dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Příští rok by měly začít rozsáhlé a nákladné úpravy Jiřáku
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Foto: Ergane / Wikimedia Commons

Příští rok by měly začít rozsáhlé a nákladné úpravy Jiřáku

Vedení Prahy podepíše s radnicí Praha 3 memorandum o vzájemné spolupráci při plánované revitalizaci náměstí Jiřího z Poděbrad. Nákladná oprava bude stát zhruba 90 milionů korun. Začít by měla v příštím roce. Podle textu memoranda je stav náměstí neuspokojivý. Zvláště pak ve vztahu k dominantě, kterou je kostel Nejsvětějšího Srdce Páně od známého slovinského architekta Josipa Plečnika. Praha usiluje o zápis památky na seznam UNESCO.

„Stávající stav náměstí Jiřího z Poděbrad ani jeho architektonická podoba vzniklá postupně nekoncepčními úpravami, zejména od sedmdesátých let, naprosto neodpovídají významu národní kulturní památky ani potenciální památky UNESCO,“ uvedl pražský primátor Tomáš Hudeček.

Cílem revitalizace by podle něj mělo být vytvoření adekvátního důstojného předprostoru kostela Nejsvětějšího Srdce Páně, kvalitního veřejného prostranství a zvýšení pěší prostupnosti náměstí.

Žižkovská radnice původně opravy odkládala, chtěla totiž pod náměstím vybudovat obrovské podzemní parkoviště pro 450 aut za 750 milionů korun. Stávající vedení městské části ale od záměru ustoupilo a zvolilo úspornější variantu.

Propojení se sady Svatopluka Čecha

Nosným prvkem revitalizovaného prostoru bude nově vytvořené „náměstí“ před kostelem, lemované novým stromořadím. Ve východní polovině bude rozšířen park. V západní polovině náměstí vzniknou vydlážděné plochy.

Semafory na křižovatce ulic Vinohradské a Slavíkovy budou doplněny o signalizaci pro chodce. Křižovatka tak napojí náměstí Jiřího z Poděbrad na sady Svatopluka Čecha a na Vinohradskou třídu a zvýší se volnost pohybu chodců v těchto místech.

Zároveň by měly být upraveny nevzhledné vstupy do metra. Projekt nepočítá se zachováním masivního průduchu z metra, zmizet by měla i kašna. S tím ale nesouhlasí někteří umělci a místní. Pražský patriot o tom informoval ZDE.


Další články
Nahoru