dnes
Úterý - polojasno
27°C
zítra
Středa - polojasno
32°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
31°C
Přišla teprve před třemi lety a už má sedmnáct Pražánků
Celkem mohou návštěvníci v expozici pozorovat smečku jedenácti psů pralesních. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Přišla teprve před třemi lety a už má sedmnáct Pražánků

Chovu psů pralesních se v Zoo Praha daří – zdejší smečka se letos rozrostla o další čtyři jedince. Mláďata se rodičům narodila 6. srpna a je to jejich čtvrtý společný vrh. Štěňatům se vede dobře, v současnosti již opustila noru, a tak návštěvníci mohou v expozici pozorovat skupinu jedenácti psů pralesních. 

Samec z rodičovského páru přišel do Prahy v roce 2010 ze zoo Jokohama, o dva roky později pak k němu přibyla samice ze zoo Mulhouse. První štěňata se jim narodila v roce 2013 a od té doby se jejich smečka rozrůstá o mláďata z dalších vrhů pravidelně na přelomu července a srpna – celkem jich měli již sedmnáct.

Letošní čtyřčata již začínají ochutnávat pevnou stravu, ale stále jsou ještě kojena a závislá na rodičích, samostatná budou zhruba až v jednom roce věku.

Původní domovinou psa pralesního jsou lesy Jižní Ameriky.  Loví ve smečkách jen v noci a jeho kořistí jsou převážně noční savci. Psi pralesní jsou zdatní plavci a svoji kořist proto mohou dostihnout i ve vodě.

Přes den je velmi těžké je ve volné přírodě spatřit, neboť odpočívají v prohlubních, norách nebo skulinách. Svá teritoria si dobře střeží a ojedinělým způsobem pachově značí – ve snaze umístit pachovou značku co nejvýše, dělají při označování svého území stojku.

Chov psů pralesních začal v Zoo Praha na konci osmdesátých let a do letošního roku se u nás narodilo sto tři mláďat. O ta letošní se kromě dominantního rodičovského páru starají i ostatní sourozenci.


Pozor na první příznaky, počátek těchto problémů totiž není až ve stáří, jak si mnozí doposud mysleli

Včera v 18:31

Sluch patří k nejdůležitějším lidským smyslům. Postupem věku však náš sluch slábne, a je proto důležité umět poznat první příznaky zhoršování sluchu a následně i správně o sluch „pečovat“.

Další články
Nahoru