Dnes Čtvrtek - zatazeno 5°C
Zítra Pátek - oblacno 8°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Příměstská doprava se díky novým linkám rozšiřuje za hranice Středočeského kraje
Autobusy jezdící na příměstských linkách. Zdroj foto: Ropid

Příměstská doprava se díky novým linkám rozšiřuje za hranice Středočeského kraje

Autobusové linky Pražské integrované dopravy (PID) budou od neděle 12. prosince jezdit do Liberce, Jičína a dalších měst mimo Středočeského kraje. Začnou platit i trvalé změny na železnici. Server Pražský patriot o tom informoval Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou integrovanou dopravu.

Nově bude zapojena celá oblast Mladoboleslavska do systému PID. Při integraci bude zrušeno celkem 77 nezaintegrovaných linek, zavedeno 37 nových autobusových linek PID, na dvanácti linkách bude provoz upraven. 

„Jednotlivé linky budou mezi sebou provázány, dojde tak k plošnější a efektivnější obsluze území. Výrazně bude posíleno spojení mezi Prahou a Mladou Boleslaví, část nových linek PID bude pokračovat do Libereckého a Královéhradeckého kraje, například do Liberce, Semil, Jičína, Harrachova, Vysokého nad Jizerou nebo Horních Míseček,“ uvedl Drápal.

Na území mimo Středočeský kraj bude na těchto linkách platit tarif IDOL (345, 427, 700, 717, 720, 721, 722, 730) nebo IREDO (412, 723, 724, 725). U části linek bude v některých úsecích souběžná platnost různých tarifů.

Rozšíření integrace na Rakovnicku 

V neděli začne také platit rozšíření linek PID do Ústeckého kraje. Ze Zličína vyjede nová autobusová linka PID 405 až do Žatce a vznikne také nové přímé spojení Praha – Kralovice u Rakovníka i jako náhrada za zrušenou vlakovou linku S53. Zrychlení a posílení spojů v ranní špičce a o víkendu se také dočká hlavní trasa Praha – Rakovník expresní linkou 404 v rychlejší trase.

Zahrnutí mezikrajských linek 400 a 410 vedoucích do Libereckého kraje. Linky budou vyjíždět od stanice metra Střížkov, už nebudou jezdit na Nádraží Holešovice. Páteřní linka 400 pojede přes Mělník, Dubou a Českou Lípu do Nového Boru, vybrané spoje budou pokračovat dál do Rumburka nebo Cvikova. Doplňková linka 410 pojede přes Mělník a Dubou do Doks, Mimoně a Jablonného v Podještědí.

„V úseku na území Prahy a Středočeského kraje bude platit tarif PID, v úsecích na území Libereckého kraje bude platit tarif IDOL. Při cestách přes hranice krajů bude platit takzvaný lomený tarif,“ vysvětlil mluvčí Drápal.

Další trvalé změny

Kromě integrace oblasti Mladoboleslavska a rozšíření integrace na Rakovnicku a Mělnicku dochází od 12. prosince také k některým dílčím úpravám autobusových linek PID i v jiných oblastech. Některé zrušené železniční linky budou nahrazeny autobusy. Rozšíří se také zaintegrovaný úsek na lince 420 z Dobříše z návazností z Prahy, kde bude možné využívat jízdenky PID až do Milevska. 

Změny na železnici

Od neděle se obnoví průjezdné vlaky linky S7 skrz hlavní nádraží v trase Beroun – Český Brod, ve stanici Praha-Zahradní Město nově zastaví i rychlíky R17 od Českých Budějovic a Benešova.

Rozšiřuje se integrace PID do některých oblastí mimo Středočeský kraj (Staré Splavy, Turnov, Světlá nad Sázavou, Blatno u Jesenice).

Současné úpravy jsou smutnou zprávou pro železniční nadšence, příznivce lokálek. „Naopak ruší se nebo se omezuje provoz na deseti středočeských lokálních tratích. Do Mochova, Trhového Štěpánova, Dobříše, Rožmitálu pod Třemšínem, Kralovic u Rakovníka, Lužce nad Vltavou. Jde také o úseky Zlonice – Straškov, Mšeno – Mladá Boleslav, Křinec – Městec Králové a Bakov nad Jizerou – Dolní Bousov,“ sdělil Drápal.

V návaznosti na stabilizační opatření Středočeského kraje dochází ke zrušení všech vlaků s odjezdem z Prahy zhruba ve 2:30. „Vlivem modernizace železniční infrastruktury pokračují dlouhodobá omezení zejména na tratích Praha – Beroun, Praha – Lysá nad Labem a v okolí Kolína,“ dodal Drápal. 


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru