dnes
Čtvrtek - jasno
27°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
27°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
18°C
Příměstské autobusy letos slaví čtvrt století existence, loni jely třicetkrát na Měsíc
Na podzim se uskuteční velké oslavy výročí integrované dopravy, v rámci kterých se budou moci lidé svézt historickými autobusy. Foto: Ropid

Příměstské autobusy letos slaví čtvrt století existence, loni jely třicetkrát na Měsíc

V současnosti jsou linky příměstské dopravy s trojkou nebo čtyřkou na začátku už běžnou součástí provozu v Praze a Středočeském kraji. Každý den přepraví zhruba 180 000 cestujících. Ve středu 11. ledna si připomeneme 25 let od zahájení provozu prvních příměstských autobusových linek. První dvojicí byly linky číslo 351 a 352, prvně jmenovaná jezdila z Českomoravské do Hovorčovic a druhá ze Stodůlek do Ořecha.

Na obou zavedených linkách platil tarif městské hromadné dopravy, ale zároveň na nich platily předplatní dělnické a žákovské jízdenky. V roce 1992 příměstské linky doplňovaly spoje provozované ČSAD Klíčov, respektive ČSAD Praha-západ níže uvedených čísel.

historicky-bus_2-nahled

Foto: archiv Ropid

Naopak na spojích příměstských linek 10032, 10033, 10090 a 10281 v úseku Praha – Hovorčovice a 11660 a 11661 v úseku Praha – Ořech platily všechny předplatní jízdenky vydávané pražským dopravním podnikem. Jednalo se o velice jednoduché, ze zpětného pohledu i trochu nesystémové řešení, nezatížené problémy v legislativní rovině.

Po 25 letech je v rámci systému pražské integrované dopravy v provozu 161 denních a 10 nočních příměstských autobusových linek, které za rok 2016 ujely na území Středočeského kraje přes 22 milionů kilometrů, což je 30 zpátečních cest ze Země na Měsíc. Na příměstských linkách se z celkového počtu cca 1950 autobusů zapojených v PID stabilně pohybuje zhruba 650 vozidel. Ze dvou mimopražských obcí obsluhovaných linkami PID se jejich počet za 25 let navýšil na 388. Příměstské linky PID dnes zastavují na 2800 mimopražských zastávkách.

Hlavní oslavy integrace budou na podzim

Zavedení prvních dvou příměstských linek těsně za hranice Prahy bylo teprve nesmělým počátkem myšlenky integrované dopravy v Praze a okolí. Prvním výrazným počinem, který přinesl okamžitou výhodu mnoha Pražanům, bylo zavedení uznávání „pražských tramvajenek“ ve vlacích na území Prahy 1. října 1992. K tomuto skutečnému začátku Pražské integrované dopravy a čtvrtstoletí její existence připravuje organizace oslavy včetně zapojení oblíbených historických vozidel a další doprovodné akce během letošního roku.


Další krátké zprávy
Nahoru