Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Přispějte radnicím na pomoc uprchlíkům, vyzvalo hnutí ANO vedení Prahy
Ukrajinští uprchlíci při registraci v Kongresovém centru Praha. Foto: Jan Puci

Přispějte radnicím na pomoc uprchlíkům, vyzvalo hnutí ANO vedení Prahy

Opoziční zastupitelé ANO vyzvali vedení Prahy, aby magistrát přispěl městským částem na řešení bydlení a dalších problémů spojených s přílivem ukrajinských uprchlíků. Každá radnice by měla jednorázově dostat 300 korun na obyvatele. Nutné je pak zlepšit koordinaci pomoci s městskými částmi, která podle ANO není nejlepší. Novinářům to dnes řekli předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop a další zastupitelé ANO. Postup vedení města dnes kritizovala rovněž opoziční ODS, podle které je chaotický a nesystémový. Vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ČTK shání.

Magistrát v uplynulých týdnech vyčlenil na pomoc uprchlíkům 250 milionů korun. Pražské asistenční centrum již odbavilo asi 39 000 lidí.

„Je potřeba okamžitě pomoci městským částem, které nesou na svých bedrech důsledky uprchlické krize. Budeme navrhovat, stejně jako to bylo v době koronaviru, částku 300 korun na obyvatele městské části. Tím bude zajištěno spravedlivé odstupňování dotace podle velikosti jednotlivých městských částí," řekl Prokop.

Radnice by přidělenou částku využívaly a následně vyúčtovaly magistrátu. Peníze, které by jí zůstaly, by vrátily magistrátu. Zároveň by peníze byly vázány pouze na zmíněnou pomoc a nešlo by je využít na nic jiného. „Myslím, že je to nejtransparentnější a nejpřehlednější varianta," uvedl Prokop.

Návrh chtějí zástupci ANO předložit na jednání zastupitelů v příštím týdnu. „Pokud se do té doby situace nezmění, tak věřím, že se na tom dohodneme na jednání zastupitelstva, protože to trápí řadu starostů," řekl Prokop. Peníze by podle něj město mohlo vzít ze své rezervy, která je v řádu několika desítek miliard.

Poslanec a zastupitel Patrik Nacher (ANO) kritizoval spolupráci s radnicemi ze strany města. Podle něj nefunguje správně „vertikální" spolupráce mezi státem, Prahou a radnicemi. Nacher nevidí koordinaci postupů. „Kvůli ´nekoordinaci´ jsou některé městské části pod větším tlakem, než jiné," řekl.

Podobně jako Nacher dnes vedení města kritizovala opoziční ODS. „Není možné, aby magistrát nekomunikoval s městskými částmi, neuvolnil jim žádné finanční prostředky, vydával chaotické pokyny, chtěl ubytovávat uprchlíky jen do tělocvičen. To není koncepční řešení," uvedl předseda zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček.

Občanští demokraté zároveň vyzvali vedení Prahy, aby prověřilo možnost využít veškeré volné prostory ve svém majetku.

Problémy musí magistrát podle ANO řešit i při rozdělování uprchlíků do městských částí a dětí do škol. Podle zastupitelky a místostarostky Prahy 13 Marcely Plesníkové (ANO) mají některé radnice problémy s místy pro ukrajinské děti již nyní.

V Praze 13, kde žije velké množství cizinců, očekávají do škol příliv až 900 dětí. „Potřebujeme rychlou, systematickou a účinnou pomoc ze strany magistrát i státu,„ řekla.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) kritiku odmítl. „Opozici a městské části pravidelně informujeme a pořádáme setkání, a to i k otázkám navazující adaptace uprchlíků a jejich dětí ve školství. Pan Prokop se ostatně sám nominoval do magistrátní pracovní skupiny k situaci na Ukrajině. Setkání skupiny bylo v pondělí. Shrnul jsem celou situaci a informoval o dalších plánech. Pan Prokop tam mlčel jako ryba a teď vidím, že ty avizované plány vydává za své návrhy,“ uvedl pro ČTK Hřib.

Primátor prý již nějakou dobu upozorňuje, že stát musí lépe plnit svou roli. Stejně tak se musí zvýšit příspěvky na ubytovávání. „Proto s vládou o financích pravidelně jednáme a obrátili jsme se o pomoc na EU. Se systémovým a dlouhodobě funkčním řešením musí přijít vláda," uvedl Hřib.

Částečně se tak prý stalo, když dnes vláda slíbila, že bude na ubytování uprchlíků v nouzovém přístřeší včetně stravy přispívat 200 korun na osobu a na ubytování v hromadných ubytovacích zařízeních bez stravy 250 korun na osobu.


Autor: ČTK

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

Dnes v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Praha 7 opravuje školní střechy

Včera v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

4. února 2023 v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

4. února 2023 v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

4. února 2023 v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Další články
Nahoru