dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Primátorka chce ukončit ponocování zastupitelů. Sklízí za to pochvaly i kritiku
A co třeba ruku před pusu, paní primátorko? Jednání zastupitelsva představují mnohdy únavné maratony, Adriana Krnáčová o tom ví své. Foto: archiv

Primátorka chce ukončit ponocování zastupitelů. Sklízí za to pochvaly i kritiku

Jednání pražských zastupitelů budou v případě potřeby dvoudenní a nebudou pokračovat po 19:00. ČTK to dnes sdělila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Dvoudenní jednání zastupitelstva jsou však podle jednacího řádu možná už dnes, tato možnost je vždy uvedena v návrhu programu. Zastupitelé však této možnosti využívají jen zřídka, často si odhlasují jednání po 19. hodině.

„Každé jednání je svoláváno jako dvoudenní a je jen na zastupitelích, zda si většinou 33 hlasů odhlasují práci po 19. hodině, či ne. Primátorka sama o ničem nerozhoduje. Její současná aktivita jen svědčí o tom, že ani po roce a půl ve funkci nezná základní jednací procedury zastupitelstva. A to se holedbá, jak řídí toto město. Skutečně smutná vizitka,“ uvedl předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

„Není správné ani efektivní řešit zásadní pražské otázky kolem půlnoci. Nikdo nedokáže udržet pozornost 14 hodin v kuse. Pokud se mají projednávat důležité materiály, je nezbytné, aby všichni byli přítomni nejen fyzicky, ale i psychicky. Myslím, že je mnohem smysluplnější rozdělit jednání do dvou dnů, a věřím, že s tím nikdo nebude mít problém," uvedla pro ČTK Krnáčová.

Současné vyjádření primátorky může být reakcí na březnové zastupitelstvo. Strany rodící se staronové koalice totiž i svými hlasy prosadili jednání po 19. hodině. Před půlnocí však někteří její členové odešli, takže hrozilo, že radními navržené body nebudou schváleny. Po dohodě s opozicí tak bylo jednání ukončeno.  

„Vyšli jsme jim gentlemansky vstříc. Ukázalo se, že členové staronové koalice k sobě nejsou loajální. Vzájemná nevraživost, klidně řeknu nenávist, z nich doslova stříká. Nemyslím, že dají dohromady funkční koalici,“ rýpnul si Novotný.

„Na rozdíl od Adriany Krnáčové nemáme v ODS s udržením pozornosti po dobu čtrnácti hodin problém. Koneckonců, i pro spoustu zaměstnanců, manažerů, živnostníků a podnikatelů je to běžná pracovní doba,“ reagoval místopředseda zastupitelského klubu ODS Filip Humplík.

„Vzhledem k tomu, že na minulém zastupitelstvu tým paní primátorky dokázal projednat necelou třetinu bodů, nedokážu si představit, že se na tomto zasedání podaří všechny body prosadit před 19. hodinou. Přestože bude jednání dvoudenní,“ dodal.

Servítky si nebere Humplíkova předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija. „Dokud tu nevládlo hnutí ANO, tak jednání zastupitelstev byla vždy jednodenní. Je to pouze jejich amatérismus a zároveň nevyzpytatelnost Trojkoalice, kde si každý hlasuje, jak chce a ještě je napadne se navzájem odvolávat. Měli by se řídit svým volebním heslem: ,Jsme schopný národ, akorát nás řídí nemehla´. Doporučuji celé této slavné sestavě, ať odstoupí, protože se tady jasně ukazuje, kdo jsou ta nemehla," sdělila Udženija, která je zároveň místostarostkou Prahy 2.

„Jednání pražských zastupitelů mohou být dvoudenní. Co paměť sahá, to není žádná novinka. Paní primátorka zřejmě ani po roce a půl nezná Jednací řád zastupitelstva, kde se v Čl. 20 jednoznačně říká, že zastupitelstvo se v 19 hod daného dne přerušuje, pokud se zastupitelstvo neusnese jinak. Tedy to, co říká paní primátorka, že zastupitelstvo mohlo jednat nepřetržitě je nepravda. Dále je nepravda, že zastupitelstvo bude v 19 hod daného dne ukončeno. Bude pouze přerušeno, jednou ukončené zastupitelstvo nemůže pokračovat. Druhý den bude jedině přerušené zastupitelstvo pokračovat,“ uvedl místopředseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Nouza.

„Pokud paní primátorka chtěla jednat dva dny, mohla si to koalice odhlasovat vždy, kdy to uznala za vhodné. Aktivita primátorky v této věci je jen zastíracím manévrem a přiznáním neschopnosti řídit Radu hlavního města Prahy a přiznáním nefungování ,nekoalice – koalice´," dodal.

FOTOfóry z pražského zastupitelstva

Zastání našla primátorka se svým postojem u předsedkyně klubu KŠCM Marty Semelové. „Osobně jsem pro tato noční jednání ruku nikdy nezvedla. Podle mého názoru i zkušeností jsou noční zasedání naprosto nedůstojná, rozhodování pod časovým tlakem, únava a stres se podepisuje na úrovni jednání zastupitelů. Kromě toho je třeba vnímat i skutečnost, že je to bezohledné vůči pracovníkům magistrátu, kteří musí zůstávat do pozdních nočních hodin v práci. Proto s návrhem primátorky, respektive rady, aby se v případě, že se jednání protáhne, využilo možnosti jednat druhý den, souhlasím,“ sdělila serveru Pražský patriot.

„My toto rozhodnutí vítáme, ostatně minulé zastupitelstvo jsme sami navrhovali, ať se jednání přeruší a pokračuje ráno. Je absurdní, když se zásadní rozhodnutí hlasují o půlnoci bez kontroly médií a veřejnosti. Na druhou stranu je nutné podotknout, že kdyby rada konzultovala pořad jednání s opozicí, zastupitelstvo by probíhalo výrazně hladčeji,“ uvedl zastupitel za Piráty Mikuláš Ferjenčík.

„Je to naplnění požadavků ČSSD. Považujeme noční jednání za nedustojná," uvedl náměstek primátorky, sociální demokrat Petr Dolínek.

„Postoj paní primátorky chápu, je opravdu špatné projednávat důležité věci v jednu ráno, kdy už nikdo pro únavu ani nevidí. Nicméně osobně bych dala přednost dokončení jednání ve čtvrtek, protože v pátek už bych se potřebovala věnovat jiným pražským záležitostem. Jednání pražského zastupitelstva mi přijde extrémně neefektivní a nekonstruktivní, byla bych velmi ráda, kdyby se to změnilo. Myslím, že při dobré vůli by se stihly všechny body projednat během několika málo hodin,“ sdělila radní pro oblast infrastruktury, technické vybavenosti, životního prostředí, územního rozvoje a územního plánu Jana Plamínková (Trojkoalice).

Pražské zastupitelstvo má celkem 65 členů. V tomto volebním období v něm jsou zastoupeny ANO, TOP 09, ČSSD, ODS, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), KSČM, Piráti a nezávislí zastupitelé. Do října, kdy se rozpadla, vládla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která měla většinu 33 hlasů. Příští jednání zastupitelstva bude 28. dubna.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru