Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Příprava plánované čtvrti Nové Dvory pokročila, zastupitelé schválili změnu územního plánu
Lokalita Nové Dvory patří k největším územím v majetku hlavního města. Zdroj vizualizace: IPR Praha

Příprava plánované čtvrti Nové Dvory pokročila, zastupitelé schválili změnu územního plánu

Realizace nové městské čtvrti s názvem Nové Dvory na rozhraní Prahy 4 a Prahy 12 je o významný krok blíže vzniku. Pražské zastupitelstvo minulý týden schválilo změnu územního plánu, která umožňuje významně navýšit stavební kapacity tamějších městských pozemků okolo budoucí stanice metra D Nové Dvory. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Díky změně plánu bude možné toto transformační území o rozloze 30 hektarů využít k výstavbě až 2 000 městských bytů a polyfunkčního domu nad stanicí metra, který nabídne prostory nejen pro bydlení, ale i pro administrativu, maloobchod a komunitní účely.

„Kvalifikovaným odhadem se tržní hodnota městských pozemků zvýšila téměř o dvě miliardy korun. V návaznosti na toto samosprávné rozhodnutí vstoupí příprava nové městské čtvrti, kde najde svůj nový domov až 5 tisíc lidí a která nabídne až 5 tisíc nových pracovních míst, do další fáze intenzivních příprav,“ sdělil Hofman.  

„Na 15 hektarech městských pozemků, které byly Pražské developerské společnosti svěřeny k hospodaření, projektový tým připravuje celkem téměř 300 000 metrů čtverečních hrubých podlahových ploch zejména pro městské nájemní bydlení a zhruba 130 000 metrů čtverečních pro administrativu, restaurace, kavárny, obchody a služby, které přinesou až 5 000 nových pracovních míst. Dále mateřskou, základní a střední školu, kulturní či komunitní centrum a sportoviště,“ řekl náměstek primátora Prahy pro strategický a územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).

„Příprava nové čtvrti pokračuje paralelně s přípravou dopravní obslužnosti v podobě výstavby nové stanice metra a prodloužení tramvajové trati z Modřan, která bude u metra končit. Lokalita je rozdělena na jednotlivé projekty, které se budou realizovat postupně. Předpokládáme, že celek by mohl být dokončen v horizontu 10 až 15 let,“ pokračoval.

Podle Územní studie studia Unit architekti z roku 2021, která byla diskutovaná s odbornou i laickou veřejností a která představuje společenskou dohodu o rozvoji území, se na Nových Dvorech chystá výstavba nové městské čtvrti s dostupným nájemním bydlením a kompletní občanskou vybaveností.

„Schválená změna územního plánu umožní odemknout obrovský rozvojový potenciál městských pozemků, které dosud ležely ladem a který nebyl využívaný. Zvýšením hrubých podlažních ploch o 114 000 metrů čtverečních došlo k výraznému tržnímu zhodnocení městských pozemků, kvalifikovaným odhadem o zhruba dvě miliardy korun. Těšíme se, že díky tomu vstoupí projektová příprava do další intenzivní fáze,“ uvedl Petr Urbánek, ředitel Pražské developerské společnosti. 

Územní studii pro odbor územního rozvoje magistrátu vytvořila jako zpracovatel společnost UNIT architekti. Záměrem Prahy je zde vybudovat kvalitní dostupné nájemní bydlení, které bude určené především pro tzv. preferované profese (učitele, zdravotníky, policisty), pro rodiče samoživitele a samostatně žijící seniory.


Autor: Jan Puci

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Další články
Nahoru