dnes
Úterý - polojasno
16°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
Privatizace bytů v metropoli pokračuje, i když bytů je málo
Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Privatizace bytů v metropoli pokračuje, i když bytů je málo

V Praze pokračuje privatizace bytového fondu, i když město zároveň říká, že má bytů málo a potřebuje nové. Podobně je to v některých městských částech, které mají většinu bytů ve správě. Praha 2 v pondělí plánuje formou veřejné aukce prodat 12 bytů. Hlavní město nyní spravuje téměř 9000 bytů, dalších zhruba 26 000 mají na starosti radnice. Vyplývá to z informací hlavního města a městských částí.

Současný plán privatizace bytů schválilo tehdejší vedení Prahy v roce 2012, celkem se má ještě prodat zhruba 1600 bytů z devíti tisíc. Svoje privatizační programy mají i radnice městských částí.

Město loni schválilo takzvaný strategický plán, podle kterého by Praha měla pořizovat bydlení pro sociálně slabé, matky s dětmi, seniory, zaměstnance záchranných složek a podobně. Poslední byty město vybudovalo v roce 2007.

Byty mohou být v nájmu na základě výběrového řízení, část fondu se využívá pro zvýhodněné bydlení pro mladé rodiny, samoživitelky, sociálně slabé nebo seniory. V některých bytech také bydlí zdravotníci, policisté, členové hasičského sboru či městští úředníci.

Podle radního Radka Lacka (ANO) město pokračuje v privatizaci bytového fondu proto, že by nebylo fér dříve slíbené prodeje nájemníkům odepřít. Zároveň chce Praha budovat nové bydlení. V současnosti má magistrát stavební povolení na stavbu osmi bytových objektů na Černém Mostě za zhruba půl miliardy.

Budovat nové bydlení chtějí i městské části. Rada hlavního města tento týden schválila dotaci 50 milionů korun radnicím Prahy 8 a Prahy 12 na navýšení bytového fondu. Praha 8 dá 20 milionů na rekonstrukci bytů, které poté pronajme osobám v tíživé situaci.

Modřanská radnice využije dotaci 30 milionů na spolufinancování rekonstrukce bytového domu, kde vznikne 22 bytů pro matky samoživitelky s malými dětmi a pro osamělé seniory.

Privatizační programy na městských částech se liší. Například v Praze 6 k prodeji nejsou určeny žádné byty a městská část si jich nechala zhruba 1500. Na Praze 1 se ještě počítá s další privatizací. „V současnosti má Praha 1 ve správě 1240 bytů s tím, že předpokládáme privatizaci ještě zhruba 300 bytových jednotek," uvedla mluvčí radnice Veronika Blažková.

Podle loňské analýzy KPMG po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194 tisíc bytů, fond tedy od té doby klesl na zhruba 18 procent výchozího stavu. I tak je na tom Praha ve srovnání s jinými městy dobře. Například Hradec Králové, který má 92.929 obyvatel, měl ke konci května v majetku 1287 bytů. Brno vlastní skoro 30 000 bytů.


Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

Včera v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru