dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
3°C
Příprava drážní promenády pokračuje, Praha 10 přizve ke spolupráci krajinářský ateliér
Úsek železnice v blízkosti nákupního centra Eden. Za pár let zde budou k vidění cyklisté a chodci. Foto: JP

Příprava drážní promenády pokračuje, Praha 10 přizve ke spolupráci krajinářský ateliér

Loni v létě schválili pražští radní projekt promenády, která povede od Strašnic a Hostivaře k vršovickému nádraží, na místě, kde ještě dva roky budou jezdit vlaky. Jak se od té doby pokročilo? Podle místostarosty Prahy 10 pro územní rozvoj Martina Valoviče (ODS) je projektová příprava v plném proudu.

zeleznice-vrsovice „Podpoříme vznik drážní promenády, jako nového zeleného koridoru a zóny pro relaxaci i aktivní pohyb,“ píše se v programovém prohlášení radních Prahy 10 na toto volební období. Promenáda s cyklostezkou pro chodce, cyklisty a bruslaře má vzniknout na místě železniční trati mezi Hostivaří a hlavním nádražím. Povede od hranic Strašnic a Hostivaře k nádraží Praha – Vršovice. Vlaky přestanou jezdit po trati v srpnu 2021 kvůli stavbě nového železničního koridoru mezi Hostivaří a Vršovicemi, která už začala. Plánovaný téměř sedmikilometrový koridor bude první tuzemskou čtyřkolejnou tratí.

Jak serveru Pražský patriot potvrdil Martin Valovič, Praha 10 projekt drážní promenády podporuje a podílí se na projektových přípravách. „Do procesu vstupují různé subjekty a Praha 10 je jedním z nich. Podílíme se na vzniku dokumentace k územnímu řízení, takže si můžeme říct, co bychom na místě chtěli mít. Například se snažíme o to, aby se součástí promenády staly stožáry s osvětlením, návěstidla, drážní cedule a další dobové prvky, které nyní složí k provozu trati. Může to celý prostor ozvláštnit,“ uvedl místostarosta. 

V rámci příprav musí být v projektu ponechána rezerva na vysokorychlostní trať. I když je její realizace hudbou vzdálené budoucnosti, projekt s tím počítat musí. Kvůli tomu je na zhruba pětikilometrovém úseku budoucí promenády několik krizových míst, která je s ohledem na nutnost ponechat ochranné pásmo potřeba vyřešit, aby nemusela být promenáda někdy příliš zúžena, či dokonce přerušena. Jedno z takových míst je u ulice Petrohradská, kde se zužuje průjezdní profil. Soukromý vlastník tam má pozemky, a aby zůstal profil jako v ostatních místech, je potřeba využít tři metry z jeho pozemku. Jednání o odkupu se vedou.

Až přestanou jezdit po trati vlaky, možná bude po odstranění kolejí nutné odtěžit kvůli ekologické zátěži železniční svršek. To se bude teprve zjišťovat. Každopádně koleje v rámci budování promenády nahradí cesty. Jedna mlatová, druhá z asfaltu. Na své si tak přijdou, cyklisté, bruslaři, sportovní chodci i třeba maminky s kočárky. Z iniciativy Prahy 10 by měl být do projektových příprav přizván i krajinářský ateliér, který bude řešit podobu promenády, aby byla vstřícná k návštěvníkům. „Myslíme tak třeba na tvorbu odpočinkových zálivů a výsadbu zeleně. Nechceme promarnit tuto příležitost a drážní promenádu nevidíme pouze jako dopravní stavbu, ale jako zelenou páteř Prahy 10," sdělil Valovič.

Odhad celkových investičních nákladů je 200 milionů korun, přičemž by podle dřívějších vyjádření pražského magistrátu měla být realizace hrazena ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Drážní promenáda by po potřebném výkupu pozemků měla být ve vlastnictví hlavního města. „Podle mé představy by realizace promenády měla trvat rok a půl až dva roky od zahájení výstavby. Uvidíme, jestli bude potřeba odtěžit část valu, to by realizaci ještě trochu zdrželo. Věřím, že do roku 2024 bude vše hotovo,“ dodal místostarosta Prahy 10 Martin Valovič. 


Náměstí v Komořanech ozdobí platany a okrasné třešně

Dnes v 17:13

Práce na revitalizaci náměstí v Komořanech pokračují podle předpokladů a závěrečnou tečkou I. etapy bude vysazení nových stromů – platanů, javorů, akátů a okrasných třešní.

Odhalení kamene zmizelého hrdinovi Marku Frauwirthovi

Dnes v 07:54

Mezi prvními popravenými 17. 11. 1939 v protektorátu byl právě dostudovaný inženýr Marek Frauwirth, který se v létě 1939 vrátil z rodného Slovenska do Prahy, zapojil se do odboje, studentského hnutí a mimo jiné umožnil útěk z protektorátu stovkám Židů a odbojářů, aby posléze sdílel s českými...

Den válečných veteránů uctí Praha 6

Včera v 18:33

Zítra, 11. listopadu, si celý svět připomíná Den válečných veteránů. V tento den proběhne v Praze 6 za účasti Ondřeje Koláře, starosty Prahy 6 a Jakuba Stárka, místostarosty Šestky, pietní akt, který bude zahájen u Památníku československých vojáků, účastníků 2. sv. války na Vítězném...

Další články
Nahoru