dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Přišel, změřil, vystrašil: ultrajemný prach ohrožuje zdraví Pražanů, řekl dánský expert
Zmírnit dopady špatného vzduchu v Praze na organismus lze různě. Foto: Adam Podhola / Auto*Mat

Přišel, změřil, vystrašil: ultrajemný prach ohrožuje zdraví Pražanů, řekl dánský expert

V uplynulých dnech prováděl v Praze expert Dánské ekologické rady Kaare Press-Kristensen měření vzduchu. Nad výsledky jeho aktuálního výzkumu nelze nijak jásat.

„Měřili jsme velice jemné prachové částice, které jsou zhruba 500 až 1000krát menší než je průměr lidského vlasu. Vznikají typicky ve spalovacích motorech automobilů a jejich významným zdrojem ve městech jsou vozidla s dieselovými motory,“ uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví, které odborníka ze severu Evropy pozvalo.

Znečištění, které Dán naměřil v Praze, je významně vyšší než hodnoty naměřené na srovnatelných lokalitách v Berlíně nebo v Kodani a může představovat významné zdravotní riziko. Jemný prach proniká hluboko do plic a podílí se na vzniku vážných nemocí srdce a cév, včetně úmrtí na srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici.

„Jsem překvapen, že moderní město jako Praha stále nemá nízkoemisní zóny, které mají mnohé významné evropské metropole v Dánsku, Německu nebo Švédsku a které omezují vjezd vozidlům s nejvyššími emisemi,“ uvedl Kaare Press-Kristensen, expert Dánské ekologické rady.

Situaci by podle něj bylo možné významně zlepšit také zaváděním dieselových filtrů. „Největším překvapením pro mne bylo, jak málo cyklistů jsem viděl v Praze,“ dodal.


Další články
Nahoru