dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Připravte si miliony, souboj se svede o unikátní Fillovo zátiší i vzácný obraz Ajvazovského
Ivan K. Ajvazovski, Pohled na Vesuv. Vyvolávací cena tři miliony korun.

Připravte si miliony, souboj se svede o unikátní Fillovo zátiší i vzácný obraz Ajvazovského

Česká pobočka Dorothea, jednoho z nejstarších aukčních domů ve světě, jde do finále letošní sezony. V sobotu 28. listopadu pořádá v pražském hotelu Marriott aukci s uměním a starožitnostmi, které dominuje unikátní Zátiší na stolku s mandolínou, vínem, sklenicí a podnosem od Emila Filly. Dílo z roku 1931 má vyvolávací cenu pět milionů korun.

„Filla patří k vůbec nejdůležitějším osobnostem českého umění 20. století a mezi českými sběrateli je o jeho tvorbu mimořádný zájem. Především pak o velkoformátová díla, která se nacházejí hlavně ve státních institucích, soukromí majitelé je prodávají jen výjimečně. Zátiší v aukci Dorothea je v tomto směru opravdovým unikátem, vyniká reprezentativními rozměry 117×89 cm,“ uvádí Michal Šimek, znalec výtvarného umění společnosti Dorotheum.

Přitom podotýká, že obraz pochází z konce významné Fillovy životní etapy, kdy už autor byl uznávaným umělcem, dosáhl vrcholu ve své kubistické tvorbě, a nechával se již ovlivňovat prvky dobově aktuálního surrealismu.

Magnetem hlavně pro zahraniční sběratele bude olej slavného ruského malíře Ivana K. Ajvazovského. Pohled na Vesuv z roku 1891 je dosud prvním dílem tohoto autora v historii českých aukcí. Vyvolávací cena jsou tři miliony korun.

„Obraz se dostal do Československa po ruské revoluci v roce 1917. Až do tohoto okamžiku se nalézal v české soukromé sbírce a na trhu se objevuje poprvé po necelých sto letech. Autenticitu díla potvrdil světově respektovaný odborník na Ajvazovského tvorbu Gianni Caffiero,“ sděluje Michal Šimek.

emil-filla-zatisi-s-mandolinou-vc-v-aukci-dorothea-5-milionu-korun-l-nahled

Fillovo Zátiší s mandolínou

Z klasiků české moderny upoutají Pivoňky Václava Špály z roku 1928 a Vesnice nad řekou Karla Černého z roku 1938. Nabídce poválečného umění vévodí Malba 4 z roku 1962, špičková ukázka tvorby Jana Kotíka z umělcova nejdůležitějšího období. Obraz se může pochlubit jedinečnou proveniencí – byl vystaven na benátském Bienále v roce 1964. Vyvolává se za cenu 300 tisíc korun.

Za vyvolávací cenu 100 tisíc korun jde pod kladívko vzácný portrét stále vyhledávanějšího a více ceněného Vojtěcha Hynaise. Ida je portrétem Hynaisovy partnerky Anny Voirin, která se později stala umělcovou ženou. Jde o půvabnou komorní malbu z roku 1886, namalovanou krátce poté, co se milenci seznámili.

Vzácné starožitnosti

Bohatá je také nabídka starožitností. Zřejmě největší pozornost sběratelů vyvolá stříbrný barokní korbel s motivem Vraždění neviňátek, zhotovený Lorenzem Hoffmannem v Královci kolem roku 1680.

Podobně kvalitní a zachovalé korbele jsou na českém trhu raritou. Dražit se bude z částky 180 tisíc korun. Zaujme také monumentální, slonovinový korbel z konce 19. století s motivem bitvy u Orléans v čele s Johankou z Arku na koni, jehož dražba začne na částce 220 tisíc korun.

Pro sběratele keramiky je připravena kolekce 11 kusů vzácně se vyskytující holíčské keramiky z 18. století. Zvýšený zájem se očekává také u souboru 17 kusů luxusního skla ze sklárny Meyr´s Neffe v Adolfově u Vimperka – té samé sklárny, ve které si nechával většinu své produkce zhotovovat prestižní vídeňský obchodní dům Lobmeyr.

Všechny dražené položky jsou vystaveny až do soboty 28. listopadu na předaukční výstavě Dorothea na Ovocném trhu v Praze 1.


Další články
Nahoru