dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Primátorka slíbila, že radní zveřejní majetek. Co ještě řekla hned po svém zvolení?
Adriana Krnáčová z ANO na prvním jednání pražského zastupitelstva, na kterém se stala primátorkou. Foto: Jindřich Dvořák

Primátorka slíbila, že radní zveřejní majetek. Co ještě řekla hned po svém zvolení?

Na dotazy novinářů odpovídala krátce po svém středečním zvolení primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Jeden z dotazů zněl, co cítí, když byla zvolena jako první žena v historii do čela Prahy. „Jsem strašně unavená. Jsem ale velmi ráda, že máme radu a můžeme začít pracovat,“ řekla.

A co říká na kritiku opozice, že před zvolením neměla na plénu zastupitelstva projev? „Vzhledem k tom, že jsem pak měla řeč (po zvolení – pozn. red.), myslela jsem si, že to aspoň nebudu zbytečně prodlužovat. To byl jediný důvod, chtěla jsem to urychlit,“ odpověděla.

Stejně jako ostatní členové rady dostala ve veřejném hlasování 33 hlasů, tedy přesně tolik, kolik je členů koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Očekávala podporu i u Pirátů a u komunistů? Tak zněl další dotaz. „Možná ano, ale spíš jsem počítala s tím, že to bude velice na těsno,“ uvedla.

Podle svých slov ví, že 33 hlasů je křehká většina. „Víme, že to nebude snadné. Budeme se ale snažit získat hlasy i od jiných zastupitelů. Budeme se snažit je vždy přesvědčit, že návrh, který předkládáme, je dobrý,“ řekla.

Novináře dopředu informovala o tom, že Radu hlavního města Prahy svolá ještě v noci – po skončení zastupitelstva. To se také stalo. „Další rada bude svolaná na pátek ve 12 hodin,“ podotkla. „Na programu budou tisky, které nesnesou odklad, ve čtvrtek se s nimi členové rady seznámí,“ dodala.

A co si myslí o nápadu Pirátů na takzvané stream rady, tedy veřejně přístupné? „Museli bychom změnit zákon o hlavním městě a jednací řád. Zatím nevím, ale nic proti tomu nemám. Není to úplně priorita, ale je to možnost. Proč ne, aspoň některé rady by se mohly otevřít,“ řekla. Zatím ale ještě neví, kdy.

Primátorka v rozhovoru pro média reagovala také na kritiku opozice ohledně toho, že ve vedení města není radní pro IT. „Ta kritika je možná na místě. Za současného stavu jsme se rozhodli, že musíme zanalyzovat celý stav, a pak se rozhodneme, co s tím uděláme. IT je pro nás nástrojem, to není obor, který by měl potřebu jednoho zaštítění, jednoho radního,“ uvedla.

„IT prochází celým úřadem, všemi projekty, proto jsme zvolili tuto cestu. Když vyvstane potřeba zvolit někoho a přidělit mu toto portfolio, minimálně budeme zvažovat výbor pro IT,“ dodala.

Anketa

Bude Andriana Krnáčová dobrou primátorkou?

28%
(28%)
72%
(72%)
Reagovala i na to, že dvě členky a jeden člen rady jsou zároveň v radě nějaké městské části – radní Irena Ropková (ČSSD) je i radní v Praze 3, radní Jana Plamínková (Trojkoalice) je neuvolněnou starostkou Slivence a radní Libor Hadrava (ANO) je radním v Praze 13. Část opozice to kritizovala. „Kolegyně slíbily, že to nebude narušovat jejich činnost, do té doby nevidím důvod, proč bychom měli požadovat utlumení,“ řekla primátorka.

Slíbila, že radní co nejdřív zveřejní majetek. Uvedla také, že požádá o ochranku, s ministrem vnitra o tom již mluvila. „Pravděpodobně to nebude úplně snadné. Když se budeme snažit opravdu říznout do velkých projektů a změnit způsob, jak se v Praze hospodařilo, tak poté, co nám na ministerstvo vnitra přišel bílý prášek, můžeme očekávat i něco jiného,“ řekla.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru