dnes
Středa - skorojasno
15°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
14°C
pozítří
Pátek - skorojasno
15°C
Příznaky nadměrného padání vlasů a možnosti moderní léčby
Pocitům nadměrného svědění hlavy je potřeba věnovat pozornost. Ilustrační foto: Shutterstock

Příznaky nadměrného padání vlasů a možnosti moderní léčby

Ne nadarmo se říká, ve zdravém těle zdravý duch. Podílejí se na tom také vlasy, které jsou v podstatě obrazem našeho zdravotního stavu. Pokud máme problémy s tím, že nám vypadávají, může to znamenat různé fyzické, ale také psychické problémy. Řadu z těchto problémů si přitom nemusíme vůbec uvědomovat. Je proto potřeba spolehlivě určit skutečné příčiny našich potíží s vlasy.

První příznaky nadměrného vypadávání vlasů

Ze všeho nejdříve je potřeba si uvědomit, že vlasy průběžně ztrácíme celý život. Jeden vlas totiž roste zhruba 3 roky, poté vypadává a uvolňuje prostor vlasu dalšímu. Průběžné vypadávání vlasů v rozumné míře je tedy naprosto běžné. Zatímco zdravý vlas je velmi obtížné vytrhnout, tak jakmile vlas dokončí svůj životní cyklus, může vypadnout zcela běžně při mytí nebo česání. Na konci svého životního cyklu se může nacházet až 10 procent našich vlasů, proto si z průběžného vypadávání určitě nedělejte zbytečně starosti.

Pokud však máte pocit, že s vašimi vlasy není něco v pořádku, je dobré se zaměřit na první příznaky neobvyklého vypadávání vlasů. Mezi ty nejobvyklejší, jednoznačně patří několik charakteristických znaků:

  • Řídká pěšinka
  • Prosvity na temeni
  • Zvýšené vypadávání při mytí nebo česání

Řídká pěšinka je typický znak vypadávání vlasů zejména u žen. Kromě toho je to spojeno s řídnoucími oblastmi přední a střední části hlavy. U mužů se zase vypadávání zpravidla projevuje prořídlými vlasy vepředu a navrchu hlavy. Jak u žen, tak u mužů, je vše spojeno také s častějším padáním vlasů při mytí nebo česání.

To jsou chvíle, kdy se často sami sebe ptáme, jak zastavit vypadávání vlasů. Jak jsme zmínili v úvodu, je dobré navštívit lékaře a nechat si udělat komplexní vyšetření, abychom odhalili případné důvodné problémy. Pokud však nic nenasvědčuje tomu, že nám vlasy padají z důvodu jiných zdravotních potíží, nabízí se několik možností, jak problém řešit.

Co s nadměrným vypadáváním vlasů?

Problém s padáním vlasů je potřeba řešit včas, jinak nás do budoucna čekají paruky, příčesky nebo transplantace vlasů, která je již chirurgickým zákrokem a určitým zásahem do organismu. Existují různé přípravky, které pomáhají při padání vlasů. Před používáním jakéhokoliv z těchto přípravků je však samozřejmě dobré poradit se se svým lékařem.

Zpravidla se používají dvě účinné látky dostupné na trhu. Jedna z nich je DHT inhibitor finasterid, potlačující hormon ukončující růstovou fázi vlasu, a druhá minoxidil prodlužující růstovou fázi vlasu. Na trhu se objevil také Nanogen, který přináší rovněž příslib při řešení vypadávání vlasů. Obsahuje VEGF růstový faktor na vodní bázi. Výhodou posledně jmenovaného přípravku je mimo jiné jeho přírodní složení, díky kterému je prostý nežádoucích účinků.


Historie zásnubních prstenů: Od rákosí po diamanty

6. září 2019 v 08:27

Prsten z rákosí, kůže, slonoviny – i tak vypadaly zásnubní prsteny v historii. Římanky měly dokonce jeden prsten na doma a druhý do společnosti. Středověcí šlechtici kladli důraz na význam drahokamů a nejvýše si cenili vášnivého rubínu. K boomu diamantů došlo až s objevem Afriky a jeho...

Inspirujte se v komunitním centru Liška

5. září 2019 v 08:10

V září se v komunitním centru Liška koná květinový a výtvarný workshop.

Elektrokola zažívají poslední dobou boom

4. září 2019 v 16:42

Zájem o elektrokola roste. Oblibu získává tento dopravní prostředek doplněný o elektrický pohon zaslouženě. Na e-kolech snadněji a pohodlněji zdoláte náročnější terény a z jízdy se tak můžete radovat, ať je vaším cílem obchodní schůzka, horský vrchol nebo jen sladký domov po náročném pracovním...

Vyšetření znamének, měření tlaku nebo nutriční poradenství. V Praze 8 se koná Den zdraví

28. srpna 2019 v 11:00

Veletrh sociálních služeb a den zdraví na prostranství před KD Krakov v pondělí 9. září od 11 do 17 hodin představí činnost organizací poskytujících sociální a zdravotní služby.

Česká společnost AIDS pomoc od září posiluje testování na HIV v Domě světla v Praze

27. srpna 2019 v 17:29

Díky rostoucímu zájmu o testování na HIV v Domě světla v Praze se od září rozšiřují testovací dny ze současného pondělí a středy také na čtvrtek. Prvním testovacím čtvrtkem bude 5. září. Testování tak bude probíhat každé pondělí od 16 do 19 hodin, každou středu od 9 do 12 a nově také každý čtvrtek...

Nemoc moderní doby, která umí za deset let ukrást rok života. Příznaky jsou jasné, řešení nikoli. Lidé trpí neporozuměním svého okolí

26. srpna 2019 ve 23:58

Bolest, zvracení, poruchy vidění, citlivost na pachy, zvuk, světlo – to jsou nejčastější projevy nemoci zvané migréna, která někdy trápí pacienta i několik dní v kuse. Lidé nejsou při záchvatu schopni pracovat, studovat, vykonávat běžné činnosti nebo fungovat jako rodiče. Nemoc jim „krade“ celé...

Další články
Nahoru