dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Pražský život

Primátor Tomáš Hudeček přivítal dvanáct holčiček a osm chlapečků

Dvacet dětí, které se narodily 1. ledna 2014, přivítal dnes spolu s jejich rodiči primátor Tomáš Hudeček. Na Nový rok se v porodnicích na území hl. m. Prahy narodilo dvanáct holčiček a osm chlapečků.

Primátor předal rodičům dětí obálku s peněžitým darem 15000 korun, pamětní list se jménem narozeného občánka, stříbrnou minci, dětskou jídelní soupravu a knihu Broučci od Jana Karafiáta. Maminky dostaly také kytici.

„Jsem rád, že vás mohu nejen uvítat, ale rovněž předat dary a s potěšením tak pokračovat v tradici mých předchůdců, tedy v tradici obdarovat děti a jejich rodiče – děti, které přišly na svět na Nový rok. Věřím, že jsme vám udělali radost a tento den bude jen jedním z celé řady šťastných dní, které vás v životě s vašimi dětmi čekají. V tuto chvíli mám pocit jakési sounáležitosti, neboť každá šťastná rodina žijící v Praze je součástí jedné velké rodiny Pražanů," uvedl primátor Tomáš Hudeček.

Tradice předávání daru prvnímu pražskému občánkovi vznikla dle archivních materiálů pravděpodobně v 60. letech 20. století za primátora Ludvíka Černého. Od roku 2001 dostávají finanční dar všechny děti, které se narodí matkám s trvalým pobytem na území hlavního města Prahy dne 1. ledna daného roku od 0:00 do 24:00 hodin v porodnicích na území hlavního města Prahy. V letech 2000 až 2005 byl finanční dar ve výši 10 000 korun, od roku 2006 byl zvýšen na 15 000 korun na dítě. Slavnostní předání finančního daru prvním pražským občánkům se koná od roku 2001 v Rezidenci primátora v termínu po skončení šestinedělí.

 


Další články
Nahoru