dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Práce na kritizované psí vyhlášce skončila, magistrát připraví jinou
Jsme zvědavi, co na naše páníčky vymyslíte. Ilustrační foto: MP

Práce na kritizované psí vyhlášce skončila, magistrát připraví jinou

Vedení Prahy dnes ukončilo přípravu kritizované vyhlášky týkající se volného pohybu psů. Ředitelka magistrátu Martina Děvěrová dostala od nekompletní Rady hl. m. Prahy za úkol, aby do konce dubna připravila návrh nového řešení.

Znění nové vyhlášky schválila rada na konci loňského června. Měla platit od listopadu. Proti vyhlášce, která měla určovat místa pro venčení psů, se ale postavila řada radnic. Další městské části měly výhrady.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nedávno ČTK řekla, že „celé opatření považuje za zbytečnou šikanu pejskařů.“ Na jednání legislativní komise proto prý nechala přípravu vyhlášky zastavit.

V Praze dosud samostatná vyhláška týkající se psů neexistovala. Pohyb domácích mazlíčků reguloval magistrát pouze prostřednictvím vyhlášky o ochraně veřejné zeleně, která vychází z toho, že až na výjimky by ve městě měl mít majitel psa na vodítku.

Navrhovaná vyhláška stanovovala místa, kde by byl povolený volný pohyb psů bez vodítka a kam by měli psi vstup zakázaný. Třeba Praha 5, 6 a městská část Praha 11 s návrhem nesouhlasily. Podle místních radních byl zbytečně restriktivní a vágní. Praze 9 vadila mimo jiné nepřesná definice vodítka.

Jiné radnice tvrdily, že zcela chybí povinnost držitele důsledně po psovi uklízet. Většina městských částí pak v připomínkovém řízení žádala rozšíření počtu míst pro volný pohyb psů.

Vloni bylo v Praze evidováno 97 404 psů. Nejvíce jich je přihlášených v Praze 4 a 6, kde to je více než 8000 zvířat. Podle magistrátní vyhlášky z roku 2005 musí být každý pes starší šesti měsíců v metropoli zaevidován pomocí mikročipu nebo tetování. Nesou informace o psovi i jméno jeho majitele.


Další články
Nahoru