Připomínka Zajíce a Palacha zmizí z Václavského náměstí, přesune se do muzea
30. září 2024 22:42
Jak na svém webu informuje Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, pamětní místo situované ve středním pásu bulváru a tvořené dřevěným křížkem s dvěma deskami s rytými portréty Jana Palacha a Jana Zajíce a olemovanými oblázky vzniklo v roce 1994 ze soukromé iniciativy občanů žijících v blízkosti Václavského náměstí.
U desek s portréty „živých pochodní" je i deska z červeného mramoru připomínající oběti komunismu. Tu věnovalo Sdružení bývalých politických vězňů, jež vzniklo roku 1994 odloučením od Konfederace politických vězňů.
Na místě v průběhu let hořely svíčky, lidé na něj pokládali vzkazy, nosili květiny a různé předměty. Minulý týden se pamětní místo objevilo ve stavebním koridoru obehnaném plotem. Lidé se k němu už nedostanou. Až staveniště zmizí, desky tam nebudou.
Aktuální podoba místa. Foto: Jan Puci
Společnost Eurovia, která práce na náměstí provádí, na dotazy k budoucnosti pamětního místa odmítla odpovědět. „Místo jsem ohradili, abychom jej ochránili před okolním provozem. Naše práce probíhají podle architektonického projektu a dle pokynů investora, v jehož plné kompetenci tato záležitost je,“ sdělila mluvčí Eurovie Iveta Štočková.
Investorem je pražský dopravní podnik, který byl sdílnější a sdělil, že desky z náměstí zmizí. „Jejich odstranění je součástí architektonické studie společnosti Jakub Cígler Architekti, kterou jsme dostali usnesením Rady hl. m. Prahy jako závazný podklad pro projektování celé investiční akce,“ uvedl vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík.
Přiznal, že tramvajovým kolejím ani pěším plochám v budoucí podobě Václavského náměstí by zachování pietního místa nevadilo. To je ostatně patrné z veřejně přístupných vizualizací, které ukazují, jak náměstí po revitalizaci bude vypadat. Místo se současným pamětním místem je na nich vydlážděno.
„Důvodem odstranění je výhradně celková architektonická koncepce Václavského náměstí společnosti Jakub Cigler Architekti,“ sdělil Šabík. Pamětní místo podle něj DPP řešil společne s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy.
„O obě desky projevilo zájem nedaleké Muzeum Paměti XX. století a existuje dohoda mezi panem Hlaváčkem, náměstkem primátora hl. m. Prahy pro oblast územního a strategického rozvoje a ředitelem muzea Petrem Blažkem, že si desky převezme a umístí do svých expozic,“ dodal mluvčí.
Tuto informaci potvrdil ředitel muzea, historik Petr Blažek. „Oslovil mě náměstek primátora Petr Hlaváček. Řekl jsem mu, že desky jako pražské muzeum rádi převezmeme do péče,“ řekl Blažek. Muzeum zatím nemá stálou expozici a zázemí pro výstavy, tyto prostory poskytne Dům pážat na Hradčanech.
Autorem desky určené obětem komunismu je podle Blažka dnes již nežijící zakladatel a první předseda Sdružení bývalých politických vězňů Stanislav Stránský. Současný předseda sdružení Jiří Línek umístění desek do muzea schvaluje, zdůraznil Blažek.
Podle Blažka není jasné, kdo vytvořil desky s podobiznami Palacha a Zajíce. „Spekuluje se, že to byl někdo z Konfederace politických vězňů České republiky, ale moc se mi to nezdá. Byli bychom rádi, kdyby se nám ozval ten, kdo má o autorství nějaké informace,“ dodal.Petr Hlaváček (STAN) na otázky serveru Pražský patriot k tomuto tématu v průběhu pondělního odpoledne nereagoval. Magistrát nechce záležitost komentovat. „Jedná se o investiční akci dopravního podniku,“ reagoval na dotazy mluvčí radnice Vít Hofman.
I po odstranění desek jiné připomínky studentů, kteří se upálili, na Václavském náměstí zůstanou. V dlažbě chodníku je od roku 2000 v sousedství kašny před Národním muzeem bronzový kříž. Je to místo, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.
Na Václavském náměstí je na domě s číslemm popisným 39 pamětní deska připomínající tragický čin Jana Zajíce, který se ve zdejším průchodu upálil 25. února 1969, přesně měsíc po Palachově pohřbu.