dnes
Pondělí - obcasny-dest
10°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
14°C
pozítří
Středa - oblacno
16°C
Přístup k paliativní péči by měli mít Pražané do 48 hodin. Počítá s tím nová koncepce péče o umírající
Ilustrační foto: Freeimages.com

Přístup k paliativní péči by měli mít Pražané do 48 hodin. Počítá s tím nová koncepce péče o umírající

Přístup ke službám paliativní péče by v Praze měla mít alespoň třetina pacientů, u nichž se v daném roce předpokládá úmrtí. Třem čtvrtinám z nich by měla být dostupná do 48 hodin. Počítá s tím nová koncepce péče o umírající na území Prahy, kterou představila radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). V Praze umírá asi 12 000 lidí ročně, většina v nemocnicích.

Paliativní péče se poskytuje pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Cílem paliativní péče je zmírnit bolest a tělesná a duševní strádání. Nesoustřeďuje se na vyléčení, ale na kvalitu posledních dní a měsíců života, zahrnuje přitom i psychickou podporu a pomoc blízkým.

„Většina Pražanů dnes umírá v nemocnicích a za okolností, které nejsou přiměřené úrovni poznatků současné medicíny a moderní sociální péče. Lepší provázení během posledních dnů přitom potřebují umírající i pozůstalí, aby se dokázali se smrtí blízkého člověka lépe vyrovnat. Díky špičkovým expertům jsme dali dohromady detailní plán, jak podobu umírání v Praze změnit. Chci, aby měl každý Pražan možnost prožít své poslední dny důstojně, v klidu, bez bolesti a tak, jak si bude sám přát,“ uvedla pražská radní Johnová.

Expertní tým podle ní vyšel z první analýzy paliativní péče v Praze. Z 12 000 lidí, kteří v hlavním městě každý rok zemřou, téměř dvě třetiny umírají v nemocnicích. Doma zemře v Praze jen čtvrtina lidí, což je pod mezikrajovým průměrem, a 1,5 procenta lidí zemře v hospici.

Specializovanou paliativní péči potřebuje v závěru života 20 až 30 procent lidí, dnes se k ní ale v Praze dostane jen méně než 10 procent pacientů. Do pěti let chce hlavní město umět zajistit specializovanou péči pro tři čtvrtiny těchto umírajících, a to do 48 hodin.

Do konce roku experti připraví strategii vzniku lůžkového hospice pro dětské pacienty. Pro umírající bez potřeby specializované péče pak Praha plánuje zlepšit podporu neformálních pečujících, nejčastěji příbuzných. Těm by měli být k ruce při náročném úkolu poskytovatelé obecné paliativní péče, jako jsou praktičtí lékaři, domovy pro seniory či agentury domácí zdravotní péče. U těchto pracovníků chce hlavní město navýšit kompetence, aby nemuseli jako dnes pacienty odesílat na akutní lůžka nebo do hospiců.

„Pro zajištění důstojného závěru života Pražanů nepostačí jen podporovat mobilní hospice nebo otevřít nové oddělení paliativní péče. Hlavní výzva dnešní doby je neztratit ze zřetele provázanost celého systému zdravotních a sociálních služeb a podporovat ta řešení, která umožní co nejlépe využít dostupné zdroje. Koncepce sleduje právě tento cíl,“ uvedl ředitel Centra paliativní péče a psycholog Martin Loučka.

Plán na roky 2020 až 2025 čítá celkem 17 opatření. Patří mezi ně například úkol získat pro Prahu experta, který bude propojovat celou síť paliativní péče, do pěti let navýšit kapacity tak, že se nejméně tři čtvrtiny umírajících s potřebou specializované paliativní péče dostanou k této péči do 48 hodin, do konce roku připravit strategii vzniku lůžkového hospice pro děti a také do dvou let shromáždit všechna data o umírání v Praze a životě s nevyléčitelným onemocněním.

V plánu je také do pěti let zajistit v každé pobytové službě zřizované Prahou, ve které umírají klienti, pomoc klientům zemřít důstojně, do pěti let zajistit nejméně u pětiny umírajících možnost vyjádřit se, jak si přejí zemřít a úkolem vycházejícím z plánu je  připravit se na generační propad počtu odborného personálu, který podle prognóz přijde za zhruba 15 let.


Praha 5: Uzavření úřadu pro veřejnost z důvodu konání voleb

Dnes ve 20:32

Úřad městské části Praha 5 bude v pátek 2. října z důvodu konání voleb do Senátu Parlamentu ČR pro veřejnost uzavřen.

Úřad městské části Praha 6 omezí provoz

Dnes v 10:17

Z důvodu voleb do Senátu PČR bude v pátek 2. a 9. října omezen provoz budovy Úřadu městské části Praha 6, včetně detašovaných pracovišť.

Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

26. září 2020 v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

26. září 2020 v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

24. září 2020 v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Další články
Nahoru