Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Případných aukcí pošty na prodej nemovitostí se Praha zúčastní, schválili zastupitelé
Hlavní budova České pošty stojí v Jindřišské ulici. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - (CC BY-SA 4.0)

Případných aukcí pošty na prodej nemovitostí se Praha zúčastní, schválili zastupitelé

Hlavní město se zúčastní případných aukcí České pošty na prodej centrální pobočky v Jindřišské ulici a dalších nemovitostí. Ve čtvrtek to schválili pražští zastupitelé. Město by nicméně preferovalo přímý odkup nemovitostí, o kterém s vedením pošty jedná. Podle čtvrtečního vyjádření radního pro majetek Adama Zábranského (Piráti) z dosavadních schůzek vyplynulo, že pošta je ochotna o přímém prodeji jednat za předpokladu, že nabídky budou moci podat i další zájemci. Město by pak dostalo možnost nejvyšší nabídku dorovnat.

Pražské zastupitelstvo zmocnilo Radu hl. m. Prahy k účasti na případných dražbách pořádaných Českou poštou. Česká pošta v dohledné době bude chtít prodat některé své nemovitosti v Praze, například současnou centrálu v Jindřišské ulici nebo budovu v Moravské ulici. 

Praha opakovaně vyjádřila zájem jednat o přímém odkupu těchto nemovitostí a dle posledních dohod pošta dražby pořádat nebude. Rozhodnutí pražských zastupitelů je tak jen pojistkou pro případ, že by pošta svůj přístup přehodnotila. 

V minulém volebním období Praha získala do svého majetku od České pošty budovy v Durychově ulici a na Sofijském náměstí. Praha má zájem v této spolupráci pokračovat a získávat od pošty další nemovitosti cestou přímého prodeje za cenu obvyklou dle znaleckého posudku. 

„V těchto dnech vedu ohledně budovy hlavní pošty v Jindřišské intenzivní jednání se zástupci České pošty i vlády. Věřím, že přímý odkup této nemovitosti je stále ve hře. Bylo by to v zájmu Prahy i jejích obyvatel,“ řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). 

„Na včerejším jednání se zástupci Ministerstva vnitra nám bylo potvrzeno, že pošta půjde cestou přímého prodeje s ověřením tržní ceny. Česká pošta tak schválí záměr budovy prodat Praze za posudkovou cenu, nicméně umožní třetím stranám podat vyšší nabídku. V takovém případě by Praha měla možnost nejvyšší nabídku dorovnat,“ doplnil Adam Zábranský (Piráti), pražský radní pro oblast majetku, legislativy a transparentnosti. 

„V hlavním městě chybí nájemní byty, takže nedopustím, aby se objekty České pošty v Praze, které by byly vhodné k bydlení, proměnily v další kanceláře. Jednou z mých priorit jsou byty pro mladé lidi, kteří si koupi nemovitosti nebo pronájem bytu nemohou za současné tržní situace dovolit, proto i usilujeme o dům v Moravské ulici, který by byl svými dispozicemi vhodný pro startovací byty,“ sdělila Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví. 

„Jsme přesvědčeni, že cesta přímého prodeje nemovitostí České pošty Praze je ve veřejném zájmu. Aktuálně chceme jednat o budovách v Jindřišské ulici, Moravské ulici a ulici Na Strži. Přesto jsme na zasedání zastupitelstva schválili pojistku pro případ, že pošta by některé nemovitosti prodávala formou dražby. V takovém případě by se Praha dražby mohla zúčastnit po předchozím schválení v radě, a to i třeba v letních měsících, kdy zastupitelstvo nezasedá,“ uzavřel Zábranský. 

Česká pošta loni vykázala ztrátu 1,73 miliardy korun, letos to měly být až čtyři miliardy korun, proto musela sáhnout k úsporným opatřením. Pošta zaměstnává téměř 23 000 lidí, ke konci května zrušila v souvislosti s rušením poboček 924 míst, z toho dostalo výpověď asi 600 zaměstnanců.


Autor: puc

Zastupitelka Prahy 4 Sýkorová složila zastupitelský mandát, přestěhovala se

Dnes v 18:11

Zastupitelka Prahy 4 Vladimíra Sýkorová (Piráti) složila zastupitelský mandát. Své rozhodnutí sdělila v pátek na mimořádném jednání zastupitelstva. Důvodem je změna trvalého bydliště, nebydlí už ve čtvrté městské části. Na její místo nastoupí náhradník za Piráty, kterým je Helena Buchtová. Podle...

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Včera v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

Další články
Nahoru