dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Příručka Prostě běž! Začátečníkům radí a inspiruje příběhy

Příručka Prostě běž! Začátečníkům radí a inspiruje příběhy

Šestašedesát běžeckých rad, tipy pro začátečníky, zdravotní minimum, ale předně téměř dvě desítky inspirativních příběhů lidí, kterým „běh změnil život.“ To vše na 200 stranách přináší nová běžecká příručka s názvem Prostě běž! autorů – bloggerů Edy Kožušníka a novinářky Evy Fryšarové. Publikace určená hlavně začátečníkům spatří světlo světa na závodě seriálu RunTour, 3. září v Ostravě.

Před rokem přišli dva běžečtí nadšenci Eda a Eva s myšlenkou na vydání běžecké příručky. Eda Kožušník založil v roce 2013 blog s názvem Prostě běž!, pro nějž je charakteristických 66 běžeckých rad, a nová příručka vychází právě z něj. Eda na svém blogu tvrdí, že běhání není žádná věda, on sám běhá především pro radost.

„Největším problémem začátečníků je vzít odvahu a vyběhnout. Příručka je tedy především o motivaci zvednout zadek, nazout boty a nebát se zdolat první kilometry,“ říká Eda Kožušník.

Nejen z toho důvodu se nová příručka vedle prostých běžeckých tipů opírá o dvě desítky inspirativních příběhů lidí z celé ČR. Lidí, kterým během změnil život podobně, jako může vám.

Cílem autorů bylo, aby se v ní každý našel. „Proto čtenářům nabízíme pestrou skladbu příběhů. Od těch, kteří díky běhu zhubli, přestali kouřit, dosáhli met, o nichž se jim nikdy předtím nesnilo, či běhají bosi, navzdory vysokému věku či ztrátě zraku,“ popisuje spoluautorka příručky, novinářka Eva Fryšarová, která si pro radost tvoří blog zabehu.cz.

Na 200 stranách nechybí ani základní zdravotní rady, doporučení pro začátečníky, odpovědi na nejčastější otázky či rámcové tréninkové plány. Hobby běžci se v příručce setkají také s našim předním běžcem a několikanásobným vítězem RunTour Vítkem Pavlištou, který razí stejnou teorii jako oba autoři: běhání není věda, stačí obout kecky a… prostě běžet!

Vznik příručky se podařilo realizovat díky nadšení a důvěře běžců a právě také díky seriálu RunTour, kteří projekt podpořili skrze crowdfundingový portál Hithit.

„Eda je pro nás skutečný běžecký srdcař, což je pro nás runtouráky naprosto klíčové a bereme ho tak trošku za svého. I proto jsme se rozhodli jeho knihu podpořit a doporučit našim běžcům,“ říká Richard Valoušek z RunTour.

Publikace tedy nemůže být pokřtěna jinde než na závodě seriálu RunTour – 3. září v Ostravě. Zájemci si mohou na místě knihu – podepsanou oběma autory – rovnou odnést. Stojí 299 korun.

Autoři rovněž plánují navázat sérií besed a výběhů po celé České republice.

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Touto nemocí se u nás léčí více 900 tisíc pacientů, jejich počet každý rok narůstá. Hrozí poškození ledvin i očí. Do konce listopadu se lidé po celém Česku mohou nechat zdarma vyšetřit na příznaky, které sami nepoznají

19. listopadu 2017 v 11:37

Preventivní program Zdraví národa nabídne od 20. do 30. listopadu další bezplatné vyšetření krve. V jeho průběhu budou mít zájemci starší 18 let příležitost si na vybraných pracovištích laboratoří synlab czech ověřit, jestli netrpí cukrovkou neboli diabetem 2. typu. S touto nemocí se v České...

Další články
Nahoru