Dnes Sobota - prehanky-dest 24°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Přístroj dokáže zbavit mateřské mléko zákeřného viru, jako první v Česku ho využívá pražská porodnice
Lékaři u šokového pasterizátoru. Zprava vrchní sestra neonatologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze (GPK) Michaela Kolářová, staniční sestra JIRP GPK Šárka Harvánková, vedoucí perinatologického centra GPK Antonín Pařízek, primář neonatologického oddělení GPK Richard Plavka, ředitelka nadačního fondu Be Charity a Koordinátorky sbírky charitativního běhu Kros Štiřín Johana Pařízková a Radka Svatková. Foto: VFN

Přístroj dokáže zbavit mateřské mléko zákeřného viru, jako první v Česku ho využívá pražská porodnice

Šokový pasterizátor umí z mateřského mléka dokonale odstranit cytomegalovirus (CMV) a zároveň zabránit jeho přenosu na předčasně narozené děti. Přístroj za milion korun se Gynekologicko-porodnické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty UK podařilo získat prostřednictvím aukce Nadace Báry Nesvadbové Be Charity a loňského 11. ročníku charitativního běhu Kros Štiřín. Informovala o tom PR manažerka VFN Lucie Kroupová.

Dosud se lékaři v porodnici U Apolináře CMV preventivně zbavovali přemražováním mateřského mléka. „Zmražením se množství viru v mléce sníží, ale nezničí jej zcela. Riziko nákazy tedy sice omezuje, ale nevylučuje. Mražením a následným rozmrazováním mateřského mléka navíc dochází k částečnému znehodnocování některých biologicky cenných komponentů. Šokový pasterizátor inaktivuje virovou nálož důsledněji, téměř stoprocentně, a zároveň zachová cenné nutriční hodnoty ve větším spektru,“ vysvětluje lékař z neonatologického oddělení Pavel Kopecký.

Pro donošená miminka nepředstavuje CMV infekce v mateřském mléce významné riziko. K infekci jsou však náchylné silně nedonošené děti. Miminko se může nakazit pitím mateřského mléka, do kterého se virus vylučuje.

Infekce virem CMV může způsobit časné, ale i dlouhodobé komplikace, jejichž následky mohou být velmi závažné, včetně postižení psychomotorického vývoje dítěte. Speciální pasterizátor využijí lékaři na neonatologickém oddělení v rámci prevence virového onemocnění.

„Naším cílem je potenciální infekci CMV zabránit. Ošetření mateřského mléka šokovou pasterizací plánujeme ročně přibližně u třiceti matek nedonošených dětí. Délka preventivní pasterizaci mateřského mléka se zpravidla pohybuje mezi šesti až sedmi týdny. Přístroj chceme do budoucna používat víceúčelově,“ doplňuje primář neonatologického oddělení kliniky profesor Richard Plavka. 

Cytomegalovirus je jedním s herpesvirů, který koluje v krvi přibližně u 60 procent žen v plodném věku, aniž by je omezoval. Pokud ovšem nositelka viru otěhotní, může to být problém.

„Tato infekce je nejčastější vrozenou infekcí v Evropě s incidencí kolem 0,6 procent u živě narozených dětí. Prenatálně získaná CMV infekce je pro plod velmi závažná a obvykle znamená porod postiženého dítěte. Tomu zabránit nedokážeme. Díky šokovému pasterizátoru mateřského mléka nyní ovšem umíme eliminovat postnatálně získanou CMV infekci, a to je v rámci péče o nedonošené děti zásadní posun vpřed,“ upřesňuje vedoucí perinatologického centra gynekologicko-porodnické kliniky Antonín Pařízek.

Onemocnění se u předčasně narozených dětí nejčastěji projeví poruchou funkce trávicího systému a selháním jaterních funkcí. Postižené bývají i plíce a další orgány. „Nemocné miminko potřebuje nákladnou a dlouhotrvající intenzivní péči. Kvůli poruše trávicího ústrojí a jater děti hůře prospívají a jejich růst a vývoj je dlouhodobě paralyzován. Léčba je obtížná, protože kauzálně působící léky, jako jsou třeba antivirotika, mají závažné nežádoucí účinky, které mohou děti v některých případech ohrozit více než vlastní infekce. Navíc se musí podávat dlouhodobě, což zvyšuje riziko dalších komplikací,“ uzavírá lékařka z neonatologického oddělení Tereza Lamberská.


Autor: Lucie Rychlá

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru