Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Přírodní divadlo v Šárce oslaví 110 let Prodanou nevěstou
3 září
Divadlo
Prodaná nevěsta v Šárce. Foto: archiv Praha 6

Přírodní divadlo v Šárce oslaví 110 let Prodanou nevěstou

3. 9. 2023
Operní představení Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta na začátku září připomene v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové a pod taktovkou dirigenta Jana Chalupeckého 110 let od založení přírodního divadla v Šárce. Zároveň se uskuteční při příležitosti oslav Dne Prahy 6. Na místě, kde původně stálo přírodní divadlo, vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet opery Národního divadla v Praze v produkci Originálního hudebního divadla Praha. Další ročník tradiční kulturní akce Opera v Šárce se uskuteční za každého počasí v neděli 3. září od 14 hodin.

Opera v Šárce navazuje na tradici operních představení v Divadle nad Čertovým mlýnem, zahájenou před 110 lety. V roce 2005 se podařilo operním a divadelním nadšenkyním Janě Divišové a Renée Nachtigallové obnovit tradici přírodního divadla.

„O představení pod širým nebem bývá každoročně obrovský zájem. Letos se vracíme k Prodané nevěstě, kterou to v Šárce před sto deseti lety všechno začalo,“ uvedl radní Prahy 6 pro kulturu, sport, volný čas a bezpečnost Jan Lacina (STAN).

„Nebýt vstřícnosti městské části Praha 6, která od počátku obnovy divadelních představení v Šárce do projektu vstoupila a náklady na přípravu a realizaci oper financuje, těžko by se tuto tradici podařilo obnovit. Akci finančně podpořilo i Hlavní město Praha. Díky tomu se podařilo postupně do Šárky vrátit diváky a připomenout slavnou éru divadla, které bylo jinak již zcela zapomenuto,“ sdělil mluvčí radnice Marek Zeman. 

První představení se v přírodním divadle v Šárce poprvé konalo 16. května 1913 a byla to právě Prodaná nevěsta. Kapacita divadla tehdy nabízela 9 526 míst k sezení a 8 000 míst k stání. Hrací plocha měla rozlohu 4000 metrů čtverečních. Režisér Jaroslav Kvapil dokonce v některých inscenacích využil pro účinkující komparzisty i protější holé skály v Nebušicích. 

Pro návštěvníky šáreckého divadla bylo tehdy v centru Prahy zveřejňováno množství upozornění a nařízení. O tom, že se bez ohledu na počasí bude skutečně hrát, informovaly v den představení červené prapory s černým nápisem DNES DIVADLO V ŠÁRCE, které byly vyvěšovány v centru Prahy – například na kavárně Slavia u Národního divadla, nebo na bance Bohemia a na dalších místech.

Jak se do divadla dostanete?

Autem po ulici Evropská ve směru k Letišti Václava Havla za benzínovou pumpou MOL doprava do ulice Vokovická, pak druhou ulicí doleva do ulice V středu až na konec k parkovišti „Koupaliště Džbán“ odkud se dostanete již pouze pěšky po vyznačené cestě. 

MHD: metrem trasy „A“ nebo tramvají č. 20 a 26 na zastávku Nádraží Veleslavín a odtamtud opět po vyznačené trase: ul. Vokovická, V Středu a dál označenou cestou k divadlu. V den konání akce bude pro seniory a handicapované občany zajištěna doprava od stanice metra Nádraží Veleslavín (zastávka v ulici Vokovická poblíž výlezu z metra) od 11 hodin. 

„Nezapomeňte si s sebou vzít podložky na sezení či deky a v případě deště také pláštěnky," podotkl Zeman. Vstup na představení je zdarma. 

Účinkující:

Krušina – Jiří Hájek, Ludmila – Lucie Hájková, Mařenka – Jana Sibera, Mícha – František Zahradníček, Háta – Yvona Škvárová, Vašek – Josef Moravec, Jeník – Aleš Briscein, Kecal – Luděk Vele, Principál – Jan Ježek, Esmeralda – Soňa Godarská, Indián – Zdeněk Harvánek.

Dirigent – Jan Chalupecký, Režie – Jana Divišová, Renée Nachtigallová, Kostýmy – Josef Jelínek, Sbormistr – Pavel Vaněk, Choreografie – Kateřina Dedková, Hudební příprava – Jitka Nešverová. 

Zdroj: MČ Praha 6

 

 

 

 


Autor: puc

Divadelní festival Za dveřmi

5. července 2024 v 07:50

Show, humorná interaktivní představení, fantastické artistické výkony, velké a ještě větší loutky, netradiční workshopy i tradiční průvod centrem města. Sedmidenní program 16. ročníku pražského festivalu pouličního divadla nabídne od 10 do 16. července pestrý výběr z české i zahraniční...

Praha 10: Divadlo v Heroldových sadech

18. června 2024 v 06:04

Divadlo Buchty a loutky a Divadlo Aleše Bílka. Děti se mohou tento týden v rámci Letní scény Prahy 10 těšit na pohádky

Pohádky na Dvorečku: Pohádka pro Dášenku

13. června 2024 ve 14:34

Praha 9 zve děti, rodiče i prarodiče na pohádky pro nejmenší. Pohádky na Dvorečku jsou zdarma a začíná se v 16 hodin. Hraje se v Jandově 4, v Praze 9.

Pro nejmenší v Praze 9: Pohádka a workshop

13. června 2024 v 11:26

Praha 9 připravila pro děti, rodiče i prarodiče další ročník Pohádek pro nejmenší. Pohádky jsou zdarma a začíná se v 16 hodin.

Letní scéna Prahy 10 v Heroldových sadech

11. června 2024 v 19:27

Dílničky pro děti a divadlo. V Heroldových sadech se koná Letní scéna Prahy 10.

Letní scéna Prahy 10: Malešičák

11. června 2024 v 18:05

Praha 10 zve v rámci Letní scény do Malešického parku. Příští týden se tam koná koncert a divadlo pro děti.

Letní scéna Prahy 10 na Zahradním městě

11. června 2024 v 07:28

V Parku Malinová – Chrpová se do konce června konají koncerty a divadla v rámci Letní scény Prahy 10.

Praha 15: Bezvadivadlo zve na jednoaktovou divadelní bábovičku

5. června 2024 v 09:47

Hostivařští ochotníci s názvem Bezvadivadlo zvou v neděli 9. června na svou jednoaktovou divadelní bábovičku o výchově z pera scenáristy Kazimíra Lupince a jeho kolektivu.

Pohádky na Dvorečku: Plaváček

4. června 2024 ve 04:30

Praha 9 zve děti, rodiče i prarodiče na pohádky pro nejmenší. Pohádky na Dvorečku jsou zdarma a začíná se v 16 hodin. Hraje se v Jandově 4, v Praze 9.

Letní scény Prahy 10

31. května 2024 ve 12:36

V Praze 10 vyrostou čtyři letní kulturní scény. Každá nabídne zajímavý kulturní program.

Pohádky na Dvorečku: Míša Kulička

29. května 2024 ve 14:26

Praha 9 zve děti, rodiče i prarodiče na pohádky pro nejmenší. Pohádky na Dvorečku jsou zdarma a začíná se v 16 hodin. Hraje se v Jandově 4, v Praze 9.

Frankenstein: Inscenace podle románu Mary Shelleyové v Komedii

29. května 2024 v 09:24

Městská divadla pražská uvedou 8. června v Komedii nové zpracování známé literární látky v režii Jakuba Maksymova.

Pro nejmenší v Praze 9: Princezna a drak

28. května 2024 v 11:23

Praha 9 zve všechny děti, rodiče i prarodiče na 22. ročník Pohádek pro nejmenší. V červnu se děti mohou těšit do Parku Podviní. Pohádky jsou zdarma a začíná se v 16 hodin.

Další články
Nahoru