dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Příští rok zdraží v Praze nejen teplo, ale i pitná voda
Ilustrační foto: archiv

Příští rok zdraží v Praze nejen teplo, ale i pitná voda

Vodné a stočné v Praze zdraží příští rok o 2,4 procenta na 77,66 korun za kubík. Nově zaplatí lidé na vodném 44,72 koruny za metr krychlový a na stočném (odvádění a čištění odpadní vod) 32,94 korun za metr krychlový. Nyní Pražané platí na vodném a stočném za tisíc litrů 75,84 koruny za kubík.

Do Prahy přiteče ročně přes 100 milionů metrů krychlových vody, z toho 73 procent je z nádrže Želivka. Na distribuci vody má Praha uzavřenou smlouvu s Veolií, pod kterou spadá PVK, do roku 2028.

Za tisíc litrů vody zaplatí Pražané v příštím roce 77,66 včetně patnáctiprocentní DPH. Ve srovnání s letošním rokem je to nárůst o 2,38 procenta.

„Toto navýšení odpovídá pouze inflačnímu nárůstu provozních nákladů a předpokládanému téměř dvouprocentnímu snížení spotřeby vody,“ uvedl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek s tím, že cena vody v metropoli i nadále zůstane pod celorepublikovým průměrem.

Litr vody z kohoutku bude v Praze příští rok stát necelých osm haléřů. Čtyřčlenná rodina v hlavním městě v průměru denně spotřebuje 440 litrů vody. Za toto množství zaplatí v příštím roce zhruba 34 korun, což je o necelou korunu více než letos.

Klesající spotřebu pitné vody potvrzuje fakt, že zatímco v roce 2008 Pražané „vytočili" 85,96 milionu metrů krychlových, loni to bylo 78,2 milionu. Letos to bude podle odhadu PVK zase méně.

Čtěte také:

Zdražení tepla se od ledna dotkne více než čtvrt milionu pražských domácností 


Další články
Nahoru