Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Přístroj dokáže zbavit mateřské mléko zákeřného viru, jako první v Česku ho využívá pražská porodnice
Lékaři u šokového pasterizátoru. Zprava vrchní sestra neonatologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze (GPK) Michaela Kolářová, staniční sestra JIRP GPK Šárka Harvánková, vedoucí perinatologického centra GPK Antonín Pařízek, primář neonatologického oddělení GPK Richard Plavka, ředitelka nadačního fondu Be Charity a Koordinátorky sbírky charitativního běhu Kros Štiřín Johana Pařízková a Radka Svatková. Foto: VFN

Přístroj dokáže zbavit mateřské mléko zákeřného viru, jako první v Česku ho využívá pražská porodnice

Šokový pasterizátor umí z mateřského mléka dokonale odstranit cytomegalovirus (CMV) a zároveň zabránit jeho přenosu na předčasně narozené děti. Přístroj za milion korun se Gynekologicko-porodnické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty UK podařilo získat prostřednictvím aukce Nadace Báry Nesvadbové Be Charity a loňského 11. ročníku charitativního běhu Kros Štiřín. Informovala o tom PR manažerka VFN Lucie Kroupová.

Dosud se lékaři v porodnici U Apolináře CMV preventivně zbavovali přemražováním mateřského mléka. „Zmražením se množství viru v mléce sníží, ale nezničí jej zcela. Riziko nákazy tedy sice omezuje, ale nevylučuje. Mražením a následným rozmrazováním mateřského mléka navíc dochází k částečnému znehodnocování některých biologicky cenných komponentů. Šokový pasterizátor inaktivuje virovou nálož důsledněji, téměř stoprocentně, a zároveň zachová cenné nutriční hodnoty ve větším spektru,“ vysvětluje lékař z neonatologického oddělení Pavel Kopecký.

Pro donošená miminka nepředstavuje CMV infekce v mateřském mléce významné riziko. K infekci jsou však náchylné silně nedonošené děti. Miminko se může nakazit pitím mateřského mléka, do kterého se virus vylučuje.

Infekce virem CMV může způsobit časné, ale i dlouhodobé komplikace, jejichž následky mohou být velmi závažné, včetně postižení psychomotorického vývoje dítěte. Speciální pasterizátor využijí lékaři na neonatologickém oddělení v rámci prevence virového onemocnění.

„Naším cílem je potenciální infekci CMV zabránit. Ošetření mateřského mléka šokovou pasterizací plánujeme ročně přibližně u třiceti matek nedonošených dětí. Délka preventivní pasterizaci mateřského mléka se zpravidla pohybuje mezi šesti až sedmi týdny. Přístroj chceme do budoucna používat víceúčelově,“ doplňuje primář neonatologického oddělení kliniky profesor Richard Plavka. 

Cytomegalovirus je jedním s herpesvirů, který koluje v krvi přibližně u 60 procent žen v plodném věku, aniž by je omezoval. Pokud ovšem nositelka viru otěhotní, může to být problém.

„Tato infekce je nejčastější vrozenou infekcí v Evropě s incidencí kolem 0,6 procent u živě narozených dětí. Prenatálně získaná CMV infekce je pro plod velmi závažná a obvykle znamená porod postiženého dítěte. Tomu zabránit nedokážeme. Díky šokovému pasterizátoru mateřského mléka nyní ovšem umíme eliminovat postnatálně získanou CMV infekci, a to je v rámci péče o nedonošené děti zásadní posun vpřed,“ upřesňuje vedoucí perinatologického centra gynekologicko-porodnické kliniky Antonín Pařízek.

Onemocnění se u předčasně narozených dětí nejčastěji projeví poruchou funkce trávicího systému a selháním jaterních funkcí. Postižené bývají i plíce a další orgány. „Nemocné miminko potřebuje nákladnou a dlouhotrvající intenzivní péči. Kvůli poruše trávicího ústrojí a jater děti hůře prospívají a jejich růst a vývoj je dlouhodobě paralyzován. Léčba je obtížná, protože kauzálně působící léky, jako jsou třeba antivirotika, mají závažné nežádoucí účinky, které mohou děti v některých případech ohrozit více než vlastní infekce. Navíc se musí podávat dlouhodobě, což zvyšuje riziko dalších komplikací,“ uzavírá lékařka z neonatologického oddělení Tereza Lamberská.


Autor: Lucie Rychlá

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Další články
Nahoru