vypadávání vlasů zejména u žen. Kromě toho je to spojeno s řídnoucími oblastmi přední a střední části hlavy. U mužů se zase vypadávání zpravidla projevuje prořídlými vlasy vepředu a navrchu hlavy. Jak u žen, tak u mužů, je vše spojeno také s častějším padáním vlasů při mytí nebo česání.

To jsou chvíle, kdy se často sami sebe ptáme, jak zastavit vypadávání vlasů. Jak jsme zmínili v úvodu, je dobré navštívit lékaře a nechat si udělat komplexní vyšetření, abychom odhalili případné důvodné problémy. Pokud však nic nenasvědčuje tomu, že nám vlasy padají z důvodu jiných zdravotních potíží, nabízí se několik možností, jak problém řešit.

Co s nadměrným vypadáváním vlasů?

Problém s padáním vlasů je potřeba řešit včas, jinak nás do budoucna čekají paruky, příčesky nebo transplantace vlasů, která je již chirurgickým zákrokem a určitým zásahem do organismu. Existují různé přípravky, které pomáhají při padání vlasů. Před používáním jakéhokoliv z těchto přípravků je však samozřejmě dobré poradit se se svým lékařem.

Zpravidla se používají dvě účinné látky dostupné na trhu. Jedna z nich je DHT inhibitor finasterid, potlačující hormon ukončující růstovou fázi vlasu, a druhá minoxidil prodlužující růstovou fázi vlasu. Na trhu se objevil také Nanogen, který přináší rovněž příslib při řešení vypadávání vlasů. Obsahuje VEGF růstový faktor na vodní bázi. Výhodou posledně jmenovaného přípravku je mimo jiné jeho přírodní složení, díky kterému je prostý nežádoucích účinků.


Vznikla první centra sportovní kardiologie

Včera v 11:57

Počet náhlých srdečních zástav a poškození srdce nebo nečekaných úmrtí mladých sportovců mají pomoci snížit nová Centra sportovní kardiologie. Využít je mohou vrcholoví sportovci nebo intenzivně sportující populace s kardiologickými potížemi.

Víš, jak vidíš? Na Slunečním náměstí se bude měřit zrak

Včera v 07:44

V rámci aktivit místní Agendy 21 připravila radnice Prahy 13 akci Bezpečně za volantem – víš, jak vidíš? Součástí kampaně je orientační testování zraku pro všechny účastníky silničního provozu, prováděné optometristy.

Kvůli účinkům léčby se Máje změnil vzhled obličeje, přibrala a musela trpět narážky na svůj vzhled

6. července 2020 v 16:37

Zdravotní problémy Máju (37) trápily už od střední školy. „Špatně se mi dýchalo a pořád jsem pokašlávala,“ vzpomíná. Plicní lékař jí sdělil, že zřejmě přechodila zápal plic, ale pro jistotu ji poslal na další vyšetření. Dle nich pak Máje diagnostikoval systémový lupus erythematodes a předepsal jí...

Kampaň V Praze jako doma pomůže cestovnímu ruchu

24. června 2020 v 08:00

Internetový portál www.vprazejakodoma.cz prezentující program podpory cestovního ruchu s názvem V Praze jako doma byl včera spuštěn. Hlavní město od něj očekává zmírnění fatálních ekonomických následků koronavirových opatření pro turismus v metropoli. V Praze totiž činí škody v oblasti cestovního...

Další články
Nahoru