Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přístřešky nad vstupy do metra u Masarykova nádraží mají novou podobu
Jeden ze zrekonstruovaných vstupů do stanice metra. Foto: Jan Puci

Přístřešky nad vstupy do metra u Masarykova nádraží mají novou podobu

Cestující mohou nově využívat zrekonstruované vstupy do stanice pražského metra B Náměstí republiky ze strany od Masarykova nádraží. Vstupy byly opraveny jako součást proměny okolí nádraží a jsou zastřešené, skla jsou polepena proti nárazům ptáků a mají střechu, na které rostou nenáročné sukulentní trvalky. Novináře o tom ve čtvrtek ráno informovali primátorův náměstek Petr Hlaváček (STAN), generální ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski, starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) a Marek Dospiva, spolumajitel skupiny Penta. 

Rekonstrukce náměstí v sousedství Masarykova nádraží je téměř dokončena. Prostor je nově vydlážděn, přibylo množství nové zeleně i vodní prvky, při rekonstrukci se nezapomnělo ani na efektivní využívání dešťové vody. Aktuální novinkou jsou vstupy do metra, které získaly nový design. 

Vstup tvoří černá konstrukce, která je prosklená. Na sklech jsou nalepeny znaky metra a další symboly, které mají zabránit ptákům v nárazu. Označení metra je bílým písmem na černé ceduli se žlutým pruhem symbolizujícím linku metra B. 

Záměr dát vstupům do metra novou podobu iniciovala společnost Penta Real Estate, které jejich proměnu následně také v plné výši financovala.

„Podobný minimalistický design se u veřejné dopravy prosazuje v řadě světových metropolí. Jsme rádi, že jsme se s pražským dopravním podnikem a městem na tomto řešení domluvili. Celé okolí tím získalo úplně novou kvalitu,“ řekl Dospiva.

„Celkové náklady spojené s vybudováním nových vstupů do metra dosáhly 30 milionů korun,“ sdělil Rudolf Vacek, Development Director společnosti Penta Real Estate. Podobu vstupů navrhlo studio Perspektiv.

Nové provedení vyniká lépe osvětleným, čistějším a bezpečnějším prostorem, modernějším designem. Nechybí ani zelené střechy, jejichž údržbu Penta zajistí i v příštích letech. Ubylo naopak reklamních ploch.

První ohlasy na novou podobu vstupů do metra jsou převážně pozitivní, a to jak ze strany odborné i laické veřejnosti. Objevily se proto úvahy, zda nový design v budoucnu nevyužít i u dalších stanic metra.

„Nové vstupy do metra se na Masaryčce povedly. Přístřešky chrání vestibul metra před nepříznivým počasím, zvyšují tak komfort a bezpečnost cestujících. Navíc budou při dešti chráněny eskalátory. Byli bychom rádi, pokud bychom mohli obdobný design přístřešků používat při rekonstrukcích i u jiných stanic,“ uvedl generální ředitel DPP Petr Witowski. 

„Za Prahu 1 moc děkuji za to, co se tu podařilo. Je to pěkná minimalistická stavba, která neruší a zapadne do prostoru. Zároveň je však funkční. Přimlouvám se za to, aby hezký dojem nebyl v budoucnu zhoršován umístěním reklamy,“ sdělila starostka Radoměřská.


Autor: Jan Puci

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru