Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Případných aukcí pošty na prodej nemovitostí se Praha zúčastní, schválili zastupitelé
Hlavní budova České pošty stojí v Jindřišské ulici. Foto: VitVit / Wikimedia Commons - (CC BY-SA 4.0)

Případných aukcí pošty na prodej nemovitostí se Praha zúčastní, schválili zastupitelé

Hlavní město se zúčastní případných aukcí České pošty na prodej centrální pobočky v Jindřišské ulici a dalších nemovitostí. Ve čtvrtek to schválili pražští zastupitelé. Město by nicméně preferovalo přímý odkup nemovitostí, o kterém s vedením pošty jedná. Podle čtvrtečního vyjádření radního pro majetek Adama Zábranského (Piráti) z dosavadních schůzek vyplynulo, že pošta je ochotna o přímém prodeji jednat za předpokladu, že nabídky budou moci podat i další zájemci. Město by pak dostalo možnost nejvyšší nabídku dorovnat.

Pražské zastupitelstvo zmocnilo Radu hl. m. Prahy k účasti na případných dražbách pořádaných Českou poštou. Česká pošta v dohledné době bude chtít prodat některé své nemovitosti v Praze, například současnou centrálu v Jindřišské ulici nebo budovu v Moravské ulici. 

Praha opakovaně vyjádřila zájem jednat o přímém odkupu těchto nemovitostí a dle posledních dohod pošta dražby pořádat nebude. Rozhodnutí pražských zastupitelů je tak jen pojistkou pro případ, že by pošta svůj přístup přehodnotila. 

V minulém volebním období Praha získala do svého majetku od České pošty budovy v Durychově ulici a na Sofijském náměstí. Praha má zájem v této spolupráci pokračovat a získávat od pošty další nemovitosti cestou přímého prodeje za cenu obvyklou dle znaleckého posudku. 

„V těchto dnech vedu ohledně budovy hlavní pošty v Jindřišské intenzivní jednání se zástupci České pošty i vlády. Věřím, že přímý odkup této nemovitosti je stále ve hře. Bylo by to v zájmu Prahy i jejích obyvatel,“ řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). 

„Na včerejším jednání se zástupci Ministerstva vnitra nám bylo potvrzeno, že pošta půjde cestou přímého prodeje s ověřením tržní ceny. Česká pošta tak schválí záměr budovy prodat Praze za posudkovou cenu, nicméně umožní třetím stranám podat vyšší nabídku. V takovém případě by Praha měla možnost nejvyšší nabídku dorovnat,“ doplnil Adam Zábranský (Piráti), pražský radní pro oblast majetku, legislativy a transparentnosti. 

„V hlavním městě chybí nájemní byty, takže nedopustím, aby se objekty České pošty v Praze, které by byly vhodné k bydlení, proměnily v další kanceláře. Jednou z mých priorit jsou byty pro mladé lidi, kteří si koupi nemovitosti nebo pronájem bytu nemohou za současné tržní situace dovolit, proto i usilujeme o dům v Moravské ulici, který by byl svými dispozicemi vhodný pro startovací byty,“ sdělila Alexandra Udženija (ODS), náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví. 

„Jsme přesvědčeni, že cesta přímého prodeje nemovitostí České pošty Praze je ve veřejném zájmu. Aktuálně chceme jednat o budovách v Jindřišské ulici, Moravské ulici a ulici Na Strži. Přesto jsme na zasedání zastupitelstva schválili pojistku pro případ, že pošta by některé nemovitosti prodávala formou dražby. V takovém případě by se Praha dražby mohla zúčastnit po předchozím schválení v radě, a to i třeba v letních měsících, kdy zastupitelstvo nezasedá,“ uzavřel Zábranský. 

Česká pošta loni vykázala ztrátu 1,73 miliardy korun, letos to měly být až čtyři miliardy korun, proto musela sáhnout k úsporným opatřením. Pošta zaměstnává téměř 23 000 lidí, ke konci května zrušila v souvislosti s rušením poboček 924 míst, z toho dostalo výpověď asi 600 zaměstnanců.


Autor: puc

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru