dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Pražská politika

Přírodní památka Ctirad má zajištěnou údržbu až do roku 2020

Městská rada dnes schválila veřejnou zakázku na zajištění údržby přírodní památky Ctirad na období 2014 – 2020. Přírodní památka Ctirad je jedno z 91 zvláště chráněných území na území Hl. m. Prahy, vyhlášena byla v roce 1988. 

Hlavní město zaplatí za údržbu tohoto přírodně cenného území do roku 2020 necelých 275 000 korun.

Přírodní památka Ctirad se nachází v Praze 5 na návrší „Děvín“ nad Zlíchovem.  Spolu s nedalekou přírodní rezervací Prokopské údolí v podstatě zakončuje celý areál Prokopského údolí, které je považováno za výspu Českého krasu do pražské kotliny.

Její součástí je i zářez známé železnice „Pražský Semmering“, který tvoří jeden z významných geologických profilů v území. Bílé vápencové výstupy – „lavice“ jsou viditelné již z daleka. Místo je spjato se jménem Joachima Barranda, který zde v druhé polovině 19. století zkoumal geologii této lokality. Zajištění řádné péče o přírodní památku umožní lokalitu a její přírodní hodnoty zachovat i příštím generacím.

Přírodně se jedná o významnou geologickou lokalitu vápencových výstupů různých geologických období části pražského podloží – Barrandienu. Na svazích Ctiradu, na vápencovém podkladě, se zachovala poměrně unikátní a vzácná společenstva skalních stepí, dominantu tvoří teplomilné rostliny, např. kostřava waliská nebo pěchava vápnomilná, vyskytuje se zde několik vzácných a ohrožených druhů rostlin a hmyzu.


Další články
Nahoru