dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Primátorka se nebrání jednáním s hejtmanem, který chce návrat Slovanské epopeje na Moravu
Adriana + Radek = RHMP. Krnáčová s kolegou Lackem vtipkují na jednání pražského zastupitelstva. Foto: archiv

Primátorka se nebrání jednáním s hejtmanem, který chce návrat Slovanské epopeje na Moravu

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) je ochotna jednat o osudu Slovanské epopeje od Alfonse Muchy. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) minulý týden uvedl, že epopej by se měla vrátit na Moravu. Krnáčová na dotaz ČTK řekla, že schůzku s Haškem iniciovat nebude, pokud ji ale hejtman osloví, sejde se s ním.

Zda by měla epopej zůstat v Praze, nebo by se měla vrátit do Moravského Krumlova, Krnáčová neřekla. „Vše by se případně odvíjelo od jednání," vzkázala prostřednictvím mluvčího Vladimíra Řepky.

Hašek nedávno řekl, že chce spolu se starostou Moravského Krumlova Tomášem Třetinou (TOP 09) jednat s Krnáčovou o možném navrácení Slovanské epopeje na Moravu. „Pokud se epopej vrátí zpět do Moravského Krumlova, bude to znamenat restart pro návštěvnost města i regionu a přinese to i oživení služeb a zaměstnanosti, což v depozitáři v Praze nejde. Věřím v rozumné jednání s novým vedením. Nejde o to vyhrát, ale dohodnout se," uvedl.

Anketa

Myslíte, že by se Slovanská epopej měla přestěhovat z Prahy zpět do Moravského Krumlova?

64.5%
(64.5%)
27.4%
(27.4%)
8.1%
(8.1%)
Dvacet velkoformátových obrazů Alfonse Muchy bylo na moravskokrumlovském zámku zhruba půl století. V roce 2011 se dílo přesunulo do Prahy, stěhování tehdy provázely bouřlivé diskuse i protesty.

Legendární cyklus pláten, která jsou národní kulturní památkou, věnoval Mucha Praze pod podmínkou, že město pro dílo vybuduje samostatnou výstavní síň. To se ale nestalo. Plátna jsou nyní provizorně vystavena ve Veletržním paláci Národní galerie. Za dva roky je čeká dočasný přesun na výstavu v Japonsku a zřejmě i do Číny a Jižní Koreje.


Další články
Nahoru