dnes
Středa - jasno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Pražská politika

Primátorka dala Si Ťin-pchingovi klíč od bran Prahy. Snad budeme jako opice, zadoufala

Čínský prezident Si Ťin-pching dostal dnes od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) symbolický klíč od městských bran a podepsal se do pamětní knihy české metropole. Primátorka při ceremonii v Lichtenštejnském paláci na Kampě, kterou sledovalo poměrně značné množství zejména čínských novinářů, uvedla, že Praha si váží svých „nadstandardních a dlouhotrvajících svazků" s partnerskými městy v Číně. K Šanghaji a Kantonu nedávno přibyl Peking.

Prezident i primátorka připomněli v projevech přímou leteckou linku, která spojuje Prahu s Pekingem od loňského září. Mluvili taky o oslavě čínského nového roku ve znamení ohnivé opice, která se uskutečnila v české metropoli začátkem února. „Pevně doufám, že tento rok přinese naší společné dohodě a oběma našim městům štěstí a prospěch. Věřím, že pokud jako opice budeme zvídaví a otevření novým projektům a jako oheň zůstaneme zapáleni pro budoucí spolupráci, dosáhneme na poli dalšího rozvoje vzájemných vztahů vynikajících výsledků," řekla Krnáčová.

Si Ťin-pching podotkl, že je v Praze podruhé a cítí se ve městě jako doma. „Vaše překrásné město ve mně zanechalo hluboký dojem," uvedl prezident. Vyzdvihl to, že Praha a Peking navázaly za Krnáčové osobní podpory přátelství. Si Ťin-pching věří, že po uspořádání ceremonie bude stále více Číňanů včetně obyvatel Pekingu jezdit do Česka, a naopak stále více Čechů a Pražanů bude navštěvovat Čínu.

Znění smlouvy o partnerství mezi Prahou a Pekingem vzbudilo v minulosti kritiku některých politiků v souvislosti s tím, že obsahuje uznání jednotné Číny, tedy prohlášení že Tchaj-wan je součástí Číny.


Další články
Nahoru