Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Přístroj dokáže zbavit mateřské mléko zákeřného viru, jako první v Česku ho využívá pražská porodnice
Lékaři u šokového pasterizátoru. Zprava vrchní sestra neonatologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze (GPK) Michaela Kolářová, staniční sestra JIRP GPK Šárka Harvánková, vedoucí perinatologického centra GPK Antonín Pařízek, primář neonatologického oddělení GPK Richard Plavka, ředitelka nadačního fondu Be Charity a Koordinátorky sbírky charitativního běhu Kros Štiřín Johana Pařízková a Radka Svatková. Foto: VFN

Přístroj dokáže zbavit mateřské mléko zákeřného viru, jako první v Česku ho využívá pražská porodnice

Šokový pasterizátor umí z mateřského mléka dokonale odstranit cytomegalovirus (CMV) a zároveň zabránit jeho přenosu na předčasně narozené děti. Přístroj za milion korun se Gynekologicko-porodnické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty UK podařilo získat prostřednictvím aukce Nadace Báry Nesvadbové Be Charity a loňského 11. ročníku charitativního běhu Kros Štiřín. Informovala o tom PR manažerka VFN Lucie Kroupová.

Dosud se lékaři v porodnici U Apolináře CMV preventivně zbavovali přemražováním mateřského mléka. „Zmražením se množství viru v mléce sníží, ale nezničí jej zcela. Riziko nákazy tedy sice omezuje, ale nevylučuje. Mražením a následným rozmrazováním mateřského mléka navíc dochází k částečnému znehodnocování některých biologicky cenných komponentů. Šokový pasterizátor inaktivuje virovou nálož důsledněji, téměř stoprocentně, a zároveň zachová cenné nutriční hodnoty ve větším spektru,“ vysvětluje lékař z neonatologického oddělení Pavel Kopecký.

Pro donošená miminka nepředstavuje CMV infekce v mateřském mléce významné riziko. K infekci jsou však náchylné silně nedonošené děti. Miminko se může nakazit pitím mateřského mléka, do kterého se virus vylučuje.

Infekce virem CMV může způsobit časné, ale i dlouhodobé komplikace, jejichž následky mohou být velmi závažné, včetně postižení psychomotorického vývoje dítěte. Speciální pasterizátor využijí lékaři na neonatologickém oddělení v rámci prevence virového onemocnění.

„Naším cílem je potenciální infekci CMV zabránit. Ošetření mateřského mléka šokovou pasterizací plánujeme ročně přibližně u třiceti matek nedonošených dětí. Délka preventivní pasterizaci mateřského mléka se zpravidla pohybuje mezi šesti až sedmi týdny. Přístroj chceme do budoucna používat víceúčelově,“ doplňuje primář neonatologického oddělení kliniky profesor Richard Plavka. 

Cytomegalovirus je jedním s herpesvirů, který koluje v krvi přibližně u 60 procent žen v plodném věku, aniž by je omezoval. Pokud ovšem nositelka viru otěhotní, může to být problém.

„Tato infekce je nejčastější vrozenou infekcí v Evropě s incidencí kolem 0,6 procent u živě narozených dětí. Prenatálně získaná CMV infekce je pro plod velmi závažná a obvykle znamená porod postiženého dítěte. Tomu zabránit nedokážeme. Díky šokovému pasterizátoru mateřského mléka nyní ovšem umíme eliminovat postnatálně získanou CMV infekci, a to je v rámci péče o nedonošené děti zásadní posun vpřed,“ upřesňuje vedoucí perinatologického centra gynekologicko-porodnické kliniky Antonín Pařízek.

Onemocnění se u předčasně narozených dětí nejčastěji projeví poruchou funkce trávicího systému a selháním jaterních funkcí. Postižené bývají i plíce a další orgány. „Nemocné miminko potřebuje nákladnou a dlouhotrvající intenzivní péči. Kvůli poruše trávicího ústrojí a jater děti hůře prospívají a jejich růst a vývoj je dlouhodobě paralyzován. Léčba je obtížná, protože kauzálně působící léky, jako jsou třeba antivirotika, mají závažné nežádoucí účinky, které mohou děti v některých případech ohrozit více než vlastní infekce. Navíc se musí podávat dlouhodobě, což zvyšuje riziko dalších komplikací,“ uzavírá lékařka z neonatologického oddělení Tereza Lamberská.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

Další články
Nahoru