Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - polojasno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Přispějte radnicím na pomoc uprchlíkům, vyzvalo hnutí ANO vedení Prahy
Ukrajinští uprchlíci při registraci v Kongresovém centru Praha. Foto: Jan Puci

Přispějte radnicím na pomoc uprchlíkům, vyzvalo hnutí ANO vedení Prahy

Opoziční zastupitelé ANO vyzvali vedení Prahy, aby magistrát přispěl městským částem na řešení bydlení a dalších problémů spojených s přílivem ukrajinských uprchlíků. Každá radnice by měla jednorázově dostat 300 korun na obyvatele. Nutné je pak zlepšit koordinaci pomoci s městskými částmi, která podle ANO není nejlepší. Novinářům to dnes řekli předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop a další zastupitelé ANO. Postup vedení města dnes kritizovala rovněž opoziční ODS, podle které je chaotický a nesystémový. Vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ČTK shání.

Magistrát v uplynulých týdnech vyčlenil na pomoc uprchlíkům 250 milionů korun. Pražské asistenční centrum již odbavilo asi 39 000 lidí.

„Je potřeba okamžitě pomoci městským částem, které nesou na svých bedrech důsledky uprchlické krize. Budeme navrhovat, stejně jako to bylo v době koronaviru, částku 300 korun na obyvatele městské části. Tím bude zajištěno spravedlivé odstupňování dotace podle velikosti jednotlivých městských částí," řekl Prokop.

Radnice by přidělenou částku využívaly a následně vyúčtovaly magistrátu. Peníze, které by jí zůstaly, by vrátily magistrátu. Zároveň by peníze byly vázány pouze na zmíněnou pomoc a nešlo by je využít na nic jiného. „Myslím, že je to nejtransparentnější a nejpřehlednější varianta," uvedl Prokop.

Návrh chtějí zástupci ANO předložit na jednání zastupitelů v příštím týdnu. „Pokud se do té doby situace nezmění, tak věřím, že se na tom dohodneme na jednání zastupitelstva, protože to trápí řadu starostů," řekl Prokop. Peníze by podle něj město mohlo vzít ze své rezervy, která je v řádu několika desítek miliard.

Poslanec a zastupitel Patrik Nacher (ANO) kritizoval spolupráci s radnicemi ze strany města. Podle něj nefunguje správně „vertikální" spolupráce mezi státem, Prahou a radnicemi. Nacher nevidí koordinaci postupů. „Kvůli ´nekoordinaci´ jsou některé městské části pod větším tlakem, než jiné," řekl.

Podobně jako Nacher dnes vedení města kritizovala opoziční ODS. „Není možné, aby magistrát nekomunikoval s městskými částmi, neuvolnil jim žádné finanční prostředky, vydával chaotické pokyny, chtěl ubytovávat uprchlíky jen do tělocvičen. To není koncepční řešení," uvedl předseda zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček.

Občanští demokraté zároveň vyzvali vedení Prahy, aby prověřilo možnost využít veškeré volné prostory ve svém majetku.

Problémy musí magistrát podle ANO řešit i při rozdělování uprchlíků do městských částí a dětí do škol. Podle zastupitelky a místostarostky Prahy 13 Marcely Plesníkové (ANO) mají některé radnice problémy s místy pro ukrajinské děti již nyní.

V Praze 13, kde žije velké množství cizinců, očekávají do škol příliv až 900 dětí. „Potřebujeme rychlou, systematickou a účinnou pomoc ze strany magistrát i státu,„ řekla.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) kritiku odmítl. „Opozici a městské části pravidelně informujeme a pořádáme setkání, a to i k otázkám navazující adaptace uprchlíků a jejich dětí ve školství. Pan Prokop se ostatně sám nominoval do magistrátní pracovní skupiny k situaci na Ukrajině. Setkání skupiny bylo v pondělí. Shrnul jsem celou situaci a informoval o dalších plánech. Pan Prokop tam mlčel jako ryba a teď vidím, že ty avizované plány vydává za své návrhy,“ uvedl pro ČTK Hřib.

Primátor prý již nějakou dobu upozorňuje, že stát musí lépe plnit svou roli. Stejně tak se musí zvýšit příspěvky na ubytovávání. „Proto s vládou o financích pravidelně jednáme a obrátili jsme se o pomoc na EU. Se systémovým a dlouhodobě funkčním řešením musí přijít vláda," uvedl Hřib.

Částečně se tak prý stalo, když dnes vláda slíbila, že bude na ubytování uprchlíků v nouzovém přístřeší včetně stravy přispívat 200 korun na osobu a na ubytování v hromadných ubytovacích zařízeních bez stravy 250 korun na osobu.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru