
Příprava heliportu u Vltavy pro vrtulníky záchranářů nabrala zpoždění, Praha prověřovala další varianty
30. září 2021 21:55
VFN v budoucnu plánuje vystavět heliport na střeše jedné z budov v nemocničním areálu, nicméně zatím to není a minimálně ještě pár let nebude technicky možné.
Proto se hledá jiné místo. Odborníci z nemocnice se opakovaně vyjádřili, že zřízení heliportu na pontonu umístěném na Vltavě v oblasti náplavky Rašínova nábřeží mezi železničním mostem a Vyšehradským tunelem se jeví jako ideální místo. Sanitky by odtud dojely do nemocnice zhruba za tři minuty, nemocnice se přihlásila k tomu, že by přistávací místo provozovala. Letos v dubnu pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že je prověřována proveditelnost tohoto projektu, rozhodnutí předpokládal v horizontu dvou měsíců. Nicméně ani po pěti měsících není rozhodnuto.
Radní Prahy 2 proto na svém pondělním jednání vyjádřili nad liknavým a údajně nevstřícným přístupem hlavního města Prahy znepokojení. „Záchrana lidských životů musí být na prvním místě. S vedením Prahy probíhají jednání více než rok a navrhované řešení v podobě vybudování heliportu na pontonu Vltavy podporují odborníci i politici napříč spektrem. Bohužel, pro vedení Prahy zřejmě není záchrana životů priorita, protože jinak si neumím vysvětlit, proč město s realizací projektu dávno nezačalo. Jako vedení Dvojky žádáme Prahu o urychlenou realizaci,” uvedla dnes v tiskové zprávě starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) a zopakovala, že současné umístění heliportu v Zítkových sadech považuje městská část za nevyhovující.
Proč dochází k průtahům, vysvětlil dnes radní Chabr. „Ve vedení Prahy neměl projekt heliportu u řeky stoprocentní podporu, proto se začaly hledat a prověřovat další varianty,“ uvedl. Praha si proto nechala u Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy vypracovat Rozvahu nad možným novým umístěním heliportu pro VFN.

Podle informací serveru Pražský patriot ani jednu z těchto pěti variant nedoporučuje Úřad pro civilní letectví, jehož souhlas je nezbytný. „Pokud budou tato místa skutečně zamítnuta, tak předložím do konce října kolegům z Rady původní variantu, což je heliport u náplavky. Půjde tedy vlastně o původní tisk, který byl při prvním projednání zamítnut. Z technologického hlediska je heliport u Vltavy možný, ještě uvidíme, co na to řekne odbor památkové péče magistrátu,“ uvedl radní Chabr, který již dříve uvedl, že Povodí Vltavy nemá s heliportem u náplavky problém.
„Záměr vybudování heliportu na pontonu považujeme s ohledem na tíživou dopravní situaci v Praze za jedinou vhodnou variantu. Variantu s krátkým dojezdovým časem do Podolí, na Karlovo náměstí i k Apolináři. Dosavadní umístění heliportu v Zítkových sadech je pouze provizorní. Je osazeno informačními cedulemi, i přesto je z bezpečnostních důvodů nevhodné. Chceme pro tři blízké nemocnice trvalé umístění a na jeho řešení spolupracujeme,“ sdělil radní Prahy 2 Michal Zuna (TOP 09).
„Záměr vybudovat nový heliport na náplavce vítáme. Při naší práci hraje čas důležitou roli a stávající řešení v podobě heliportu v Zítkových sadech je z mnoha důvodů nevyhovující. Navrhovaná změna by mimo jiné výrazně zvýšila bezpečnost transportovaného pacienta, Pražanů i posádky vrtulníku a mohla by rovněž přispět ke zkrácení dojezdových časů při transportech pacientů v mnohdy velmi vážném zdravotním stavu,“ dodává ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Petr Kolouch.Jak uvedla na jaře ČTK, ponton u Vltavy by sloužil výlučně pro přistání záchranářského vrtulníku a nebylo by možné jej využít pro soukromé helikoptéry a lety. Právě využívání přistávacího místa „pro soukromé aktivity boháčů“ se údajně báli někteří členové vedení Prahy, když iniciovali prověřování jiných variant, kde by údajně toto nehrozilo.
V době, kdy by nebyl očekáván přílet s pacientem, sloužil by ponton u řeky obyvatelům metropole. Pokud by byl hlášen přílet, městská policie by prostor vyklidila a po odletu vrtulníku zase pustila lidi zpět na ponton, informovala v dubnu ČTK.