dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Přivýdělek pro maminky v Praze? Třeba jako dáma na úklid
Ilustrační foto: LS

Přivýdělek pro maminky v Praze? Třeba jako dáma na úklid

Mateřství je pro ženu jedním z nejkrásnějších období v životě. Radost z prvních slov, krůčků a zoubků se střídá s probděnými nocemi a únavou z péče nejen o nového člena rodiny, ale i domácnost. A mnohdy se přidávají na tu nepříjemnou stranu mince i nedostatek financí. 

Dnešní příspěvek od státu nedokáže nahradit plat, který žena před odchodem na rodičovskou dovolenou měla. Právě proto se mnoho z nich rozhodne si přivydělat. Jaké mají maminky v Praze možnosti?

Největším úskalím je flexibilní pracovní doba, která se v Česku stává běžnou jen velmi pozvolna. Nasnadě je proto vyzkoušet některou z prací z domova. Pokud jste zručnější, můžete zkusit šití nebo výrobu různých drobností.

Možnosti jsou ale i pro méně zdatné či tvořivé – například pro lepení obálek opravdu mnoho zkušeností a talentu nepotřebujete. Pokud ovládáte s přehledem mateřský nebo cizí jazyk, směle se můžete pustit i do psaní nebo překladu různých textů.

Blogování, fotografování nebo tvorba webů je další formou práce z domova, která ovšem vyžaduje alespoň základní znalost dané problematiky. Oblíbenost osobních i jinak zaměřených blogů je dnes na vrcholu. Psané příspěvky nebo videa mohou být nejen o vašem životě s miminkem, ale i jídle, cestování, knihách, zahradničení či tvoření. Pokud se blogování stane nejen vaším koníčkem, ale díky reklamě i obživou, získáte doslova dva v jednom. Podobně je to i s fotografií nebo tvorbou webů.

Nepracovat z domova

Odloučení během prvních týdnů a měsíců je pro matku i dítě velmi obtížné. Přesto je někdy potřeba jít z domu na čerstvý vzduch. Kromě pozitivního vlivu na duševní zdraví to může mít i kladný dopad na vaši peněženku. Vyzkoušet můžete roznos letáků, venčení psů nebo úklid domácností. Při hledání zákazníků se nemusíte spoléhat sama na sebe – na trhu existuje řada agentur, které vám vše zprostředkují. Dobré zkušenosti mají maminky například s úklidovou agenturou LidskáSíla.cz, která jim nabízí jak flexibilní časové možnosti, tak vyhledání klientů v blízkosti domova.

„Jsem mladá aktivní maminka, která má mnoho zálib a zájmů. Jsem svá a ráda jsem svým pánem, díky LidskáSíla.cz mám dost času na své děti, jejich i Mé zájmy i na svého muže. Mohu svou práci dělat tak jak jsem zvyklá a když si s něčím nevím rady, vždy se mohu spolehnout na celý tým, který je mi k dispozici,“ komentuje práci například Andrea Zlesáková. 

Podnikání

Další variantou je i podnikání, které se po rodičovské dovolené může stát vaším plnohodnotným zaměstnáním. Vyřízení živnosti není nikterak náročné. Pokud jste však podnikala již před nástupem na rodičovskou dovolenou a pobíráte příspěvek od státu vztahující se právě k tomuto podnikání (respektive nemocenské odváděné při tomto podnikání), nelze v něm pokračovat. Podobně jako u podnikání ani v původním zaměstnání nemůžete při rodičovské dovolené pokračovat. Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení. U stejného zaměstnavatele to ale musí být na jiné pozici, u jiného zaměstnavatele to může být i pozice stejná. K druhému případu ale potřebujete souhlas současného zaměstnavatele.


Další články
Nahoru