Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Případů klíšťové encefalitidy v Praze mírně přibylo, vlna nakažených asi teprve dorazí
Klíště obecné. Foto: H. Krisp / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Případů klíšťové encefalitidy v Praze mírně přibylo, vlna nakažených asi teprve dorazí

V průběhu června přibyly v Praze další dva případy klíšťové encefalitidy. Z údajů Státního zdravotního ústavu dále vyplývá, že od začátku roku se zde nakazilo už 11 Čechů. Ačkoliv jde o relativně nízká čísla, v porovnání se stejným obdobím v loňském roce jde o mírný nárůst. Podle odhadů se ale hlavní vlna nakažených očekává v následujících týdnech.

Podobně nižší čísla zatím zaznamenali krajští hygienici i u lymeské borreliózy. Počet případů byl za červen dva, loni to bylo pět. Naopak o něco vyšší je počet případů od začátku roku. Zatímco loni koncem června bylo v kraji Praha 24 případů nakažení lymeskou boreliózou, letos je to za stejné období 29.

Jednou z příčin, proč klíšťová encefalitida zatím nestoupá, může být i nevlídné jarní počasí. „To mohlo vést k nižší aktivitě klíšťat i pohybu lidí v přírodě. Přispívajícím faktorem mohou být také opatření proti šíření koronaviru, kdy část sezóny omezovala lidem klasické hromadné venkovní aktivity, jako například hromadné sportovně-rekreační akce, nebo školy v přírodě. To vše se letos odráží na počtu případů obou klíšťaty přenášených chorob,“ říká Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Vlivem rozvolnění opatření a přeci jen příznivějšího počasí lze naopak očekávat nárůst počtu nemocných. „U nemocí přenášených klíšťaty, zejména u klíšťové encefalitidy, je latence několik týdnů. V dalším období je vysoce pravděpodobné, že se počty případů budou zvyšovat a přiblíží se k obvyklým hodnotám,“ varuje Jan Kynčl. 

Klíšťata se zdržují nejraději v travnatých a listnatých porostech. To znamená, že na vás kromě lesa mohou zaútočit při pikniku v městském parku i na vlastní zahradě. Klíšťata se nerodí nakažená nemocemi, které přenáší. Zpravidla se sama nakazí již ve svém prvním vývojovém stadiu sáním krve infikovaných drobných polních a lesních hlodavců, v nichž virus dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se.

Aktivita klíšťat se může měnit během dne. Vysoká je obvykle ráno, poté klesá a po poledni bývá (hlavně pokud je sucho) minimální. Opět pak může začít prudce stoupat se zvyšující se vlhkostí večer.   

Obě onemocnění dokážou pořádně potrápit, liší se však původem i léčbou. Zatímco lymeská borelióza je způsobena bakteriemi a je tedy k její léčbě možné použít antibiotika, v případě virové klíšťové encefalitidy lékaři pouze mírní příznaky onemocnění. Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování.


Autor: red

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru