dnes
Středa - oblacno
29°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
28°C
pozítří
Pátek - bourky
24°C
Přivede k nám bollywoodský trhák Indy? Filmy, ve kterých „hraje“ Praha, podpořil magistrát
Scéna z filmu Jab Harry met Sejal, Malá Strana v pozadí. Foto: Facebook

Přivede k nám bollywoodský trhák Indy? Filmy, ve kterých „hraje“ Praha, podpořil magistrát

Praha podpořila první čtyři projekty z fondu určeného k propagaci metropole v zahraničí prostřednictvím filmové a televizní tvorby. Rozdělené nadační příspěvky činí celkem 5,3 milionu korun. Do loni založeného fondu město vkládá deset milionů korun ročně, zvažuje se zdvojnásobení této částky.

Do první výzvy přidělování peněz se mohly projekty hlásit v průběhu letošního května. Z 18 žádostí v první výzvě Nadačního fondu Praha ve filmu Prague Film Fund uspěly čtyři projekty a získaly nadační příspěvky celkem za 5,3 milionu korun. Jedná se o indický film The Ring (nynější distribuční titul filmu: Jab Harry met Sejal) režiséra Imtiaze Aliho (příspěvek 2 mil.), kanadský snímek The Death and Life of John F. Donovan od režiséra Xaviera Dolana v hlavní roli s Natalií Portman (příspěvek 1 mil.).

Podporu získal také projekt společnosti Gaumont s názvem Tout le monde debout, který je francouzskou komedií populárního herce, autora a režiséra Francka Dubosca (přís. 2 mil.), a televizní film Ein Sommer in Prag režisérky Karoly Meeder pro německou stanici ZDF a rakouskou ORF (přís. 0,3 mil.).

„Vybrali jsme projekty, které reprezentují Prahu jako atraktivní město. Pro velký zájem žadatelů máme v plánu vyhlásit ještě letos další výzvu a pro příští rok zvažujeme navýšení celkové částky na 20 milionu korun,“ uvedla Eliška Kaplický Fuchsová, předsedkyně Výboru pro kulturu, památkovou péči, cestovní ruch a zahraniční vztahy ZHMP a členka devítičlenné správní rady fondu.

Právě propagace metropole je podle vedení Prahy důvodem vzniku fondu, který loni část zastupitelské opozice označila za plýtvání penězi. Dalším cílem má být podpora zaměstnanosti a lokálních dodavatelů filmového průmyslu v metropoli. Při posuzování snímků hraje roli to, aby v nich Praha hrála významnou roli, pokud možno i jako dějotvorný prvek. Kritériem je i rozsah zahraniční distribuce.

„Jeden z podpořených projektů, indický film Jab Harry met Sejal, měl premiéru na počátku srpna. Má všechny předpoklady stát se bollywoodským trhákem a určitě do Prahy přiláká indické návštěvníky, kteří rádi jezdí na místa, kde natáčely jejich oblíbené hvězdy. Trailer a některé klipy k písničkám z filmu mají na YouTube až 38 milionů zhlédnutí. Není divu – ústřední roli ztvárnil král Bollywoodu Shah Rukh Khan, jeden z celosvětově vůbec nejúspěšnějších herců. Jeho poslední film Raees se dostal na více než 5 000 pláten po celém světě,“ uvedla Ludmila Claussová, předsedkyně správní rady nadačního fondu a vedoucí Czech Film Commission.

Bollywood je označení pro část indického filmového průmyslu s centrem v Bombaji, zaměřeného zejména na muzikály.

Asi nejslavnějším filmem, který se v Praze natáčel, byl v roce 1983 snímek Amadeus Miloše Formana, kde však česká metropole ztvárňuje Vídeň. Naopak část akčního snímku Mission: Impossible s Tomem Cruisem se v Praze odehrávala i natáčela. V české metropoli se filmovaly i další hollywoodské trháky, například Agent bez minulosti či Hellboy. Městská Pražská informační služba věnovala filmům natáčeným v Praze speciální web Film v Praze.


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

Včera v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Další články
Nahoru