dnes
Neděle - jasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Přivede k nám bollywoodský trhák Indy? Filmy, ve kterých „hraje“ Praha, podpořil magistrát
Scéna z filmu Jab Harry met Sejal, Malá Strana v pozadí. Foto: Facebook

Přivede k nám bollywoodský trhák Indy? Filmy, ve kterých „hraje“ Praha, podpořil magistrát

Praha podpořila první čtyři projekty z fondu určeného k propagaci metropole v zahraničí prostřednictvím filmové a televizní tvorby. Rozdělené nadační příspěvky činí celkem 5,3 milionu korun. Do loni založeného fondu město vkládá deset milionů korun ročně, zvažuje se zdvojnásobení této částky.

Do první výzvy přidělování peněz se mohly projekty hlásit v průběhu letošního května. Z 18 žádostí v první výzvě Nadačního fondu Praha ve filmu Prague Film Fund uspěly čtyři projekty a získaly nadační příspěvky celkem za 5,3 milionu korun. Jedná se o indický film The Ring (nynější distribuční titul filmu: Jab Harry met Sejal) režiséra Imtiaze Aliho (příspěvek 2 mil.), kanadský snímek The Death and Life of John F. Donovan od režiséra Xaviera Dolana v hlavní roli s Natalií Portman (příspěvek 1 mil.).

Podporu získal také projekt společnosti Gaumont s názvem Tout le monde debout, který je francouzskou komedií populárního herce, autora a režiséra Francka Dubosca (přís. 2 mil.), a televizní film Ein Sommer in Prag režisérky Karoly Meeder pro německou stanici ZDF a rakouskou ORF (přís. 0,3 mil.).

„Vybrali jsme projekty, které reprezentují Prahu jako atraktivní město. Pro velký zájem žadatelů máme v plánu vyhlásit ještě letos další výzvu a pro příští rok zvažujeme navýšení celkové částky na 20 milionu korun,“ uvedla Eliška Kaplický Fuchsová, předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP a členka devítičlenné správní rady fondu.

Právě propagace metropole je podle vedení Prahy důvodem vzniku fondu, který loni část zastupitelské opozice označila za plýtvání penězi. Dalším cílem má být podpora zaměstnanosti a lokálních dodavatelů filmového průmyslu v metropoli. Při posuzování snímků hraje roli to, aby v nich Praha hrála významnou roli, pokud možno i jako dějotvorný prvek. Kritériem je i rozsah zahraniční distribuce.

„Jeden z podpořených projektů, indický film Jab Harry met Sejal, měl premiéru na počátku srpna. Má všechny předpoklady stát se bollywoodským trhákem a určitě do Prahy přiláká indické návštěvníky, kteří rádi jezdí na místa, kde natáčely jejich oblíbené hvězdy. Trailer a některé klipy k písničkám z filmu mají na YouTube až 38 milionů zhlédnutí. Není divu – ústřední roli ztvárnil král Bollywoodu Shah Rukh Khan, jeden z celosvětově vůbec nejúspěšnějších herců. Jeho poslední film Raees se dostal na více než 5 000 pláten po celém světě,“ uvedla Ludmila Claussová, předsedkyně správní rady nadačního fondu a vedoucí Czech Film Commission.

Bollywood je označení pro část indického filmového průmyslu s centrem v Bombaji, zaměřeného zejména na muzikály.

Asi nejslavnějším filmem, který se v Praze natáčel, byl v roce 1983 snímek Amadeus Miloše Formana, kde však česká metropole ztvárňuje Vídeň. Naopak část akčního snímku Mission: Impossible s Tomem Cruisem se v Praze odehrávala i natáčela. V české metropoli se filmovaly i další hollywoodské trháky, například Agent bez minulosti či Hellboy. Městská Pražská informační služba věnovala filmům natáčeným v Praze speciální web Film v Praze.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru