dnes
Středa - obcasny-dest
21°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
22°C
pozítří
Pátek - polojasno
23°C
Připravuje se oprava Karlova mostu, která potrvá 20 let. Letos dojde k výměně ledolamů
Instalace nových ledolamů z českého dubu začne v polovině června. Foto: TSK /2X/

Připravuje se oprava Karlova mostu, která potrvá 20 let. Letos dojde k výměně ledolamů

Na začátku června začaly přípravné práce výměny dřevěných ledolamů na Karlově mostě, které chrání všech sedm mostních pilířů. Samotná instalace nových ledolamů z pevného, tentokrát českého dubu (dub evropský) začne v polovině června a potrvá až do konce letošního roku.

Plánuje se také pokračování velké opravy, zahájené v roce 2007 a přerušené v roce 2010. Oprava mostu. kterou připravuje pražský magistrát, by měla trvat téměř 20 let.

„Nejrozsáhlejší opravy Karlova mostu by měly probíhat v příštích letech na mostních obloucích. Musíme však začít od základů. Pilíře jsou podle našich průzkumů v dobrém stavu, stav ledolamů stojících před nimi se ale v posledních letech rychle zhoršoval,“ uvádí Jozef Sinčák, generální ředitel Technické správy komunikací, a dodává: „Samotná výměna ledolamů si vyžádá investici 29,5 milionu korun. Nyní bude pilíře mostu chránit dub, který má z evropských stromů nejvyšší trvanlivost.“

Postupně budou vyměněny ledolamy u všech sedmi mostních pilířů v hlavním řečišti. Práce začnou v polovině června, kdy se k mostu přistaví inženýrské soupravy a odstrojí se dosavadní ledolamy. Práce budou probíhat za plného lodního provozu ve třech fázích až do přelomu listopadu a prosince tohoto roku.

Potřebných 800 m3 dřeva na ledolamy pochází z polesí Moravský Krumlov a okolí Strážnice. Hlavní prvky ledolamu, tedy návodní šikmé kmeny, které mají v průměru 400 až 500 milimetrů.

karluv-most-ledolamy-002

Naposledy prošly ledolamy opravou krátce po velké povodni z roku 2002. V současnosti je potřebná celá jejich obměna. Široká veřejnost a návštěvníci Prahy budou moci tyto atraktivní práce sledovat přímo z Karlova mostu.


Odkaz Baltského řetězu připomínají vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy ve foyer Nové radnice

19. srpna 2019 v 18:46

Na oslavu 30. výročí Baltského řetězu neboli Baltské jsou ode dneška do 25. srpna ve foyer Nové radnice vyvěšeny vlajky Estonska, Lotyšska a Litvy společně s informačním bannerem. Připomínají událost, která stvrdila snahy pobaltských zemí vrátit se na mapu Evropy jako nezávislé...

Další články
Nahoru