Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 23°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Příručka ke správnému třídění bioodpadu

Třídění bioodpadu se stává stále důležitější součástí pražského odpadového hospodářství. Kompostováním jej lze přeměnit na výživné hnojivo pro zeleň, rostoucí na území hlavního města. Aby tento cyklus správně fungoval, je potřeba vyvarovat se znečištění odevzdaného bioodpadu. Například tím, že lidé nebudou vhazovat do jedné nádoby rostliny včetně květináčů, nebo zbytky ze zeleniny v sáčcích.

To zamezuje jeho dalšímu využití kromě energetického zpracování v ZEVO Malešice, pro které není tento druh organického odpadu vhodný. „Bioodpad má mnohem větší přínos v cirkulární ekonomice než při pouhém energetickém zpracování, ke kterému dochází v případě jeho vyhození do směsného odpadu, nebo po jeho znečištění,“ říká tiskový mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický a pokračuje: „Znečištění může být různého druhu. Pracovníci kompostáren už narazili i na injekční stříkačky.“ 

Tyto typy znečištění se objevují spíše ojediněle. „Hnědé nádoby se častěji plní PET lahvemi, plastovými taškami, sklem a zbytky živočišných produktů,“ vyjmenovává nejčastější prohřešky při třídění organické složky odpadu mluvčí Pražských služeb. 

Proto svozové společnosti i kompostárny pravidelně apelují na uživatele biopopelnic, aby do hnědých nádob nevyhazovali zbytky mléčných produktů, maso, pečivo, kosti, vlasy a zvířecí srst. 

Hlavní město a bioodpad 

Svoz bioodpadu byl do systému metropolitního odpadového hospodářství zařazen v lednu 2020. Od té doby popularita speciálních hnědých popelnic strmě roste. Aktuálně se v Praze nachází cca 34 847 nádob na bioodpad. 

„Za tři roky od zařazení separace bioodpadu do celopražského odpadového systému ho Pražané vytřídili 24 276 tun. Konkrétní loni v pražských a středočeských kompostárnách skončilo více než 13 300 tun bioodpadu,“ přibližuje na závěr konkrétní čísla Alexandr Komarnický. 

Bioodpad lze svážet celoročně i sezónně. Sezónní svozy jsou výhodnější pro zahrádkáře, celoroční častěji pro subjekty produkující bioodpad po celý rok. Svoz bioodpadu je nastaven v podobném režimu jako svoz komunálního odpadu. To se týká i souvisejícího poplatku. Jeho plátcem je vlastník nemovitosti, sdružení vlastníků jednotek nebo bytové družstvo. 

Harmonogram svozu bioodpadu se liší podle období. V hlavní sezóně, tedy od 1.4. do 30.11. je svozů víc než mimo sezónu. Konkrétní harmonogram najdete na webu https://www.psas.cz/harmonogram-svozu-bioodpadu

Do bioodpadu patří:

Tráva, listí, ovoce, zbytky ovoce a zeleniny, čajové sáčky, kávová sedlina, zbytky rostlin, zemina z květináčů, plevel, drny se zeminou, košťály, štěpka z větví keřů, větvičky, piliny, hobliny, kůra, seno, sláma.

Do bioodpadu nepatří:

Všechny typy sáčků (plastové, papírové, kompostovatelné, ekologicky rozložitelné), kamení, obalové materiály, kosti, maso, kůže, tuky, oleje, mastnoty, mléčné výrobky, živočišné zbytky z kuchyní, podestýlky od domácích zvířat, zvířecí exkrementy, peří, chlupy, vlasy, uhynulá zvířata, kontaminované piliny, hobliny, kůra, nebezpečné odpady, biologicky obtížně rozložitelné materiály.

Zdroj: Pražské služby


Autor: TZ, red

Přijďte si s námi zahrát. Nedělní open air koncert

Včera ve 12:30

Devátý ročník open air koncertu s názvem Přijďte si s námi zahrát v neděli 26. května na Střeleckém ostrově.

Středověké slavnosti na Hradčanech

Včera v 09:21

Druhé Středověké slavnosti na Hradčanech v krásném prostředí parku Maxe van der Stoela nedaleko pražského hradu v Praze 6.

Kouzlo Prahy ve Vrtbovské zahradě

Včera v 09:05

Výstavu obrazů od autorky Katky Neveu – Kouzlo Prahy najdete ve Vrtbovské zahradě do 31. května.

Dobročinnej Blešák v Praze 10

Včera v 09:02

Přijďte si nakoupit stylové kousky a oživte udržitelně svůj šatník. Letos můžete podpořit organizaci Nedoklubko. Tato nezisková organizace pomáhá rodičům předčasně narozených dětí a neonatologickým oddělením v České republice již od roku 2002.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 22. týden

23. května 2024 v 11:44

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražské vinice: Dvě besedy na Vyšehradě

23. května 2024 v 07:38

Zajímá vás víno a kultura s ním spojená? Poznejte autenticitu a výjimečnost vín z pražských vinic. Jedinečné polohy těchto zelených částí Prahy, z nichž některé jsou památkově chráněnými územími, veřejnosti běžně nepřístupnými, poskytnou i nevšední výhledy...

Troja: Zámek a labyrint

23. května 2024 v 07:07

Zámek Troja a jeho okolí představují jedinečný prostor v širším centru Prahy, kde bude GHMP představovat témata spjatá s urbánním historickým prostorem za pomoci současných uměleckých prostředků. 

Moai bude slavnostně odhalena, přijde i Pavel Pavel

23. května 2024 v 07:03

Socha Moai v bubenečském parku Lázaro Cárdenase už zdomácněla, v mezičase dostala i klobouk pukao. Nyní dojde i na slavnostní odhalení za přítomnosti zástupců Chile, které sochu do parku Prahy 6 darovalo.

Střelecký ostrov zve na Vinařské slavnosti

22. května 2024 ve 12:15

Prezentace malých rodinných vinařů nejen z jižní Moravy, ale i z oblasti starého a nového světa, jejichž produkci běžně neochutnáte v pátek 24. a v sobotu 25. května.

Další články
Nahoru