Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Příprava heliportu u Vltavy pro vrtulníky záchranářů nabrala zpoždění, Praha prověřovala další varianty
Přistávací plocha pro vrtulníky je v Zítkových sadech. V pozadí stojí ministerstva zdravotnictví. Foto:(2x): Jan Puci

Příprava heliportu u Vltavy pro vrtulníky záchranářů nabrala zpoždění, Praha prověřovala další varianty

U náplavky Rašínova nábřeží v oblasti Podskalí by mohl na pontonu vzniknout heliport pro záchrannou službu. Vrtulníky zatím přistávají v nedalekých Zítkových sadech u Palackého náměstí, což je podle Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na Karlově náměstí i radnice Prahy 2 nevyhovující místo. Vedení metropole prověřuje kromě místa u náplavky pod Vyšehradem i další lokality pro vznik, kvůli čemuž se konečné rozhodnutí oddaluje. Nicméně se zdá, že místo u Vltavy bude nakonec stejně jediné možné.

VFN v budoucnu plánuje vystavět heliport na střeše jedné z budov v nemocničním areálu, nicméně zatím to není a minimálně ještě pár let nebude technicky možné. 

rasinovo-nabrezi-nahled

Vltava  pod Vyšehradem, kde by mohl být heliport

Proto se hledá jiné místo. Odborníci z nemocnice se opakovaně vyjádřili, že zřízení heliportu na pontonu umístěném na Vltavě v oblasti náplavky Rašínova nábřeží mezi železničním mostem a Vyšehradským tunelem se jeví jako ideální místo. Sanitky by odtud dojely do nemocnice zhruba za tři minuty, nemocnice se přihlásila k tomu, že by přistávací místo provozovala. Letos v dubnu pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že je prověřována proveditelnost tohoto projektu, rozhodnutí předpokládal v horizontu dvou měsíců. Nicméně ani po pěti měsících není rozhodnuto. 

Radní Prahy 2 proto na svém pondělním jednání vyjádřili nad liknavým a údajně nevstřícným přístupem hlavního města Prahy znepokojení. „Záchrana lidských životů musí být na prvním místě. S vedením Prahy probíhají jednání více než rok a navrhované řešení v podobě vybudování heliportu na pontonu Vltavy podporují odborníci i politici napříč spektrem. Bohužel, pro vedení Prahy zřejmě není záchrana životů priorita, protože jinak si neumím vysvětlit, proč město s realizací projektu dávno nezačalo. Jako vedení Dvojky žádáme Prahu o urychlenou realizaci,” uvedla dnes v tiskové zprávě starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) a zopakovala, že současné umístění heliportu v Zítkových sadech považuje městská část za nevyhovující.

Proč dochází k průtahům, vysvětlil dnes radní Chabr. „Ve vedení Prahy neměl projekt heliportu u řeky stoprocentní podporu, proto se začaly hledat a prověřovat další varianty,“ uvedl. Praha si proto nechala u Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy vypracovat Rozvahu nad možným novým umístěním heliportu pro VFN.

Vytipováno bylo pět lokalit. První je v sousedství vodojemu u křižovatky ulic Ke Karlovu a Apolinářská ulice na místě, kde je parkoviště. Druhá je na nyní zatravněné ploše v severním (karlovském) předmostí Nuselského mostu. Třetí na opačné straně mostu u ulice Kongresová, další na nedalekém Pankráckém náměstí, na které ústí sjezd z magistrály a poslední u ulice Pod Slovany vedle budovy ministerstva zdravotnictví, tedy jen pár desítek metrů od současného heliportu v Zítkových sadech.  

Podle informací serveru Pražský patriot ani jednu z těchto pěti variant nedoporučuje Úřad pro civilní letectví, jehož souhlas je nezbytný. „Pokud budou tato místa skutečně zamítnuta, tak předložím do konce října kolegům z Rady původní variantu, což je heliport u náplavky. Půjde tedy vlastně o původní tisk, který byl při prvním projednání zamítnut. Z technologického hlediska je heliport u Vltavy možný, ještě uvidíme, co na to řekne odbor památkové péče magistrátu,“ uvedl radní Chabr, který již dříve uvedl, že Povodí Vltavy nemá s heliportem u náplavky problém.

„Záměr vybudování heliportu na pontonu považujeme s ohledem na tíživou dopravní situaci v Praze za jedinou vhodnou variantu. Variantu s krátkým dojezdovým časem do Podolí, na Karlovo náměstí i k Apolináři. Dosavadní umístění heliportu v Zítkových sadech je pouze provizorní. Je osazeno informačními cedulemi, i přesto je z bezpečnostních důvodů nevhodné. Chceme pro tři blízké nemocnice trvalé umístění a na jeho řešení spolupracujeme,“ sdělil radní Prahy 2 Michal Zuna (TOP 09).

„Záměr vybudovat nový heliport na náplavce vítáme. Při naší práci hraje čas důležitou roli a stávající řešení v podobě heliportu v Zítkových sadech je z mnoha důvodů nevyhovující. Navrhovaná změna by mimo jiné výrazně zvýšila bezpečnost transportovaného pacienta, Pražanů i posádky vrtulníku a mohla by rovněž přispět ke zkrácení dojezdových časů při transportech pacientů v mnohdy velmi vážném zdravotním stavu,“ dodává ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Petr Kolouch.

Jak uvedla na jaře ČTK, ponton u Vltavy by sloužil výlučně pro přistání záchranářského vrtulníku a nebylo by možné jej využít pro soukromé helikoptéry a lety. Právě využívání přistávacího místa „pro soukromé aktivity boháčů“ se údajně báli někteří členové vedení Prahy, když iniciovali prověřování jiných variant, kde by údajně toto nehrozilo.

V době, kdy by nebyl očekáván přílet s pacientem, sloužil by ponton u řeky obyvatelům metropole. Pokud by byl hlášen přílet, městská policie by prostor vyklidila a po odletu vrtulníku zase pustila lidi zpět na ponton, informovala v dubnu ČTK.


Autor: Jan Puci

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Další články
Nahoru