Dnes Sobota - prehanky-dest 24°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Případů klíšťové encefalitidy v Praze mírně přibylo, vlna nakažených asi teprve dorazí
Klíště obecné. Foto: H. Krisp / Wikimedia Commons - CC BY 3.0

Případů klíšťové encefalitidy v Praze mírně přibylo, vlna nakažených asi teprve dorazí

V průběhu června přibyly v Praze další dva případy klíšťové encefalitidy. Z údajů Státního zdravotního ústavu dále vyplývá, že od začátku roku se zde nakazilo už 11 Čechů. Ačkoliv jde o relativně nízká čísla, v porovnání se stejným obdobím v loňském roce jde o mírný nárůst. Podle odhadů se ale hlavní vlna nakažených očekává v následujících týdnech.

Podobně nižší čísla zatím zaznamenali krajští hygienici i u lymeské borreliózy. Počet případů byl za červen dva, loni to bylo pět. Naopak o něco vyšší je počet případů od začátku roku. Zatímco loni koncem června bylo v kraji Praha 24 případů nakažení lymeskou boreliózou, letos je to za stejné období 29.

Jednou z příčin, proč klíšťová encefalitida zatím nestoupá, může být i nevlídné jarní počasí. „To mohlo vést k nižší aktivitě klíšťat i pohybu lidí v přírodě. Přispívajícím faktorem mohou být také opatření proti šíření koronaviru, kdy část sezóny omezovala lidem klasické hromadné venkovní aktivity, jako například hromadné sportovně-rekreační akce, nebo školy v přírodě. To vše se letos odráží na počtu případů obou klíšťaty přenášených chorob,“ říká Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Vlivem rozvolnění opatření a přeci jen příznivějšího počasí lze naopak očekávat nárůst počtu nemocných. „U nemocí přenášených klíšťaty, zejména u klíšťové encefalitidy, je latence několik týdnů. V dalším období je vysoce pravděpodobné, že se počty případů budou zvyšovat a přiblíží se k obvyklým hodnotám,“ varuje Jan Kynčl. 

Klíšťata se zdržují nejraději v travnatých a listnatých porostech. To znamená, že na vás kromě lesa mohou zaútočit při pikniku v městském parku i na vlastní zahradě. Klíšťata se nerodí nakažená nemocemi, které přenáší. Zpravidla se sama nakazí již ve svém prvním vývojovém stadiu sáním krve infikovaných drobných polních a lesních hlodavců, v nichž virus dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se.

Aktivita klíšťat se může měnit během dne. Vysoká je obvykle ráno, poté klesá a po poledni bývá (hlavně pokud je sucho) minimální. Opět pak může začít prudce stoupat se zvyšující se vlhkostí večer.   

Obě onemocnění dokážou pořádně potrápit, liší se však původem i léčbou. Zatímco lymeská borelióza je způsobena bakteriemi a je tedy k její léčbě možné použít antibiotika, v případě virové klíšťové encefalitidy lékaři pouze mírní příznaky onemocnění. Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování.


Autor: red

Šestka rozšiřuje kapacity škol

Včera v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru