dnes
Neděle - skorojasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Privatizace bytů v metropoli pokračuje, i když bytů je málo
Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Privatizace bytů v metropoli pokračuje, i když bytů je málo

V Praze pokračuje privatizace bytového fondu, i když město zároveň říká, že má bytů málo a potřebuje nové. Podobně je to v některých městských částech, které mají většinu bytů ve správě. Praha 2 v pondělí plánuje formou veřejné aukce prodat 12 bytů. Hlavní město nyní spravuje téměř 9000 bytů, dalších zhruba 26 000 mají na starosti radnice. Vyplývá to z informací hlavního města a městských částí.

Současný plán privatizace bytů schválilo tehdejší vedení Prahy v roce 2012, celkem se má ještě prodat zhruba 1600 bytů z devíti tisíc. Svoje privatizační programy mají i radnice městských částí.

Město loni schválilo takzvaný strategický plán, podle kterého by Praha měla pořizovat bydlení pro sociálně slabé, matky s dětmi, seniory, zaměstnance záchranných složek a podobně. Poslední byty město vybudovalo v roce 2007.

Byty mohou být v nájmu na základě výběrového řízení, část fondu se využívá pro zvýhodněné bydlení pro mladé rodiny, samoživitelky, sociálně slabé nebo seniory. V některých bytech také bydlí zdravotníci, policisté, členové hasičského sboru či městští úředníci.

Podle radního Radka Lacka (ANO) město pokračuje v privatizaci bytového fondu proto, že by nebylo fér dříve slíbené prodeje nájemníkům odepřít. Zároveň chce Praha budovat nové bydlení. V současnosti má magistrát stavební povolení na stavbu osmi bytových objektů na Černém Mostě za zhruba půl miliardy.

Budovat nové bydlení chtějí i městské části. Rada hlavního města tento týden schválila dotaci 50 milionů korun radnicím Prahy 8 a Prahy 12 na navýšení bytového fondu. Praha 8 dá 20 milionů na rekonstrukci bytů, které poté pronajme osobám v tíživé situaci.

Modřanská radnice využije dotaci 30 milionů na spolufinancování rekonstrukce bytového domu, kde vznikne 22 bytů pro matky samoživitelky s malými dětmi a pro osamělé seniory.

Privatizační programy na městských částech se liší. Například v Praze 6 k prodeji nejsou určeny žádné byty a městská část si jich nechala zhruba 1500. Na Praze 1 se ještě počítá s další privatizací. „V současnosti má Praha 1 ve správě 1240 bytů s tím, že předpokládáme privatizaci ještě zhruba 300 bytových jednotek," uvedla mluvčí radnice Veronika Blažková.

Podle loňské analýzy KPMG po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 tisíc bytů, fond tedy od té doby klesl na zhruba 18 procent výchozího stavu. I tak je na tom Praha ve srovnání s jinými městy dobře. Například Hradec Králové, který má 92.929 obyvatel, měl ke konci května v majetku 1287 bytů. Brno vlastní skoro 30 000 bytů.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru