Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Přispějte radnicím na pomoc uprchlíkům, vyzvalo hnutí ANO vedení Prahy
Ukrajinští uprchlíci při registraci v Kongresovém centru Praha. Foto: Jan Puci

Přispějte radnicím na pomoc uprchlíkům, vyzvalo hnutí ANO vedení Prahy

Opoziční zastupitelé ANO vyzvali vedení Prahy, aby magistrát přispěl městským částem na řešení bydlení a dalších problémů spojených s přílivem ukrajinských uprchlíků. Každá radnice by měla jednorázově dostat 300 korun na obyvatele. Nutné je pak zlepšit koordinaci pomoci s městskými částmi, která podle ANO není nejlepší. Novinářům to dnes řekli předseda zastupitelů ANO Ondřej Prokop a další zastupitelé ANO. Postup vedení města dnes kritizovala rovněž opoziční ODS, podle které je chaotický a nesystémový. Vyjádření primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) ČTK shání.

Magistrát v uplynulých týdnech vyčlenil na pomoc uprchlíkům 250 milionů korun. Pražské asistenční centrum již odbavilo asi 39 000 lidí.

„Je potřeba okamžitě pomoci městským částem, které nesou na svých bedrech důsledky uprchlické krize. Budeme navrhovat, stejně jako to bylo v době koronaviru, částku 300 korun na obyvatele městské části. Tím bude zajištěno spravedlivé odstupňování dotace podle velikosti jednotlivých městských částí," řekl Prokop.

Radnice by přidělenou částku využívaly a následně vyúčtovaly magistrátu. Peníze, které by jí zůstaly, by vrátily magistrátu. Zároveň by peníze byly vázány pouze na zmíněnou pomoc a nešlo by je využít na nic jiného. „Myslím, že je to nejtransparentnější a nejpřehlednější varianta," uvedl Prokop.

Návrh chtějí zástupci ANO předložit na jednání zastupitelů v příštím týdnu. „Pokud se do té doby situace nezmění, tak věřím, že se na tom dohodneme na jednání zastupitelstva, protože to trápí řadu starostů," řekl Prokop. Peníze by podle něj město mohlo vzít ze své rezervy, která je v řádu několika desítek miliard.

Poslanec a zastupitel Patrik Nacher (ANO) kritizoval spolupráci s radnicemi ze strany města. Podle něj nefunguje správně „vertikální" spolupráce mezi státem, Prahou a radnicemi. Nacher nevidí koordinaci postupů. „Kvůli ´nekoordinaci´ jsou některé městské části pod větším tlakem, než jiné," řekl.

Podobně jako Nacher dnes vedení města kritizovala opoziční ODS. „Není možné, aby magistrát nekomunikoval s městskými částmi, neuvolnil jim žádné finanční prostředky, vydával chaotické pokyny, chtěl ubytovávat uprchlíky jen do tělocvičen. To není koncepční řešení," uvedl předseda zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček.

Občanští demokraté zároveň vyzvali vedení Prahy, aby prověřilo možnost využít veškeré volné prostory ve svém majetku.

Problémy musí magistrát podle ANO řešit i při rozdělování uprchlíků do městských částí a dětí do škol. Podle zastupitelky a místostarostky Prahy 13 Marcely Plesníkové (ANO) mají některé radnice problémy s místy pro ukrajinské děti již nyní.

V Praze 13, kde žije velké množství cizinců, očekávají do škol příliv až 900 dětí. „Potřebujeme rychlou, systematickou a účinnou pomoc ze strany magistrát i státu,„ řekla.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) kritiku odmítl. „Opozici a městské části pravidelně informujeme a pořádáme setkání, a to i k otázkám navazující adaptace uprchlíků a jejich dětí ve školství. Pan Prokop se ostatně sám nominoval do magistrátní pracovní skupiny k situaci na Ukrajině. Setkání skupiny bylo v pondělí. Shrnul jsem celou situaci a informoval o dalších plánech. Pan Prokop tam mlčel jako ryba a teď vidím, že ty avizované plány vydává za své návrhy,“ uvedl pro ČTK Hřib.

Primátor prý již nějakou dobu upozorňuje, že stát musí lépe plnit svou roli. Stejně tak se musí zvýšit příspěvky na ubytovávání. „Proto s vládou o financích pravidelně jednáme a obrátili jsme se o pomoc na EU. Se systémovým a dlouhodobě funkčním řešením musí přijít vláda," uvedl Hřib.

Částečně se tak prý stalo, když dnes vláda slíbila, že bude na ubytování uprchlíků v nouzovém přístřeší včetně stravy přispívat 200 korun na osobu a na ubytování v hromadných ubytovacích zařízeních bez stravy 250 korun na osobu.


Autor: ČTK

Letní tábory v Kozojedech budou v moderním prostředí

Dnes v 07:41

Pražští radní odsouhlasili záměr veřejné zakázky na celkovou rekonstrukci táborové základny Kozojedy u Kolína, kterou zřizuje hlavní město Praha a provoz zde zajišťuje Dům dětí a mládeže Jižní Město. Obnova se uskuteční v letošním a příštím roce a financována bude z pražského rozpočtu...

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru