Dnes Úterý - oblacno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Přístup magistrátu k náplavkám je kritizován. Praha 2 chce, aby je spravovaly městské části
Pohled z Jiráskova mostu na náplavku Rašínova nábřeží. Foto: archiv

Přístup magistrátu k náplavkám je kritizován. Praha 2 chce, aby je spravovaly městské části

Vedení Prahy 2 by chtělo, aby pražské náplavky spravovaly místní radnice, a měly tak kontrolu nad akcemi, které se na nich pořádají. Na shromáždění místních obyvatel, kterým vadí množství akcí na Rašínově nábřeží, to včera řekla starostka městské části Jana Černochová (ODS).

Správu náplavek a pronájmy má na starosti magistrát a městská společnost Trade Centrum Praha (TCP). Pro větší regulaci a omezení akcí na podskalské náplavce vznikla i petice, kterou podepsalo přes 500 lidí.

V této otázce se podle Černochové zástupci místních obyvatel i radnice sešli s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO), která přislíbila, že se problematice bude věnovat. Zatím se však nic nestalo. Rada druhé městské části proto včera přijala usnesení, ve kterém vyzývá vedení metropole, aby problém řešilo, a jako možnost navrhuje přesun správy náplavek pod příslušné radnice.

Týkalo by se to Prahy 1, 2, 4 a 5. Starosta Prahy 5 Pavel Richter (TOP 09) na setkání myšlenku podpořil. Radní Prahy by podle něj mohli přijmout obdobné usnesení, jaké přijala Praha 2.

„Radě městské části Praha 2 žádá důrazně hlavní město Prahu o okamžitou nápravu dlouhodobě neúnosné situace na náplavce Rašínova nábřeží, o zkvalitnění života obyvatel dané oblasti, opakovaně čelících hluku a nepořádku i v hodinách nočního klidu, o jasně určenou a následně striktně dodržovanou koncepci provozu náplavky, přičemž by Praha 2 měla být součástí skupiny tuto koncepci vytvářející,“ je v usnesení Rady, které má redakce serveru Pražský patriot k dispozici.

Primátorka Adriana Krnáčová nedávno řekla, že na příští sezónu připravuje magistrát pravidla, podle kterých se budou akce u řeky vybírat. Podle místních a Prahy 2 však k žádným jednáním přizváni nebyli.

Anketa

Myslíte, že by mělo dojít k regulaci akcí na pravobřežní náplavce?

78.4%
(78.4%)
21.6%
(21.6%)
Protestujícím, složeným zejména z místních obyvatel, se nelíbí přístup města ke správě náplavek. Podle předsedy spolku Hraběnka z Podskalí Jiřího Cieslara podskalskou náplavku v posledních letech ovládli podnikatelé, napojení na magistrátní politiky a úředníky, kteří vůbec neberou ohled na místní obyvatele. Z původních menších projektů se podle něj podnikání na náplavce postupně posunulo k velkým akcím, jako je výstava na lodi o Karlu Gottovi. Lidem se nelíbí ani hluk z koncertů.

Město podle Cieslara navíc nedodržuje vlastní Koncepci pražských břehů, která existuje od roku 2014. Tento dokument určuje, jakým způsobem má Praha přistupovat k Vltavě, a definuje prostor řeky jako významné veřejné prostranství.

Protestující po městě požadují zapojení Prahy 2 a jejích obyvatel do rozhodování o směřování náplavky na Rašínově nábřeží, zveřejnění všech smluv mezi městem a podnikateli nebo výměnu správce náplavky, kterým je nyní Jan Nejedlý z TCP. Nechtějí akce na náplavce úplně zakázat, ale regulovat tak, aby neobtěžovali místní obyvatele. Spolek Náplavka ohleduplná v tomto smyslu uspořádalo petici, kterou zatím podepsalo přes 500 lidí a kterou se chystají doručit na magistrát.

Vedení Prahy letos ohlásilo postupnou přeměnu náplavek. Podskalská náplavka by se měla výrazněji změnit příští rok, v plánu je například nové využití kobek umístěných ve zdi nábřeží. Ty dříve sloužily jako technická zázemí či sklady, nyní tam mají být toalety nebo výstavní prostory. Do roku 2019 chce město do úprav náplavek investovat více než 200 milionů korun.

Čtěte také: Ruské kolo drhne: Kontroverzní projekt na náplavce asi nebude, nestíhá sehnat povolení

Na včerejší demonstraci na náplavce si několik nespokojených obyvatel okolních domů stěžovalo na opakované rušení nočního klidu, které se děje především kvůli návštěvníkům P. M. Clubu a také hostince U suché dásně. Pražští strážníci sem v reakci na telefonáty nespokojených nájemníků okolních domů vyjíždějí i několikrát do týdne. Praha 2 dokonce požadovalo po městu, aby vydalo vyhlášku, která by v oblasti omezila otevírací dobu podniků.

Vedení Prahy to odmítlo s argumentem, že nechce řešit vyhláškou špatnou situace v jedné ulici. Primátorka nicméně naznačila, že se situací v Trojické bude zabývat, dokonce naznačovala, že místo půjde v noci sama zkontrolovat. Situace se zde ale k lepšímu nezlepšila, od začátku září se naopak zhoršila. Několikrát do týdne do P. M. Clubu míří organizované skupiny mladých zahraničních turistů, kteří přicházejí zpravidla kolem jedenácté hodiny a odcházejí kolem druhé ráno. Jsou na ulici velmi hluční, mnozí zpívají.


Autor: ČTK, red

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru